masura141

Creat de nicu has, August 08, 2010, 04:14:41 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Fisa familiei de albine se regaseste in ultima pagina a carnetului de stupina:

http://www.apia.org.ro/files/pages_files/13-12-12-03-23-54Modelul_Carnetului_de_Stupin%C4%83.pdf

Aici se vor mentiona principalele modificari cu referire la materialul biologic, anume data cand au fost obtinuti roi, daca au fost vanduti, data, nr. de factura si cumparatorul, data la care s-a facut schimbarea matcii, s.a.m.d.

Nu se va mentiona cand s-a adaugat o rama, cand s-au facut tratamentele sau cand s-a administrat sirop, deoarece acestea reprezinta lucrari, nu modificari.

Daca pe perioada sezonului nu au fost astfel de evenimente, se va specifica: "Nu au fost modificari pana la aceasta data".

In subsol se va mentiona: "Intocmit, apicultor: nume prenume"

popamarian_65

cuvintele nu le gasesc sa imi exprim multumirea !un MULTUMESC! mi se pare banal.... daca mai zic ceva.... sa nu para exagerat

Iulia

Am inteles ca trebuie sa iau neaparat de la cooperativa la care sunt inscrisa centrifuga, banc de descapacit si alte materiale... E impus undeva lucrul asta? Mi se pare o impunere aiurea din moment ce piata are atatea oferte.

romikele

Nu exista asa ceva, daca sunteti la ACA e explicabil, dar e oricum un abuz.
Firma respectiva trebuie sa aiba in obiectul de activitate vanzare de echipamente apicole si sa emita factura pentru produsele respective.
Desi la M141 nu se cere, e bine sa fie si un certificat de conformitate, proces-verbal de receptie finala si punere in functiune si un contract prealabil de vanzare-cumparare - nu se stie cine face controlul si ce idei are!

Eu am achizitionat de la APISAN Timisoara.

Iulia

Aha... si daca nu indeplinesc numarul de kg. impuse intr-un an ce pot sa fac? De exemplu anul asta trebuie sa inmultesc stupii si nu cred ca o sa indeplinesc baremul de kg.  :sad:

romikele

Cantitatea de miere cumulata pe primii trei ani trebuie sa fie cu minim 20 la suta mai mare decat in anul zero. Chiar daca se preda intr-un singur an.
Daca nu se atinge cantitatea din planul de afaceri, trebuie precizat in raportul de executie motivul (sau motivele) neatingerii cifrei din tabel.
Important e ca pentru mierea predata sa existe facturi. La fel si pentru produsele achizitionate prin investitiile prevazute.

nicu84

nu se mai stie nimic despre noua masura pt apicultura 2014-2020?

romikele

Ba da, se asteapta raspunsul de la Bruxelles.

Iulia

Raportul asta de executie cand se face? Acum la depunerea dosarului, sau la anul pentru anul 2?

romikele

Raportul de executie face parte din fiecare dosar, la fiecare solicitare, paginile 6 si 7.

nicu84

#1030
Citat din: romikele din Aprilie 15, 2014, 09:51:35 PM
Ba da, se asteapta raspunsul de la Bruxelles

o se deschide-ti un subiect pe aceasta tema dupa ce  sa se stie sigur?

romikele

Absolut toate informatiile care imi parvin vor fi prezentate.
Momentan a aparut doar ghidul consultativ pentru M 121...

Iulia

Ok. Multam frumos pentru informatii.  :thanks:

oroles

Mihai, te rog sa pui un link pentru ghidul pentru masura 121.
Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele