Cum decurge iernarea in iarna 2009-2010.

Creat de bucovineanu, Ianuarie 02, 2010, 10:05:31 PM

« precedentul - următorul »

prisecarul

srai pe aproape!
sa nu-ti ia altcineva inainte!     
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ilalexandru

Ce mortalitati aveti in familii de albine? Ce a-ti auzit pe la altii? Am auzit ca in  olt,dolj,teleorman sunt pierderi mari

D006

La apicultorii experimentati mortalitatile sunt nesemnificative iar la apicultorii debutanti si neascultatori mortalitatile merg spre 40% .

janese

stupul moare si la al cu multzi(care se numeste profesionist...si bineinteles ii categoriseste pailalti ca incepatori!) si la al cu putzini...diferenta este ca la cel cu putzini il doare mai rau la burta!!!
nici unu nici altu nu e prost sa zica p-a dreapta!!..totzi pe care-i intrebi...au iernat perfect!!!!!
stpul moare din varii motive...ori ca nu a format bine ghemu..ori ca nu i-a ajuns mancarea...ori ca a pierdut matca...ori ca ajucat gainile pe el...ori ca ai stupina departe de casa si tu ai servici...ori ca ai fost plecat o vreme din localitate....
DACA LE SUFLI TOATA ZIUA IN CUR..SI ADUNI CRISTALELE DE GHETZA DIN STUPINA CU PENSETA...NU INSEAMNA CA ESTI PROFESIONIST...CHIAR DACA AI 1000!

orbanstefan64

Citat din: orbanstefan64pina in prezent multam lui dumnezeu .
dar mai sint babele !!
:nod:  :nod:

cetin

Citat din: orbanstefan64
Citat din: orbanstefan64pina in prezent multam lui dumnezeu .
dar mai sint babele !!
:nod:  :nod:
cam grase sunt babele astea!!!

orbanstefan64

so ingrasat de la fagurii cu miere de pe avatarul dvs :rotfl:  :rotfl:  :hi:

sfantul spiridon

iarna grea in sud...dupa ce am pus hrana proteica si folia acum ...tremur
7 martie 2010
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Bătrânul

Citat din: sfantul spiridoniarna grea in sud...dupa ce am pus hrana proteica si folia acum ...tremur
7 martie 2010
La noi la polul frigului se spune asa " nu egzista frig, numai imbracaminte nepotrivita" :wink:

teo

ce sa va spun eu ca la toplita inca nu au facut zborul de curatare anul acesta nu am pierderi si consumul pina in prezet e destul de mic

stefan1

Citat din: teoce sa va spun eu ca la toplita inca nu au facut zborul de curatare anul acesta nu am pierderi si consumul pina in prezet e destul de mic
No acolo iarna!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ApisAntim

La nui incepusera sa aduca polen ,putin da aduceau,Racirea actuala a vremii cred ca o sa franeze dezvoltarea familiilor. O primavara frumoasa la toti apicultorii si nu uitati DE ACUM INCEPE GREUL :cool:

sfantul spiridon

nu de franare mi-e frica ci de racirea puietului...nu am avut prilejul sa restrang cuibul
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

orbanstefan64

nu ti face probleme ca nu patesc nimic  :nono:

ioanardelean55

Restrangerea cuibului in primavara nu e o lucrare strict obligatorie care sa se faca la toti stupi ,la uni stupi e necesara la alti nu . intradevar e bine sa se faca  acolo unde e nevoie , puietul nu se raceste daca nu a fost restrans cuibul regina nu depune in aceasta perioada oua mai mult decat pot albinele sa asigure caldura necesara..