Cum am iesit din iarna

Creat de cetin, Martie 24, 2010, 11:48:58 AM

« precedentul - următorul »

cetin

Poate nu e prea devreme pentru acest subiect, dar daca vremea nu ne va face surprize mari e de actualitate!. A fost prima mea iernare , am intrat cu 13 familii. Trei in lazi verticale si 10 in lazi orizontale, cate doua fam. in lada separate de diafragma. Cei trei verticali egali in toamna ca putere a familiei(buni) si cu aceiasi cantitate de hrana la o verificare la sfarsitul lui februarie unul din ei cu mortalitate peste 50% hrana aproape zero(ceilalti cu rezerve suficiente2-3 rame miere). I-am pus o turta si o rama cu miere, acum are puiet. La ceilalti in doua lazi au gasit o bresa in diafragma. Unul nu avea regina (puiet) si se aflau aici pentru mancare... toate ramele ertau pline cu miere!... le-am unificat si a iesit o familie puternica.In celalalt stup bresa era mai mica, treceau doar albinele de la unul la altul, avea doua regine cu puiet si i-am separat. Nu stiu daca am iesit bine sau rau din iarna, eu sunt multumit mai ales pentru primul an si ca sa fiu mai linistit nu iau aceste unificari ca o pierdere ci ca o intarire a familiilor respective. Am achizitionat cateva lazi verticale de 10 rame cu cat 3/4... asta e modelul pe care vreau sa ma dezvolt. Nu cred ca voi mai ierna cu doua familii in lada dar pana atunci mai e!...
       La voi cum a fost?

eusebiu

Eu am lucrat cu stupi 1/1de 10 rame si cat 3/4.
Am trecut pe 1/1 ca ai aceeasi rama. Daca faci stationar este cat de cat bine.

eusebiu

Si am trecut pe sistemul acesta.

nicu68

8 intrati in iarna,8 iesiti ,sunt fericit :nod:

D006

Se pare ca a fost o iarna grea pt multi apicultori profesionisti mai la nord de mine. La mine nici nu se socoteste iarna ca ..... asa e norocul.
Oricum azi am ciit un articol cu pierderi de mii si mii de famili in aceasta iarna.
http://news.yahoo.com/s/ap/20100324/ap_ ... aring_bees
Ghitza!!!! Ia si tu articolul si posteaza-l si dincolo.
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Se pare ca astia cu pesticidele or sa o ia serios pe cocoasa.
Unul din apicultori majori a declarat pierderi de albina in valoare de un milion de $$$.

ciprianpop

eu am intrat cu o singura familie, fiind incepator, si sunt f bucuros ca am iesit cu bine din iarna...mentionez ca am facut in toamna tratamentele de rigoare, cu varachet si mavrirol si totul e ok! abia astept sa mai achizitionez anu asta cateva fam...! tin sa va multumesc d lor pt acest forum deoarece am invatat multe de aici si in special cum sa iernez o familie intr un stup orizontal! sanatate si miere multa! :hi:
Apicultura este o loterie! Si asta ii sporeste frumusetea!

D006

Sunt incepator si in apicultura si nou pe forum am si eu 5 familii de albine si peste iarna nu mi-a murit nici una si sunt foarte bucuros. Daca voi avea nevoie de vre-un sfat voi apela la voi si sper sa ma ajutatii. Multumesc !!!

stefan1

Felicitari ca ai reusit sa treci toti stupii peste iarna.
  Spune din ce zona esti.
  Forumul cred ca a raspuns deja la unele din intrebarile pe care vei vrea sa le pui. La altele sunt sigur ca se vor gasi stupari care sa raspunda sau sa-si dea cu parerea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Sunt din CARPINIS 30 KM de TIMISOARA. SI MAI AM O PROBLEMA CU UNU DIN STUPI.Am si eu o intrebare.Deci este vorba despre un stup la care albinele se fac ghem si se aseaza deasupra urdinisului si dedesupt in cate un ghem nu prea mare stiu ca este o situatie normala in momentul in care este prea cald in stup dar ele stau toata noaptea acolo si dimineata devreme tot acolo le gasesc cu timpul intra si o iau de la capat dupa ce deschid stupu si umblu la ele. Spatiu suficient este inca lam marit ca mam gandit ca de aia. VA rog cineva sa ma lamureasca daca se poate ?

ilalexandru

CAt de mare este urdinisul? S-ar putea ca dezchizatura sa fie foarte mica.

stefan1

Da, se poate ca aerisirea sa fie insuficienta. Sau poate chiar ai stupi puternici. :)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Stupi mei sunt de la 6 rame in sus na ce sa zic cred ca e destul de bine pentru o persoana care are 17 ani si se ocupa de albine numai de un an.Urdinisu e de 10cm. Mai vreau sa va intreb cva ca am niste bucati de parchet laminat care miau ramas si mam gandit eu sa le folosec la stupi deasupra ramelor in loc de scandurele.
E bine nu are nimic si face o inchidere foarte buna. Cand reveniti pls un raspuns.

ilalexandru

Depinde cat de gros e parchetu...sa nu fie prea subtire, in rest cred ca merge foarte bine. Stupul ala de sta pe afara s-ar putea sa aiba albina foarte multa si sa fie slab fentilat. INcearca sa-i deschizi urdinisul la maxim, iar daca ai stupi orizontali lasa-i un colt de sita liber deasupra. Sa circule aerul si at sa vezi daca mai sta sau nu pe afara

sfantul spiridon

spuneati odata ca dupa o oarecare mortalitate a reginelor in iarna ati realizat cauza si efectul..deasemenea, spuneati ca stiti rezolvarea
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Parchetu are grosimea de 11 milimetri am masurat. Nu e subtire?