unii spun da altii spun nu

Creat de dragos2006, Noiembrie 21, 2009, 07:38:04 PM

« precedentul - următorul »

D006

vineri a fost o zi superba si cum imi ramasasera cuiburile nestranse am dat o fuga la stupi . acolo nu numai ca erau la sbor dar am ramas surprins ca multe avea-u piciorusele incarcate cu bobite de polen .am inceput strimtorarea cuiburilor si datorita faptului ca ramele din cuib aveau doar o coronita cu miere am fost nevoit sa scutur toata albina si sa inlocuiesc ramele din cuib cu altele pline cu miere .dupa aceea am vorbit cu un stupar mai in virsta . acesta mi-a spus ca am facut o mare greseala scuturind albinele ca aproape sigur acestea au omorit matca .voi ce spuneti?

bucovineanu

Nu au omoarat nici o regina.  Fiind cald ele s-au organizat pe noile rame si de acum au nevoie de liniste. Familiile la care aduceau polen posibil sa aiba si oua.

D006

daca ai fost atent cand ai scuturat nu cred ca ai omorat matca ideea este sa nu cada din cutie , rest o treaba ff buna ca se anunta vremuri grele

filip

Citat din: marianpitestivineri a fost o zi superba si cum imi ramasasera cuiburile nestranse am dat o fuga la stupi . acolo nu numai ca erau la sbor dar am ramas surprins ca multe avea-u piciorusele incarcate cu bobite de polen .am inceput strimtorarea cuiburilor si datorita faptului ca ramele din cuib aveau doar o coronita cu miere am fost nevoit sa scutur toata albina si sa inlocuiesc ramele din cuib cu altele pline cu miere .dupa aceea am vorbit cu un stupar mai in virsta . acesta mi-a spus ca am facut o mare greseala scuturind albinele ca aproape sigur acestea au omorit matca .voi ce spuneti?
Singura ipoteza ce trebuie sa o iei in calcul e urmatoarea.
Sa fie destul de cald incat albinele si matca sa se regrupeze pe rame si sa formeze pana da frigul seara ghemul.
A doua regula e sa verifici prin ridicarea podisorului daca ghemul e format acolo unde ai vrut tu ori sa format gresit dupa diafragma daca ai lasat rame  dupa diafragma.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

cuibul s-a grupat pe ramele cu miere aproape sigur caci am scos toate celelalte rame am pus diafragma dupa care e un spatiu gol (am stupi orizontali pe 18 rame deci spatiu ar fi suficient ). apoi am respectat pozitia unde era cuibul initial . intr-adevar am gasit 2 familii care s-au grupat in partea opusa dar si la acestea le-am bagat ramele acolo unde s-au obisnuit .

D006

de preferat sa nu mai avem rame dupa diafragma la ora asta , eu am gasit la 3 stupi cu rame dupa diafragma - gresala apicultorului- ghem dupa diafragma.