lipsa puiet

Creat de dragos2006, Septembrie 07, 2009, 11:58:28 AM

« precedentul - următorul »

D006

Ma confrut cu o pb destul de grava, lipsa puiet sau puiet pe 4-5 rame ( 30% din rama ).
-mentionez ca am asigurat spatiu pt ponta.
-matca e prezenta.
-am descapacit sau am venit cu hrana complementara.
De ce ponta atat de slaba, generalizata in intreaga stupina, plus am mai observat si lipsa totala a trantorilor.
Sa fie lipsa culesului de intretinere din zona fanetei unde am stat tot augustul, coroborat cu temp nocturne scazute ?

D006

Temperaturile scazute restring  cuibul si  deaici  pleaca  reducerea nr  rame  cu  puiet.In  fam  care  nu au  deloc  puiet cred  ca  ai  matcutele  mai  batrine si  o  data  oprita ponta este  greu sa  inceapa din  nou.

D006

asa  am  patit  eu  nu  mai  am  puiet de  loc  dar  pe  aici  sa  cam  racit  vremea

D006

Daca  s-a  facut  la  timp  completarea  rezervelor nu v-om  avea  probleme cu  incetarea pontei.

D006

Citat din: abejaDaca  s-a  facut  la  timp  completarea  rezervelor nu v-om  avea  probleme cu  incetarea pontei.
nu am facut hraniri de completare a rezervei de iarna pt ca nu am avut nevoie, insa am facut hraniri de stimulare a pontei si din aceasta cauza ar fi trebuit sa am o ponta mai consistenta.

D006

Hranirile  de  stimulare  fara sursa  de  polen nu  prea  dau  rezultate.Nu  va  faceti  griji pt  ca  totul  vine  de  la  mama  natura.

D006

compozitia folosita de mine pt hranirile de stimulare = miere, protofil, polen macinat.

valter

Cred ca urmare a asteptarilor din in ce mai motivate de cautare a performantei ,asteptam sa vedem si in luna septembrie puietul ce-l aveam mai acum trei-patru saptamani.
Problema pusa de florin este comuna tuturor stupinelor care au in apropiere curbura carpatilor, zone accentuat deluroase si celor care nu schimba matcile in fiecare an.
Cei dispusi in zona de sud extrem ar fi trebuit sa sara de cu. in sus si sa afirme cum ca au in marea majoritate 5-6 rame de puiet.Ei uite ca si in sudest la mine fenomenul relatat de florin se manifesta la toate matci din anul 2008 si la prasila 2007.
Cred ca trebuie sa stam linistiti, tot raul poate fi inspre bine.
sanatate.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Cred ca odata cu schimbarile climatice(multi nu admitem asa ceva,dar an dupa an ne dam seama  ca asta este crudul adevar)trebuie sa ne adaptam si noi, apicultorii.Anul accesta am avut familii .....cu regine batrane...care nu mai aveau nici macar puiet capacit inca din 15 august.Mare mimune sa iasa in primavara.La stupii cu regine din acest an, situatia este mult mai buna(2,3,4 rame cu puiet la aceasta data)Cine va reusi sa schimbe reginele in fiecare an va face productie ,ceilanti vor avea in batatura un numar mai mic sau mai mare de stupi.
PS.
     Indiferent de varsta reginei,familiile puternic atacate de varooa cresc puiet in disperare. :uimit:  :uimit:

D006

o mentiune : din 32 de familii varsta matcilor este urmatoarea :
2 din 2007,
16 din 2008,
14 din 2009.
in principiu sunt ferm convins ca matca este cea care dicteaza intreaga actiune a familiei.

D006

In ultimii doi ani am impresia ca au aparut unele schimbari semnificative in viata albinelor de la noi .
  Cred ca viata albinelor s-a scurtat , daca urmarim cantitatea mare de puiet din vara parca nu se regaseste in stup , parca nu mai "izvoraste " albina din cutie . Aici cred ca de vina este nosemosa.
  Apoi alt fenomen interesant este decalarea perioadei de inactivitate : intra mai devreme la iernare si ies mai repede de la iernat . Acum la sfarsitul lui septembrie pus si simplu hiberneaza iar in februarie deja matca oua binisor , dar in zona mea in februarie loveste cel putin cateva zile de polen. Cred ca datorita iernilor calduroase albinele si-au schimbat ciclul de viata .
  Dar eu cred ca tot raul este spre bine , avem timp sa pregatim primavara familiile pentru rapita , la mine am observat ca la 15 martie deja familiile explodeaza si intra puternic in actiune .
In concluzie cred ca trebuie sa luam in calcul si schimbarile climatice .
PS nu inteleg de ce in alte tari este o oferta foarte mare de medicamente si stimulatori iar la noi bate vantul pe aceasta piata .
Eu zic sa nu mai fim copii si sa consideram Protofilul panaceu universal , eu cred ca este frectie galenica in comparatie cu fumidilul.

D006

Cand  vezi  stupii fara  vlaga  si  plictisiti  faci  trei  tratamente  de  Fumibil  si  imediat  se  vede  revigorarea  familiilor  de  albine.Deci  e  ok,am  facut tratament  cu  protofil si  nu  prea  am  vazut  schimbari insa  pt  stimulare chiar  merge  bine  in  primavara.

filip

Am fost saptamana trecuta la stupi.Stupii se prezinta bine,am pus benzile de MAVRIROL.Prima impresie era ca nu mai am albine in stup circulau foarte putine la urdinis.Apoi am constatat ca din cauza secetei fac minimul de efort sa zboare aiurea,puiet pe 2-3 rame dar destul de putin.Miere suficienta zic eu sa treaca iarna.nu am stimulat de fel.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Filip,pe la tine sunt prigorii?

filip

Citat din: teinegru64Filip,pe la tine sunt prigorii?
Nu am probleme cu ele.
Sunt un fel de prigorii dar nu ataca masiv albinele.Responsabili cu puii lor sunt nepotii mei.Nici randunele nu am multe in zona.
Iar rata la Matci intoarse de la zborul de imperechere se apropie de 100% =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)