roi slab

Creat de dragos2006, Noiembrie 18, 2009, 08:24:49 PM

« precedentul - următorul »

D006

pe la inceputul toamnei (septembrie) am gasit in gradina pe creanga unui prun un miniroi .  era atit de mic incit nu avea mai mult de o mina de albine i-am dat o rama cu miere dar nu am avut de unde sa-i dau si puiet .nu stiu de unde a venit ca regina era foarte diferita de ale mele e mult mai mare galbena si are inele negre pe abdomen. la urmatoarele verificari am constatat ca era foarte prolifica oua rama pe ambele parti de sus si pina jos dar albinele fiind putine luau in crestere doar o palma de puiet restul murea in stadiul de ou . a ouat pina tirziu dar tot nu are suficienta albina sa treaca iarna .cum sa-l salvez astfel incit sa pastrez si regina ?daca-l unesc cu altul va ramine o singura regina deci pot sa o pierd.

bucovineanu

In mod normal in septembrie albinele nu roiesc. E posibil ca acele albine impreuna cu regina sa fi parasit stupul din cauza suprainfastarii cu varroa. Banuiesc faptul ca nici acum acele albine nu au fost tratate cu varrachet.Nu prea vad cum ar putea fi salvat. Daca era mai devreme putea fi unit cu alt roi dupa ce se inlatura regina roiului respectiv. Daca  va fi o zi calda s-ar putea face si acum acest lucru.

un_escu

Oare,prin metodele de pastrare a reginelor peste iarna, nu s-ar putea salva regina pina la primavara?Consider ca este doar o idee.Buna sau rea,nu stiu,

D006

le-am facut tratamentul antivaroa odata cu ceilalti roi .pe locatia respectiva am doar citeva roiuri care nici ele nu sunt prea desvoltate dar e suficient pentru a trece iarna.cred ca o sa-l unesc totusi dar imi e mila sa inlatur una din matci .ce ziceti daca le dau cu tuica si le las sa se descurce ? probabil cea mai tare o va elimina pe cealalta.

gudas valentin

Citat din: marianpitestile-am facut tratamentul antivaroa odata cu ceilalti roi .pe locatia respectiva am doar citeva roiuri care nici ele nu sunt prea desvoltate dar e suficient pentru a trece iarna.cred ca o sa-l unesc totusi dar imi e mila sa inlatur una din matci .ce ziceti daca le dau cu tuica si le las sa se descurce ? probabil cea mai tare o va elimina pe cealalta.
Pot muri ambele,nu risca, tu alegi nu ele mai ales ca e tarziu,(iarna).
                 valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

marcel68

Nu stiu precis ce sfat sa dau , dar...am un prietem un pic mai nebun, care incearca mereu experiente....are 70 de stupi, si mi-a spus ca a trecut iarna cu un roi pe doar o rama-jumate ...infofolit in lina si cu miere destula...nu ai ce pierde, incearca asigurindu-le necesarul.

D006

Poti ierna un roi si pe 2 rame , dar sa aiba albine cat ptr 3-4 rame ( intervalul sa fie plin de albina  ) si ramele pline cu  miere.Cred ca s-ar mai putea face un tratament, in martie  trebuie mare atentie la hrana ( albina multa si matca tanara), oricum nu le va fi usor. pop

D006

Pot salva daca pui langa o familie putenica dupa diafragma fara sa aiba intercomunicatii intre ele,si lasi ordanis separat de 2 cm,trece iarna si pe o singura rama.Primavara folosest matca de rezerva.

milu56

Citat din: szlörincPot salva daca pui langa o familie putenica dupa diafragma fara sa aiba intercomunicatii intre ele,si lasi ordanis separat de 2 cm,trece iarna si pe o singura rama.Primavara folosest matca de rezerva.
Daca este roi dece folosesti matca pentru alt stup?