ce fac cu albinele bezmetice?

Creat de dragutul_ionel, Iunie 18, 2009, 04:44:31 PM

« precedentul - următorul »

dragutul_ionel

am o familie bezmetica in stupina /ce ma sfatuiti sa fac cu ea?

gudas valentin

Citat din: dragutul_ionelam o familie bezmetica in stupina /ce ma sfatuiti sa fac cu ea?
Scuturo la 100 m si desfinteaza locul de origine.
Nu mai are leac,ba-ti strica si faguri.
                                   valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

si eu am gasit azi una bezmetica .astept solutii de la cei care cunosc mai bine problema asta .

PricopArthur

Citat din: istoricul80si eu am gasit azi una bezmetica .astept solutii de la cei care cunosc mai bine problema asta .
Ai raspunsul mai sus.
Miere multă şi inimă curată!

filip

Citat din: istoricul80si eu am gasit azi una bezmetica .astept solutii de la cei care cunosc mai bine problema asta .
Hai sa stabilim ce inseamna BEZMETICA
Un stup BEZMETIC e acel stup in care oua ALBINA si are doar puiet de trantor.
Daca nu are puiet ,poate fi matca tanara neimperechiata.
In concluzie stupul fara puiet nu intra la categoria BEZMETIC =D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

mersi de raspuns.Singura solutie in cazul familiei bezmetice este desfiintarea sa.Oreabilitare e mai greu de facut.intrebarea pe care as adresa-o este .Din ce cauza devine un stup bezmetic?sau care sunt cauzele de se ajunge la asa ceva??Astept raspunsuri.multumesc.

bucovineanu

O familie de albine devine bezmetica daca ramane fara regina o perioada mai lunga de 30 de zile. Altfel spus daca intr-o familie fara regina  nu exista nici un fel de puiet o perioada mai lunga de 8-10 zile vor incepe sa oua albinele, familia devenind bezmetica.

D006

ok.multumesc de raspuns bucovineanule.inseamna ca e vina mea ca nu m-am ocupat indeaproape de ea.in viitor  o sa stiu

D006

De 2 saptamani ma lupt cu un nucleu ,bag rama cu puiet de 1 zi ,trage 5-6 botci apoi le roade . Ce sa fac sa bag o matca imperechiata in cusca??
Mentionez ca nu are matca .
Va rog sa ma ajutati .

D006

Am avut si eu doua ..... nuclee bezmetice si fiind mai nestiutor am facut asa.
Am reunit un nucleu frumos si puternic cu unul bezmetic si dupa ce am citit pe aici mi-am dat seama de prostia facuta riscand viata unei matci tinere si ff bune. Dar, ieri am inspectat combinatia si spre bucuria mea am gasit matca si larve de 2-3 zile in rame.
Al doilea nucleu bezmetic am inspectat fiecare rama sa gasesc matca sau urme de matca si le-am pus in alta cutie.
Am scuturat cutia lor si fundul de albine si am pus o rama cu puiet si larve ff mici.
Cutia cu albina am dus-o la 10m si reinspectand fiecare rama (5) am scuturat albina jos si dus ramele goale inapoi in stup.
Albina a zburat care a putut si acuma o sa vad ce se va intampla.

bucovineanu

Citat din: fmyDe 2 saptamani ma lupt cu un nucleu ,bag rama cu puiet de 1 zi ,trage 5-6 botci apoi le roade . Ce sa fac sa bag o matca imperechiata in cusca??
Mentionez ca nu are matca .
Va rog sa ma ajutati .
De cat timp acel nucleu nu mai are regina?

D006

Pai nu a avut matca ,am facut roi din 3 rame din care una avea 2 botci capacite gata de ecloziune.

bucovineanu

Cat timp a trecut de la formarea nucleului, 2 saptamani? Ce s-a intamplat cu botcile?

D006

cea mai buna metoda experimentata de mine pt o familie bezmetica:
- plasez o alta familie pe locul familiei bezmetice (prin mutare cu matca cu tot);
- pe locul familie mutate plasez o cutie cu rame goale + o rama cu puiet capacit + o matca imperecheata in colivie (orificiul opturat cu serbet);
- ramele din stupul bezmetic le distribui la stupii puternici pt a le curata.
la control dupa o saptamana ar trebuii sa existe 2 stupi ok. familia nou formata mai poate fi ajutata cu 2-3 rame cu puiet capacit.

D006

AM URMATOAREA SITUATIE ;
Familie bezmetica, o scutur la departare de pavilion, cu cutia goala ma deplasez pe vatra si pun o familie in aceasta.
Intre timp albina scuturata se va reintoarce pe vechiul amplasament , aici insa nu va gasi cutie.In mod normal o sa incerce sa intre la vecini.
Cum contracarez eventuala lupta intre acestea ?