ÎNTREŢINEREA ALBINELOR, STUPILOR - la scară mare.

Creat de dragos2006, August 23, 2009, 05:19:01 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: Beeespe stuparitul se zica ca d-na gabi ar fi un tip care scrie la misto, munai ca sa zgindare, ca nu prea are cum sa creada nimeni cu atita convingere chestii asa ciudate
Dar nici Beees nu este o persoana real identificata.
Nici macar profil completat.

D006

Citat din: Beeespe stuparitul se zica ca d-na gabi ar fi un tip care scrie la misto, munai ca sa zgindare, ca nu prea are cum sa creada nimeni cu atita convingere chestii asa ciudate
Eu nu sunt un tip care scrie la misto. Sunt femeie
si pentru toti colegii care au dubii pot sa va dau si camera web si sa vb pe direct pe yahoo. Am studiat si studiez in continuare si am sa demonstrez tuturor ca voi duce planul meu la indeplinire si la sfaritul lunii mai voi avea 100 stupi facuti de mine pe care ai voi intarii pana in toamna ca sa poata ierna. Am sa fac si poze cu stupina mea si am sa o postez aici pe forum, asa cu interioarele de care aminteam in cele scrise.  Va sfatuiesc sa nu mai treceti la pescuit de identitati ci mai bine luati o carte de apicultura care sigur vs poate indruma si inteleptii mai mult decat contradictiile de pe forum.

Cristian IONITA

:smile: .... de fapt sunteti doar un om cu mai multe fete.
Pe stuparitul ati postat sub mai multe conturi, sunt convins ca si aici aplicati aceeasi metoda, rog adminul sa verifice

D006

Atit  timp  cat  o  persoana  nu  jigneste  si  nu  cauta  cearta  cu nimemeni,nu  vad  de  ce  trebuie  verificata.D-na Gaby  va  sustin  poiectul  , cred  in  reusita  dv si  chiar  m-as  bucura  de  o  demonstratie buna pt  a  inchide  un  pic  necredinta  colegilor.Oare  cu  metoda  evantaiului  sau  dublu  evantai  nu  se  poate  face  mai  bine inmultirea  la  scara  mare?
In  acest  an  am  facut  roiuri  pe 2 rame si la  culesul  de  f.soarelui am  pus  caturile,deci  e  posibil.Aici ajutam  roii cu  sirop,nu  ajutam  cu  puiet  sau  alte treburi pt  ca  nu  este  timp si  de  aici  pleca  o mica  selectie pt  ca  traiesc  doar  cei  mai  vigurosi.Daca  un  roi  nu  are  matca  sau  matca  este  trintorita ,acel  roi  se  va  desfiinta .

dedu

Nu prea cred ca in 2 luni ati reusit sa afceti un stup din 2 rame,nu prea este cu putinta!!!
Ar fi cu putinta daca ati mai ajutat cu puiet de la familii mai puternice!!!
Cearta nu ajuta cu nimic domnilor,traim intr-o tara civilizata(asa se zice) deci sa incercam s ane purtam cu atare!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

milu56

Aceasta femeeie,este di Arad,a cumparat aici 10 stupi,sta aici cu chirie langa cladirea mea,are leptopul ei,ii merge prin warless internetul,tot ce a postat este adevarat,au oprito pe nedrept de pe stuparritul,m-a oprit si pe mine,atat stie sa ii amageasca pe apicultori,dar apicultura nu au nici vazut da cum sa stie.

milu56

eu aici am facut in 2 ani 600 de stupi din 75,am cumparat la inceput 75 de stupi cu 70 de euro/buc.

milu56

Cristian IONITA,da niste detali la multi apicultorii care ar dori sa obtina bani de la UE. prin masura 112

milu56

Sa nu fi sigur Cristian IONITA ca te agreaza multi apicultori din Romania,pentru mine nu este important un forum,dar sunt multi care au ce invata si de la mine,orcum cu placera ajut toti apicultorii din Romania cu ceea ce i-mi sta in putinta,si pe alte cai,nu neaparat pe acel forum de unde mai oprit fara nici un mativ.sa fi sanatos.

Cristian IONITA

Citat din: milu56Cristian IONITA,da niste detali la multi apicultorii care ar dori sa obtina bani de la UE. prin masura 112
imi pare rau dar eu nu am alte informatii legate de aceasta masura. Nu sunt interesat sa apelez in nici un fel la asa ceva . (prea multa birocratie ptr un biet hobbyst)
@abeja - perfect de acord cu Dvs, insa a posta sub mai multe conturi inseamna sa minti, acum daca tu te simti bine cand esti mintit frumos nu inseamna ca tuturor trebuie sa le si placa.
@milu - hai te rog termina cu minciunile, cum se face ca fiul dvs aflat in vacanta la mediterana se conecteaza la aceeasi retea wirelss? v-am mai precizat .... pe aici de cand ati plecat dvs din tara oamenii (cel putin unii dintre ei) nu au cap in dotare doar ca sa nu-i ploua in gat. Nu stiu cati si de ce m-ar "agrea" pe mine apicultorii din Romania sau de oriunde, nu vreau si nu am nevoie de asa ceva. In schimb dvs cel putin mie imi provocati repulsie, oamenii cu 2 sau mai multe fete ca dvs sunt pacostea acestei lumi

balanescuadrian

d-le milu, ptr ca pe celalalt sunteti oprit,  povestiti-ne aici cum ati evoluat la 600 de stupi in cativa ani, chiar daca clima este diferita de cea de aici!

D006

Citat din: milu56Sa nu fi sigur Cristian IONITA ca te agreaza multi apicultori din Romania,pentru mine nu este important un forum,dar sunt multi care au ce invata si de la mine,orcum cu placera ajut toti apicultorii din Romania cu ceea ce i-mi sta in putinta,si pe alte cai,nu neaparat pe acel forum de unde mai oprit fara nici un mativ.sa fi sanatos.
Haideti sa nu mai raspundem la provocari si sa continuam discutia asa cum a inceput. C.I. intervine numai pentru a involbura apele.
Domnule Milu aici putem comunica linistiti pt. ca nu ne taie nimeni cele scrise , haideti sa dezvoltam subiectul fara sa mai fim perturbati din exterior.

milu56

Dl.Dragos,apicultura merge inainte,ceva normal,sunt tot felul de oameni,dar cum ai spus sa nu mai bag in seam provocarile.Sa sti ca nu am timp de pierdut cu postari pe forum,dar vreau sa gasesc persoane cu care sar putea face o colaborare in ideea de a scoate bani de la UE, merita prea mult ne-am chinuit pana acum.Cel putin aici este un fel de organizatie,si eu sunt inscris,platesc o cotizatie de 100 euro pe an,foarte putin in raport cu serviciile care ti le fac.

milu56

Citat din: balanescuadriand-le milu, ptr ca pe celalalt sunteti oprit,  povestiti-ne aici cum ati evoluat la 600 de stupi in cativa ani, chiar daca clima este diferita de cea de aici!
Nu este greu daca vrei pti,vorba aia,eu am vrut.Cui ii este frica de munca nu reuseste,cine nu stie de care capat se ia lucru nu ruseste,cine este fricos nu reuseste,norocul! Toti il avem dar nu la fel.Am cumparat 75 de stupi din care in 2 ani am facut 600,cutiile le-am facut eu,ma pricep si la tamplarie.Pe urma am avut in urmatorul an o pierdere au disparut albinele din 120 de stupi care erau mai buni si i-am complctat si pe aia,nu misa intaplat asaceva nici pana atunci si nici de atunci.Personal nu ma sperie ambitia doanei Gabriela, (gaby de apit) este posibil sa reuseasca,am vorbit cu dansa si vrea sa ajunga la 300 de stupi si eu cred ca poate,este bataioasa si o sa castige si experienta si planul cu reusite.

balanescuadrian

inca o data va rog sa postati cum ati procedat
si eu intr-un an am de la 2 familii cumparate am ajuns la 17 familii ...dar nu va spun cum...
convingeti-ne ce si cum ..altfel va pierdeti credibilitate...in fata mea cel putin v-ati pierdut-o!! :hi: