Vremea in toamna 2009

Creat de bucovineanu, Octombrie 12, 2009, 12:30:17 AM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

In aceasta toamna desi vremea a fost foarte calda,  in jurul datei de 15 septembrie la mine reginele au incetat ponta. Ma tot miram si nu intelegeam cauza. Desi in acea perioada am facut hranirea, reginele nu au reluat ponta. Tinand cont de faptul ca anul trecut am avut puiet pana la mijlocul lui noiembrie si chiar mai tarziu, iar acum vremea era foarte frumoasa nu prea intelegeam de ce au intrerupt ponta asa devreme. Abia acum inteleg. Pentru zona noastra se anunta ca partea a doua a lunii octombrie va fi de inceput de iarna. Pentru miercuri se anunta prima zapada, iar pana la sfarsitul lunii nu se intrevad temperaturi maxime mai mari de 10 grade.

nicu has

si la mine au depus oua chiar nu am mai crezu ca o sa mai depuna oua in luna octombrie dar sa intamplat a fost toamna lunga

bucovineanu

Daca vremea va fi asa cum se prevede, faptul ca acum mai au puiet mai ales sub forma de larve nu e nici un avantaj. Acel puiet poate fi racit si chiar daca nu, sigur nu va ajunge in primavara.

bucovineanu

Acum in Bucovina sunt +1 grad vant si lapovita.

D006

Vant ploaie lapovita si asteptam sa ninga la fel puiet nu mai am la unele chiar de ceva timp.

D006

Offf, voi faceti altfel de apicultura bag eu de seama.
Am pus cat la uni stupi e cules din plin acuma.
Ieri a fost prima ploaie dupa vreo 6 luni si am insamantat floarea sorelui.

BOGDY

La Campulung Muscel astazi in jurul orei14,30 a nins cam 20 de minute

bucovineanu

Pentru cei mai in varsta rabufnirea iernii din aceste zile nu este o surpriza. Tin minte ca in copilarie, acum vreo 50 de ani, zapada de Sf Parascheva era ceva normal. Vremea rea tinea cateva zile dupa care se incalzea moderat pana la inceputul lui noiembrie, dupa care se instala iarna care tinea pana spre sfarsitul lui martie. Acest lucru era valabil pentru zona mea, pentru Bucovina.In ultimii ani ceva s-a schimbat. Iarna vine mai intai in Ardeal. Asa a fost si in acest an. In Ardeal a prins strat de zapada, la noi a fost numai lapovita. Rabufnirea iernii din aceste zile trebuie sa fie o lectie pentru incepatori: pana la sfarsitul lui septembrie trebuie terminate lucrarile la stupi, inclusiv stramtorarea cuiburilor si punerea saltelutelor. Pentru octombrie mai ramane un tratament cu Varachet, dupa care in stupina trebuie sa se instaleze linistea. Mi-a ramas in minte expresia colegului "Szlornic" care spunea foarte frumos iarna trecuta:  "Eu iarna nu stuparesc, umblu in stupina in varful picioarelor".Am citat din memorie.

gudas valentin

La mine e cca 5 cm zapada asternuta,am fost inspirat profitand de zilele calduraoase,am terminat restrangerea si impachetarea pt iarna au mai ramas 3 fam partial restranse,sper sa nu sufere prea mult,;a unele fam mai aveam puiet,elipse pe 2-3 rame,si chiar oua proaspete.
Iernare fara pierderi va doresc.
                    valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

dedu

La mine in Sebes ieri in jurul orei 15.30 o fost lapovita si ninsoare si seara trecuta o fulguit putin dar nu so prins zapada,so topit!!!
Cand am venit de la scoala am mers pe la albine sa vad ce fac,pare totul ok!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

eusebiu

La mine la inceputul lui octombrie

eusebiu

Si la cei puternici

eusebiu

Am pus o rama cu miere si una de puiet. Sper sa ajunga pana in februarie.

eusebiu

Asa arata nebunele care oua si in octombrie

freecristian

eusebiule, ma bagi in boala....cand ai facut pozele astea? le-ai bagat in casa?
Nu lasa pe maine ce poti face astazi!

Vand faguri APISROM 0764514729