Despre trufe si lumea mai putin cunoscuta a trufarilor

Creat de andreiu, Mai 08, 2013, 09:26:33 AM

« precedentul - următorul »

andreiu

        Va salut baieti si bine ati venit pe acest topic !
    Simonovici, eu am primit in dar o cutiuta de canitruf de la colegul de forum Ciprian Bretean de la Londra, dar nu am facut nici o branza, catelusa mea cand ajungem in padure nu mai asculta, o ia razna si cauta numai dupa soareci sau dupa te miri ce, prin gaurile din pamant.
    Stefane, daca ai citit tot topicul, ai observat ca vorbeam cam singur. La un moment dat a aparut Sebastian_ C care a spus multe lucruri la obiect dar s-a retras din discutie. Asa ca am amanat putin...concluziile. Daca ai tu ceva interesant pe aceasta tema, te ascult cu mare interes.   :hi:  De unde esti ?

gabi b

buna!am vazut discutiile despre trufe,caini pt trufe s.a.m.d...dar totusi cat ajunge sa coste un caine dresat in aceasta "meserie"?se merita ca ceva part time treaba asta?sau nu prea...

dodo79

un caine pui brac german este 250 ron cu toate vaccinurile facute.dresajul nu stiu cat costa
sanatate

fiug1970

nea andrei,iti dau un sfat din ce am observat cu nero:am avut cativa caini la viata mea si doar ciobanesti germani.Unii mai de rasa,altii mai putin de rasa pura(binenteles fara pedigree,etc).Binenteles ca fiecare a fost cu caracterul si mostenirea genetica diferita.Singurul care la trei luni nu pleca de langa mine indiferent ce se intampla in jurul lui a fost nero!avea un devotament iesit din comun.el a fost singurul care a trait intr-o garsoniera,ceilalti la curte in braila.De aici mi-am dat seama ca pentru initierea in dresaj este daunator spatiul mare in care traieste,are mult spatiu si are multe posibilitati de distractie si nu retine tot ce-l inveti.in perioada de dresaj trebuie un program ca pt.un elev:cu minute de dresaj,urmat de minute de pauza,minute de joaca(in care se poate introduce cateva comenzi fara a transforma joaca in dresaj!)etc.si avand intotdeauna in buzunar ceva f.f.bun pe care il primeste doar la dresaj si doar daca executa bine si f.bine,ceva diferit de ceea ce mananca in fiecare zi!

andreiu

       Faptul ca nu am reusit de unul singur sa dresez catelusa pentru trufe nu m-a descurajat in asemenea hal incat sa abandonez total idea de a imbina apicultura cu trufaritul. Voi continua in anul urmator, incercand si alte variante. Am retinut observatiile tale, Florine.
       Gabi b , daca urmaresti pe google, sunt anunturi de vanzare sau dresare caini de trufe, la preturi condimentate.

bucovineanu

Caini dresati sa caute trufe se gasesc pe net, da trufe vinde cineva de la noi?

andreiu

       Sunt ceva anunturi si de vanzare trufe, dar majoritatea trufelor recoltate in Romania sunt vandute in Italia.

bucovineanu

Probabil sunt mai usor de "dresat" cainii decat de recoltat trufele.  :smile:

johnysibiu

Vad ca nu s-a mai postat de mult... Mai intereseaza pe cineva subiectul?
Am un copoi ardelenesc si am probleme la dresaj,ma poate ajuta cineva?

johnysibiu

V ati lasat de trufe fratilor? Nu mai schimbati o vorba?

NYK74

S-au lăsat de trufe pentru că sa terminat sezonul.Acum toți s- au apucat de VIN,
..............................,...,, :rotfl:                :hi:

cornelioandanciu

Citeam cu mare interes, era o treaba interesanta, dar acum de ce taceti, trufasilor ? :D
Va salut.

johnysibiu

Ei, hai sa dau eu din casa... Am incercat fara succes sa-mi dresez copoiul ardelenesc dar n-am reusit, cred ca este prea batran.

Mi-am insusit  o catelusa matasara ( cred ca este caniche plus altceva) acum cateva luni si, am incercat sa o dresez, pui de trei luni fiind.
Cred ca am reusit insa, a venit iarna asta adevarata si trebuie sa stam in batatura .
N-ar fi rau sa mai schimbam o vorba...

cornelioandanciu

Eu imi aduc aminte ca demult, cand eram copil, umbland printre alunii salbatici dupa alune, am gasit intamplator in pamant doua chestii maro, zgrunturoase, miroseau a ciuperca, nu am stiut ce sint, acuma ma gandeam ca ar fi putut fi trufe. Interesanta chestie.
Va salut.

NYK74

Dacă tot se povestește,adaug și eu ceva:
Întîmplător în Italia,sunt într- o zonă montană cu multă pădure de foioase unde predomină stejarul la densitate,și sunt foarte mulți care au acest hoby,căutarea trufelor.
Cunosc un tip care e apasionat fanatic de mic,are acum în jur de 50 ani,vîrstă,îmi spunea că anul acesta avea găsit pînă la început de Noiembrie vreo 11,500 kg trufe mare parte cele albe,fiind cele mai preferate din ce mia spus.
Se vînd cu prețul cuprins între 130-150 euro/100 grame trufă,în funcție de mărimea trufei și integrității pe care o are.
Are un singur cățelus cu care merge la treabă,a avut alții anii din urmă,au ca fiecare  ființă,creștere,randament și pensionare.
A învățat de la începuturi sã și dreseze cîinii pentru trufe,iar pentru menținerea șimțului de exemplu îmi spunea că anul acesta cel puțin 1,5 kg trufe a fost porția cățelului pentru al menține în formă.Au început să aibă concurență serioasã de cînd au apărut românii care vin și dau cu 70-80 euro/100grame de trufe.
O singură dată în toți anii de cînd merge a reușit să găsească undeva la 2kg trufe într- o singurã zi.