Proiect Apicultori Neafiliati

Creat de filip, Decembrie 17, 2013, 09:47:48 AM

« precedentul - următorul »

romikele

@filip - Efectul va fi ca al basinii trase in cada plina cu apa si clabuci!

Cand ati fost chemati la discutii ati bagat capul in nisip ca strutii, acum faceti galagie ca lupii care urla la luna, fara sa stie de ce - ca asa-i  la noi, dupa razboi apar vitejii!  :sad:

D006

Hai ma Mihaie ce naiba , stii bine ca Dumnezeul lor nu le da voie sa participe la discutii !

filip

Dragos,Dumnezeul meu e si Dunezeul tau,in cazul in care ai un dumnezeu!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

octav

Imi cer scuze domnului Romikele ca am intervenit, mai ales ca eu nu traiesc din apicultura si nici nu cred ca voi trai vreodata. Insa, e posibil ca in viitor sa nu mai pot sa am nici stupi ca nu vor unii sa-mi dea aprobare. Ma credeti?

Va doresc cu toate astea sa reusiti sa faceti ceva bun pentru toti apicultorii.

PS: Eu nu ma consider apicultor pentru ca nu traiesc din apicultura si nu pentru ca nu am cunostintele si experienta multora dintre apicultorii de aici de pe forum si nu numai (ceea ce iarasi este adevarat).
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

romikele

Nu se pune problema de " a da aprobare" cuiva, ci DE A CONFIRMA profesionalismul aceluia.

Repet, acestea sunt simple discutii, conteaza ce zice legea, iar eu inca n-am avut timpul si rabdarea sa o lecturez cap-coada.

Un singur lucru doresc sa subliniez: Nimeni nu face mai mult rau apiculturii decat apicultorii insasi (ce-i drept, nu toti!).

vranceanul

Eu tot nu inteleg, adica apicultorii care fac parte dintr-o asociatie sant PROFESIONISTI, iar cei din afara neprofesionisti. Inteleg ca produsele apicole trebuiesc 'aprobate' DSVSA inainte de a fi scoase pe piata, dar nu pricep care-i treaba cu calificarea (ce sa-i faci, batranetea). Ps.1. Am intr-o gadina stupina unui 'afiliat' la 2 (doua) asociatii  (are albine de 10 ani) si abia deosebeste matca de trantor (nu exagerez), nu mai zic de celelalte lucrari in stupia. 2. Cunosc cativa apicultori care nu sant 'afiliati', dar care au albine din tinerete, fara studii superioare, dar dau 'clasa acestora din urma. Ma intreb: unde-i calificarea? raspunsul ar fi: HARTIA.  Va rog, nu polemici, n-am scris astea ca sa fiu impotriva ci ca sa inteleg(em) cum sta treaba. Astia din afara sant sau nu sant profesionisti?  ( binenteles nu toti)
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

romikele

Profesionalismul nu se demonstreaza cu o hartie, ci prin practica recunoscuta de majoritatea celor din breasla.

Degeaba ai cunostinte daca nu ai cum sa le demonstrezi altora.

Nimeni de ex. nu te angajeaza fara sa ai o calificare atestata de diploma, dar nimeni nu pastreaza ca angajat un "diplomat" care nu stie meserie. Totul se cerne.

vranceanul

 ^:)^ Pana lurma tot HARTIA bat-o vina  ^:)^  asta e. Multumesc, am inteles.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

romikele


D006

Citat din: filip din Decembrie 30, 2013, 08:49:55 PM
Dragos,Dumnezeul meu e si Dunezeul tau,in cazul in care ai un dumnezeu!

  Dumnezeul meu e in cer , pe cand al tau este pe pamant !

pharaonu75

Cand vreodata ACAR va "confirma" calificarea unui apicultor neafiliat la ea?!?!?!
Chiar daca acel apicultor urmeaza cursurile de calificare si are diploma, ACAR-ul nu ii va confirma nimic atat timp cat acel apicultor nu ii plateste cotizatie! La fel si cu alte asociatii... daca nu au niciun avantaj, nu vor misca un deget! C-asa-i la romani.
In rest, vorbim ... discutii.

Marea intrebare totusi ramane: DE CE TREBUIE SA CONFIRME O ASOCIATIE DACA EU STIU MESERIE?
Albinele mele nu fac miere, nu cladesc faguri, nu aduna polen, nu se inmultesc daca nu spune nu stiu ce asiociatie ca eu sunt meserias?
Pana astazi puteam vinde miere cu borcanul in piata si nu am imbolnavit pe nimeni, iar de astazi nu mai pot, pentru ca nu zice ACAR-ul sau alta asociatie ca mananc apicultura pe paine, de 3 ori pe zi?

Sigur mierea lui Filip, care este neafiliat, face mai mult rau sanatatii decat mehlemul dat saracilor de catre Guvern, sub forma de ajutoare?
As da oiricand, fara nicio teama, copilului meu sa manance miere de la Filip (chiar daca nu imi spune ACAR-ul ca este meserias), iar "mierea" de la ajutoare le-as da-o fara niciun regret guvernantilor si celor de la APIA!
La anul si la multi ani!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Dragos,Dumnezeul tau e banul,tu nu ai nimic sfant in tine!
Eu lupt pentru drepturile Neafiliatilor,daca nu te simti cu musca pe caciula nu trebuie sa te temi.
La multi ani!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: octav din Decembrie 31, 2013, 12:07:15 AM
Insa, e posibil ca in viitor sa nu mai pot sa am nici stupi ca nu vor unii sa-mi dea aprobare. Ma credeti?

Aici nu vorbim de profesionist sau amator , aici vorbim de cei care chiar produc miere ! Stiu ""profesionisti"" care daca fac un borcan de miere pe an si amatori care fac tone de miere pe an.
  Formele asociative nu au competenta de a evalua un stupar sau altul dar ele pot gaja ca un stupar chiar produce miere .  Ceva de genul ca in zona respectivei asociatii se produce cam atata miere pe familie. Oricul e o prostie atat timp cat nu se baga casa de marcat la toata lumea care vinde produse agricole.
  Problema se pune doar la comercializare . Daca cineva are cativa stupi doar de hobby si nu vrea sa vanda miere in piata sau la sosea nu ii trebuie nici o asociatie.

D006

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 09:33:53 AM
Dragos,Dumnezeul tau e banul,tu nu ai nimic sfant in tine!

  Acum ai ridicat piatra si ai dat in mine , nici macar Iisus Hristos nu a ridicat piatra . Chiar esti asa fara de pacat ?

filip

Dragos,cine a jignit primul invocand pe Dumnezeu intr-o discutie pe forum?
Dumnezeu nu-i marioneta sa-l folosim doar cand ne convine.Am incheiat polemica cu tine pe subiectul Dumnezeu.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)