turta proteica

Creat de dragos2006, Februarie 06, 2008, 12:39:55 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: goreDe unde procurati faina de soia?
am eu destula dar gasiti si  in reteaua pronatura.

D006

Ce este mai bine sa folosim in prepararea de turte proteice : polen cumparat de la alti apicultori sau proteina vegetala sau animala?

gore

Am cumparat soia boabe de la Plafar, trebuie sa coc boabele, apoi le voi macina la rasnita, dupa care pulberea o amestec cu miere si fac turte pe care vreau sa le administrez in martie, dar dupa zborul de curatire. Fac bine?
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

De ce nu ai cumparat direct faina de soia ?
Cred ca este mai bine sa le macini fara se le coci , nu distrugi vitaminele.

gore

Pai spuneai ca trebuie degresata. Am gasit si faina de soia, dar este nedegresata.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Atentie !  suntem in 22 ian si cel putin in zona mea reginele au trecut la treaba , vor avea nevoie de proteina ... pentru un puiet sanatos si bine dezvoltat . Saptamana viitoare va fi  1 februarie si ce va oua regina atunci va ecloza la 21 feb adica in femartie cand incepe binisor treaba.

crombra

Atentie! Faina de soia trebuie sa nu aiba multe lipide(max 2%).
Faina se obtine prin macinarea fina a fulgilor degresati de soia dupa ce s-a extras uleiul.
Iata aici tehnologia prelucrarii boabelor de soia:
http://www.anamob.ro/panif/soia.shtml
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Se tot pune intrebarea daca sa punem turte sau nu . Ce am observat la mine , dupa revelion mai multe familii prezentau condens , am pus turte iar la controlul de astazi nici urma de condens.
Turta o punem , albinele o mananca la nevoie , dar sigur va atrage surplusul de apa din stup, deci turta are un rol important in reglarea umiditatii in stup.

andrei_salaj

domnule...du-te si invata pe altii prostii din astea..crz ca unii incepatori inghit gogosi asa mari?  :rotfl:
halal apicultura se face pe la Buzau

D006

eu nu am pretentia ca detin adevarul absolut ! Doamne fereste ! eu imi exprim doar o parere  , ea poate fi adevarata sau falsa...
Stii ca acum 400 de ani se credea ca Pamantul este plat si soarele se invarte in jurul sau ?

crombra

Andrei,
pentru corectitudinea informatiei trebuie sa stii(sau poate stii) ca monozaharidele (zaharoza, fructoza ,glucoza, etc.) sunt higroscopice. Deci si mierea si turtele din miere si zahar sau zahar si alte ingrediente sunt higroscopice si atrag vaporii de apa dintr-o incinta inchisa.Mai mult, faina de soia sau alte fainuri sunt si mai higroscopice.
Fa te rog un experiment:
Pune o lingura de miere intr-un vas metalic si incalzeste-o pana devine foarte fluida. Apoi prin rotire distribuie uniform pe peretii vasului mierea. Lasa sa se scurga. Pe pereti va ramane o pelicula de miere care se va intari. Acum pune o lingura -doua de apa pe fundul vasului si acopera cu un capac. Lasa vasul cel putin o zi si ai sa constati ca toata mierea de pe pereti s-a dizolvat si e pe fundul vasului.
Eu asa procedez cand topesc miere pe baie de aburi si la sfarsit ca sa nu arunc mierea care ramane pe pereti o fac sirop si o beau in ceai. Nimic nu trebuie sa se piarda ca doar pentru fiecare picatura de miere risipita albinele au muncit din greu. Asta e filozofia mea.
Deci in concluzie ceea ce scrie Dragos referitor la reglarea umiditatii este plauzibil si sustenabil.
Opinia mea.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: andrei_salajdomnule...du-te si invata pe altii prostii din astea..crz ca unii incepatori inghit gogosi asa mari?  :rotfl:
halal apicultura se face pe la Buzau
Ia uite'l dom'le, nici nu i s'a uscat bine cerneala pe buletin (ce sa mai zic de diploma de apicultor), si se ia de "oamenii mari". Pai e frumos asa? Putin respect totusi..
Sau pe cine vrei sa impresionezi tu defapt?
Cu respect,
americanu' - Made in China.

D006

Citat din: andrei_salajdomnule...du-te si invata pe altii prostii din astea..crz ca unii incepatori inghit gogosi asa mari?  :rotfl:
halal apicultura se face pe la Buzau
Mai ANDREI cred ca domnul Dragos are mai multi ani de practica apicola decat ai tu de viata :nono:

D006

In turta proteica este bine sa adaugam si minerale , ajuta mult la ponta matcii.

D006

Andrei , poate ai fost putin  precipitat.Incearca sa vezi daca a avut dl Dragos  dreptate sau nu !