Cum decurge iernarea in iarna 2009-2010.

Creat de bucovineanu, Ianuarie 02, 2010, 10:05:31 PM

« precedentul - următorul »

bumbee

"mi-a soptit o pasarica, nu-i spun specia, ca sunt deja pierderi insemnate la cei ce au facut Delta Dunarii. Nosema, bato vina. Da pierderi grele...
Da Doamne zbor de curtare in urmatoarele 30 zile."
Va salut,
d-le Valter de ce spuneti ca apare Nosema la cei care fac Delta Dunarii?
eu unu nu am avut probleme cu nosema si in fiecare an merg la menta.
Numai bine.
Cu respect,
Mihai

valter

Cazurile in discutie(din Prahova) au anuntat pierderi masive de acum cateva luni.
Presupunerea lor nu s-a adeverit, respectiv cum ca principala cauza ar fi mierea de mana si aparitia petelor pe rame.
Cauza mortalitatii masive se pare(e aproape certa) ca se datoreste apiculturii facute cu mana altuia si lenii cu care au tratat varooa.
Si eu fac menta an de an, de aceia pana mai deunazi am stat cu genunchii pe coji de nuci.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

In drumul de la Iasi spre Vaslui( la Apisrom) conversez cu teinegru despre una, alta si zic la un moment dat''eu , cu ajutorul unui vermorel, stropesc ramele cu miere cristalizata cu sirop de zahar cu protofil si scap de refuzul albinelor de a elimina cristalele de miere din faguri''.
Mitica zice''o verific metoda, anul asta''.
Azi am incins vermorelul.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

In sfarsit a ajuns primavara si in Bucovina. Ieri au fost 14 grade, astazi 16.
Ieri si astazi am curatat fundurile la 2\3 din stupi. Pana acum am gasit 2 regine lipsa, la una am dat regina dintr-un nucleu, celalalt l-am unit cu un nucleu.
La temperaturile care au fost la noi iernarea a fost mai buna decat ma asteptam. Consumul a fost mai mare decat in alte ierni, au mai cazut si albine, dar nu am diaree in stupi.
Am spus ca in aceasta iarna am iernat 5 familii in stupi cu fund de plasa. Familiile au iesit in primavara, dar desi au fost familii de putere medie si una din cele mai bune din stupina, au iesit printre cele mai slabe. Puiet foarte putin si albina imputinata. La familia puternica, care a intrat pe 9 rame, a cazut albina de pe 2 rame pe care au terminat mancarea si nu s-au putut deplasa pe ramele cu mancare. La toate familiile iernate cu fund cu plasa au trebuit scoase cate 2 rame, in timp ce la familiile din stupii clasici, numai la unele a trebuit scoasa cate o rama.
Concluzia pe care am tras-o: consider ca fundul antivarroa e bun in zonele cu ierni mai blande. Eu o sa iernez albinele in stupi cu fund de scandura. Fundurile cu plasa la mine sunt bune doar pentru a testa gradul de infestare cu paraziti, dupa tratamentele antivarroa.

D006

Asta am spus si eu la alti poate dar nu la noi fara sa incerc dar acum miai intarit convingera pe care o aveam.