Fagurii artificiali

Creat de dragos2006, Aprilie 18, 2009, 09:17:50 PM

« precedentul - următorul »

D006

Sint pomii infloriti astazi a venit la mine la stupina unde lucram( mai precis bagam foite la cladit ) um vecin care are 10 fam de albine (are albine din tinerete acum are apr70 de ani si nu s-a extins mai mult ) a fost tare mirat cind a vazut ce fac. el stia ca nu se baga foite la cladit pe timpul cit sint pomii infloriti ,
  as vrea sa discutam putin acest aspect care este destul de important , si foarte necesar. eu cladesc intre 4si 5 faguri pe sezon /fam,incep de la pomiicu 2 unul la salcim si inca 1-2 dupa ,

bucovineanu

La pomi si in continuare la papadie se pot cladi cele mai bune rame. Acum familiile inca nu au gand de roit si vor construi fagurii cu putine celule de trantori.Pentru aceasta odata cu fagurele artificial se va baga si rama claditoare.Fagurele artificial se va pune intre cuib si rama acoperitoare, sau intre doua rame cu miere.Acum nu este bine sa spargem cuibul cu fagurele artificial.

ilalexandru

eu niciodata nu cresc faguri la pomii fructiferi. am timp tot anul: 2-3 la salcam, unul la tei, si 1-2 la floarea soarelui. Acum depinde si de puterea famililor, unele cresc mai multe foi, altele mai putine. La pomii fructiferi cresc fagurii lent si ii cresc bine. La salcam ii cresc fortat si ii mai gresesc cateodata. Acum trebuie tinut cont si de faptul ca pt un fagure crescut se consuma o anumita cantitate de miere si pastura

bucovineanu

Desi se consuma o cantitate de miere, nu trebuie sa neglijam cresterea si schimbarea fagurilor in familiile de albine. Cu cat vom avea faguri mai noi, cu atat vom avea rezultate mai bune. Este stiut ca in fagurii vechi se afla tot felul de microbi si spori. De aceea este bine sa schimbam in fiecare an cat de multi faguri putem. In mod sigur acest lucru nu va scadea productia de miere ci o va creste.

filip

Daca aveti stupi buni,e ok cladirea foitelor acum. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu has

buna mie mia spus un vecin care are stupi si el ca sa nu le bag rame la cladit cat de tare tre sa fie un stup  ca sa poata cldi rame in perioada cand infloresc pomii poate tot d-ul FILIP raspunde vad ca dansul raspunde la majoritatea intrbarilor

filip

Pune Foita in stupii puternici.
Foita sa fie PENULTIMA RAMA.
Astfel nu veti avea probleme sa raciti puietul.
Daca are pe 5-6 rame puiet e OK
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu has


nicu has

d-le filip imi puteti arata cum arata un  caiet de evidenta in stupina sa ce tre sa scriu ma puteti ajuta  multumesc

filip

Eu scriu pe podisor cu creionul ce probleme am la stupul respectiv daca e cazul.
La cativa stupi sti ce probleme are fiecare.
Important e de stiut cati ani are matca{asta stabilesti prin ultima roire}
Daca a roit anul trecut atunci a ramas matca tanara acum are un an.
Probleme cu puietul Varos,e cazul sa-i schimbi matca {omori matca si ii dai botca capacita de la altul sanatos ori MATCA imperechiata}asta o faci in Mai dupa salcam
Daca a roit urmaresti sa vezi daca sa imperechiat matca sau nu,dai la 20 de zile dupa eclozionarea matcii din botca RAM cu oua de la alt stup.Astfel nu ramane stupul BEZMETIC.
Daca nu are matca isi va trage botca,poate trage si botci dar ulterior vor fi roase daca are matca.
CAIETUL STUPARULUI cel de la DSVA e doar pentru tratamentele facute .Sa demonstrezi in Pastoral ca stupii sunt sanatosi si sa depui actele la suventia pentru medicamente
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nicu has


D006

Citat din: nicu hasbuna mie mia spus un vecin care are stupi si el ca sa nu le bag rame la cladit cat de tare tre sa fie un stup  ca sa poata cldi rame in perioada cand infloresc pomii poate tot d-ul FILIP raspunde vad ca dansul raspunde la majoritatea intrbarilor
DACAfolosesti hranitor uluc in primavara acesta i-ti va spune cind  poti sa bagi foita la cladit s-au daca nu trebuie mai intii introdusa rama claditoare in prima faza albinele cladesc limbi de faguri de culoare inchisa unele regine chiar se grabesc sa depuna oua nu e inca timpul de bagat foita foita se baga cind apare pe hranitor s-au rama claditoare ceara de culoare deschisa ,atunci sint intrunite toate conditiile pentru a incepe claditul de foite.

marinica

Citat din: filipEu scriu pe podisor cu creionul ce probleme am la stupul respectiv daca e cazul.
La cativa stupi sti ce probleme are fiecare.
Important e de stiut cati ani are matca{asta stabilesti prin ultima roire}
Daca a roit anul trecut atunci a ramas matca tanara acum are un an.
Probleme cu puietul Varos,e cazul sa-i schimbi matca {omori matca si ii dai botca capacita de la altul sanatos ori MATCA imperechiata}asta o faci in Mai dupa salcam
Daca a roit urmaresti sa vezi daca sa imperechiat matca sau nu,dai la 20 de zile dupa eclozionarea matcii din botca RAM cu oua de la alt stup.Astfel nu ramane stupul BEZMETIC.
Daca nu are matca isi va trage botca,poate trage si botci dar ulterior vor fi roase daca are matca.
CAIETUL STUPARULUI cel de la DSVA e doar pentru tratamentele facute .Sa demonstrezi in Pastoral ca stupii sunt sanatosi si sa depui actele la suventia pentru medicamente
domnune Filip este grav daca ne bazam pe roiri si nu pe selectie[cresterea dirijata a matcilor]

D006

Foarte  grav,oare  citi  dintre  noi  fac  selectia ca  la  carte.Eu cum  nu  practic  apicultura  industriala nu  fac  nici  o  selectie si  scot  de  la  unele  familii 40-50 kg  miere stuparit  stationar.Recunosc  ca  nu  toate  dau  aceste  rezultate dar cind  o  sa  am  timp si  o  sa  incep  pe  plan  profesional o  sa  ma ocup  si  de  selectie. Forte  multi  de  aici  sint  apicultori  cu  putini  stupi si  nu  stiu  cum  sa-si  mareasca  numarul  stupilor, asa  ca  de  moment  nu  este  cazul.

D006

Astazi  fara  selectie.