Întâlnire forme asociative

Creat de romikele, Februarie 01, 2016, 11:32:17 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Cine ia Varachet nu ia si Mavrirol daca nu are un mic ajutor... asta ca un exemplu.
De trei ani vad ce se intampla la intocmirea dosarelor... chiar daca sunt si unii care isi permit, multi nu acceseaza programul deoarece nu au cu ce face achizitiile.
Toti stiu doar sa te impoziteze, taxeze si suprataxeze, dar cand e vorba sa-ti dea ceva, mai bine cu paru0n cap!

Iar noi, in loc sa facem front comun, ne dam singuri la gioale... atunci, ce asteptari sa mai avem de la legiuitori?
N-am vazut sedinta fara circ, vociferari, timp pierdut pentru nimicuri, cand esentialul se pierde in derizoriu...

pharaonu75

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:36:56 PM
Hai ca sunt intelegator. Cu 1 e bine? Ca la vaci..

Mi se pare... perfect democratic!
Te asteptai la asta?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

A fost si cu 1... dar daca nu te-ai grabit !!! :razz:

tinumaftei

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2016, 09:37:31 PM
Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 09:33:06 PM
Ini vine sa crezi ca din 2008 si pana astazi nu s-au cumparat medicamente decat prin PNA?

Pe cuvantul tau?
Eu nu am cumparat prin PNA... sa inteleg ca ma acuzi ca le-am furat? :uimit:
Nu m-am facut inteles. Am vrut sa zica prin PNA s-au cumparat cel mult 10% din medicamentele anti V. Si de aici combatera argumentului ca c el cu 50 nu va trata stupii ca nu e ajutat!

romikele

Daca si-i va trata, va lua ce e mai ieftin si minimum posibil.
Ajutat, are curajul sa faca si alte tratamente.
Acum se propune ajutor si pentru alte boli, ca nosema...

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 09:44:57 PM
Daca si-i va trata, va lua ce e mai ieftin si minimum posibil.
Ajutat, are curajul sa faca si alte tratamente.
Acum se propune ajutor si pentru alte boli, ca nosema...
Numai ca singurul tratament nu mai este omologat in Europa (din cate se zice)!
Cu ce ? Cu apa de ploaie parfumata. Comerciantii stiu de ce.....

pharaonu75

Daca ar fi dupa mine, treaba cu PNA-ul ar fi simpla:

- As stabili o schema minima si obligatorie de tratament si as deconta contravaloarea medicamentelor (un anumit procent din pretul de achizitie);
- As stabili un suma fixa ce va fi decontata pentru fiecare cutie cumparata in vederea inlocuirii uneia deteriorate in pastoral si un standard al acestora; as stabili un procent maxim de cutii, din totalul celor detinute de apicultor, care pot fi schimbate intr-un an si pentru care s-ar face decontarea (ex. 20% dintre cutii, cate 50 lei pentru fiecare);
- As stabili un minim de inventar apicol si un standard al acestuia, pentru care s-ar oferi decontare (ex. centrifuga, masa descapacit, butoaie, carucior apicol, s.a.); as stabili si pentru acestea o suma minima de decontare si, in functie de durata de "viata a acestora", as face posibila decontarea o data la un numar de ani (ex. pentru o centrifuga din inox, indiferent de capacitate, se poate deconta suma de 1000 lei, o data la 10 ani).

Nu as deconta nimic pentru hrana sau material biologic.
Daca-i asiguri ce trebuie, albina isi produce singura hrana sau matci si "populatie".
Dar daca-i dai lemn, nu-si face stupi... nici centrifuga daca-i dai tabla... nici medicamente nu-si face, indiferent cate substante chimice i-ai da...

Poate vad eu lucrurile prea simplist, sau poate sunt limitat in gandire.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

In curand va aparea pe piata un tratament minune, nu conteaza ca va fi foarte scump, esentialul e sa fie prins la decontare!  :wink:

romikele

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2016, 10:08:50 PM
Daca ar fi dupa mine, treaba cu PNA-ul ar fi simpla:...

Nu se poate cu unelte si utilaje, s-ar face dubla finantare cu PNDR-ul.

Ganditi in ansamblu, cu regulamentele UE sub perna, altfel nu va iesi nimic !

pharaonu75

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 10:09:08 PM
In curand va aparea pe piata un tratament minune, nu conteaza ca va fi foarte scump, esentialul e sa fie prins la decontare!  :wink:

Aghiazma! :P

Sa nu spui ca ne prezinta ICDA-ul fumagilina sub o alta forma!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


pharaonu75

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 10:11:17 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2016, 10:08:50 PM
Daca ar fi dupa mine, treaba cu PNA-ul ar fi simpla:...

Nu se poate cu unelte si utilaje, s-ar face dubla finantare cu PNDR-ul.
...

Ba nu!
Daca ai decontat prin PNDR, nu mai poti deconta prin PNA pentru acelasi utilaj, timp de 10 ani.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Trebuie sa intelegi ca se impune ca cei ce au proiecte PNDR in derulare sa nu mai acceseze PNA.
Atata timp cat prin masuri se pot achizitiona utilaje, acestea n-au ce cauta in PNA, cat timp se conditioneaza ca apicultorul sa fie membru in cooperativa. Ceilalti de ce sa nu aiba aceleasi drepturi?

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 10:39:03 PM
Trebuie sa intelegi ca se impune ca cei ce au proiecte PNDR in derulare sa nu mai acceseze PNA.
Atata timp cat prin masuri se pot achizitiona utilaje, acestea n-au ce cauta in PNA, cat timp se conditioneaza ca apicultorul sa fie membru in cooperativa. Ceilalti de ce sa nu aiba aceleasi drepturi?
Apicultura prin PNDR e fix zero. E domeniu neprioritar. In anii trecuti nu a luat nimeni nimic. Teoretic se putea, practic punctajul pleaca cu un dezavantaj de vreo 20, pe care nu ai cum sa il compensezi. Atunci cand s-a facut grila cu domeniile prioritare "ASOCIATILE" dormeau!
Nu este adevarata afirmatia cu dubla finantare. Si acum se finanteaza prin PNDR stupi, funduri de stupi, de fapt tot ce tine de o ferma apicola. Asta nu a impiedicat decontarea prin PNA. Este un articol care interzice fapta si basta. Ai proiect PNDR (inclusiv tinerii fermieri) nu accesezi PNA si invers.

romikele

Nu conteaza ce vrem noi, ci conteaza ce vor ei.
Aici toti sunt destepti, dar la negocieri nu vine nimeni.
Ai fost la vre-o sedinta sa vezi cum dormeau asociatiile?
Una s-a propus de catre asociatii si alta a iesit, n-o mai balaciti cu asociatiile... daca sunteti coiosi, iesiti ca ciobanii sa va cereti drepturile.
Tampiti suntem noi ca ne pierdem timpul si ne tocim nervii pentru altii, pe care ii doare fix in cur!  :zzz: