Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Daca o face pt a se "încălzi" rama si dupa aceea o muta in pozitie centrala, acea o a doua mutare nu raceste iar familia?
Zic si eu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

romikele

Am actualizat canalul video cu filmările care lipseau.
Legat de filmulețul cu restrângerea roiurilor, fără să râd de pantalonii lui Daniel, mă întreb totuși: Unde-s cracii? Pe sub capace nu se văd!!  :rotfl:

calmusdaniel

Nea Romica nu mai umblu cu izmene pe la stupi,s-a mai modernizat si taranu!  Cu toate ca pe frigul asta le-ar fi prins bine! :hi:

calmusdaniel

Citat din: Florin94 din Septembrie 07, 2015, 11:01:03 AM
La domnul Florin Balan am vazut pe filmulet , familiile erau puternice cu catul pe ele plin cu miere,si are stupina...inca nu.s lamurit de ce aceasta operatiune sa ridici a doua zi o tona pe burta ,trebuie sa fie alt seceet au sa merite aceasta lucrare

Florine nu stiu care-i logica eu i-ti spun cum lucrez  eu in moment ce am incheiat stupii pe 10 rame,ramele care le dau la cladit le dau numai in mijloc.asta cand sunt la rapita.

Florin94

Si daca se intampla sa fie puiet existent chiar pe 10 din ele ?

bio

Citat din: Florin94 din Octombrie 13, 2015, 10:37:20 AM
Si daca se intampla sa fie puiet existent chiar pe 10 din ele ?

Florin, ...scoti rame cu puiet pentru a ajuta alte familii si ai facut loc .

RazvanTi

asta se mai numeste si "echilibrare" si se foloseste cu precadere toamna pentru a debloca familiile puternice si a le ajuta pe cele mai slabe sau roi si se mai foloseste si primavara pentru prevenirea roirii
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Florin94

Daca stupii sunt incheiati pe toate ramele din cuib ,catu pus inainte de a pleca la rapita si vreu sa dau una sau doua foite la crescut se scoate rama marginasa la extras apoi vor fi duse acasa la depozitare ?

calmusdaniel

Citat din: Florin94 din Octombrie 13, 2015, 10:37:20 AM
Si daca se intampla sa fie puiet existent chiar pe 10 din ele ?

Macar sa avem norocul asta pe 25 aprilie sa fie pe 10 din10 cu puiet,ca sa vezi ce roiuri facem!
E bine ce ti-au spus si colegii mei! :hi:

calmusdaniel

Citat din: Florin94 din Octombrie 13, 2015, 03:07:03 PM
Daca stupii sunt incheiati pe toate ramele din cuib ,catu pus inainte de a pleca la rapita si vreu sa dau una sau doua foite la crescut se scoate rama marginasa la extras apoi vor fi duse acasa la depozitare ?

Scoti rame cu miere si o pastrezi pt roiuri.

romikele

Eu nu înțeleg de ce albinele lui Daniel din filmul ĂSTA nu au învățat rugby ca astea de AICI  :rotfl:

calmusdaniel

Citat din: romikele din Octombrie 13, 2015, 05:19:39 PM
Eu nu înțeleg de ce albinele lui Daniel din filmul ĂSTA nu au învățat rugby ca astea de AICI  :rotfl:

O stupina frumoasa de profesionisti si nea Dan e unul din apicultorii de elita :hi:

pharaonu75

Aia era stupina lui Aghiana.
Danut asteapta viscolul ca sa ne arate cum ierneaza el dupa metoda sovietica, adica sub zapada! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 13, 2015, 06:15:00 PM
Aia era stupina lui Aghiana.
Danut asteapta viscolul ca sa ne arate cum ierneaza el dupa metoda sovietica, adica sub zapada! :D

Stiu ca nu e stupina lui nea Dan  :hi:

teoalbina

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 06, 2015, 09:35:50 AM
Citat din: serban din Septembrie 06, 2015, 08:20:05 AM
Ați recomandat apivirolul. Cum l-ati dat? în sirop sau pulverizat pe rame? Există risc de furtișag în caz de pulverizare ziua? Ați observat îmbunătățiri ale familiilor de albine tratate anul trecut?

In toamna acum il dau  pulverizat pe  rame,in iarna il dau in pasta,si-n primavara dau si-n sirop si pulverizat pe rame.
Nu provoaca furtisag,iar imbunatatirea este vizibila. :hi:
Eu folosesc septol, in special in apa de baut pentru albine si uneori in siropul de stimulare. Nu cred insa ca are efect si impotriva varroa!