Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

 Dragi colegi,a inflorit salcamul la Dridu,mai devreme decat am zis ultima data,iar maine extrag mierea de rapita apoi,plec la salcam! :hi:
La rapita,mi-a mers foarte bine! :nudie:
Urmeaza sa vedem ce noroc avem la salcam!Sper sa nu ajung asa  :rusine:

cornelioandanciu

Citat din: calmusdaniel din Mai 06, 2015, 08:46:15 AM
Citat din: Sparlici din Mai 05, 2015, 09:48:14 AM
Multumesc pentru promptitudinea raspunsului. :thanks:

In dimineata asta am fost  la salcam si spre surprinderea mea n-a evoluat deloc ,si nu cred ca va inflori asa cum am zis.Nu mai stiu,poate saptamana viitoare(sigur),dar asteptam pe rapita ca e foarte productiva! :hi:
In zona Tinca (la aproximativ 30 km de Oradea) salcamul este puternic afectat de gerul si zapada din aceasta primavara, sint copaci care par uscati ,dar exista palcuri de salcami care sint mai protejati de ceilalti copaci, astia au inflorit bine. Daca ne lasa vremea, speram sa fie macar miere pentru familie.
Va salut.

MOTANUL

In jurul Bucurestiului e plin de salcam (copacii mai mici sau de pe marginea drumului sunt infloriti).
Chiar si in padure cu arbori mari cei de la drum erau infloriti.

Am si eu o intrebare legata de sistemul de stup cu 1/1 si magazie 1/2:
Cate rame ocupate full de albina trebuie sa fie in cuib ca sa nu se declanseze roirea? E adevarat ca magazia de 1/2 nu opreste instinctul de roire daca am toate ramele din cuib ocupate?? (miere, pastura, puiet, etc)

Multumesc anticipat, Silviu
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Intrebarea e buna. La mine dupa 2 zile de cand le-am dat magazia albinele nu s-au apucat de cladit si nu au asigurat densitatea necesara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Totul depinde de priceperea apiciltorului,ca sa stopeze fenomenul,adica spargerea cuibului cu foite necladite, marirea spatiului prin adaugarea de caturi,inversarea stupilor slabi cu cei puternici,ridicarea de rame cu puiet din fam puternice si formarea de roiuri sau ajutarea fam mai slabe,si multe altele.

calmusdaniel

La extras de rapita  :hi:

lucian36b

super poze si super stupina. felicitari

Eugen B

Te-ai mutat la salcam?

Dan Pașca

Foarte frumos, :)))) nea Daniel,   spor la Salcam. 1,2. Tei......

MOTANUL

Citat din: calmusdaniel din Mai 12, 2015, 09:14:48 AM
Totul depinde de priceperea apiciltorului,ca sa stopeze fenomenul,adica spargerea cuibului cu foite necladite, marirea spatiului prin adaugarea de caturi,inversarea stupilor slabi cu cei puternici,ridicarea de rame cu puiet din fam puternice si formarea de roiuri sau ajutarea fam mai slabe,si multe altele.

Frumoase poze; Dupa fapta si rasplata  :bravo:

Revenind la roire: este adevarat ca daca sunt mai mult de 6 rame full de puiet in cuib albinele intra in zona rosie ?? (adica e f. probabil sa o pierzi prin roire).
Apicultorul cu care am vorbit spunea ca familia ideala nu depaseste 8 rame full si 6 de puiet. (asta inseamna ca in cuib vreo 2 rame ar trebui sa fie la cladit).

Din pacate la mine 6 stupi arata asa:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

paul1

Citat din: MOTANUL din Mai 12, 2015, 04:18:24 PM


Din pacate la mine 6 stupi arata asa:
Domnule Daniel, va rog eu frumos ... o favoare, faceti o poza cu o familie puternica de la dumneavoastra, sa vada si Motanul ca se pot intretine si mai ales se pot face productii consistente cu familii care au 20 rame Dadant de albina din care 8-9 cu puiet si care ... nu roiesc. Poate asa reuseste sa-si schimbe imaginea deformata despre ... familia ideala (8 rame albina din care 6 de puiet). Inteleg ca nu intelege ca ceea ce i-a spus tataie ala cu 30 de ani vechime in apicultura (sic  :P) e ... perimat !
Va multumesc !
LE ... poate dupa ce o sa postati dumneavoastra photo cu o familie IDEALA o sa poata afirma in maxima cunostinta de cauza ... pacat ca n-am si eu MACAR 6 stupi care sa arate asa !!! :rotfl:

oroles

Paul, m-ai provocat si iti arat eu familie dughita de albine. A iesit aproape pe 0 in primavara cu miere, asta dupa ce i-am dat 2 hraniri de completare in total de vreo 6 L de sirop. M-am tinut de ea in primavara sa o mentin pe linia de plutire si acum vad ca iarasi e plina de albine si miere tot nu poate sa stranga. Asa a facut si anul trecut. E ceea ce stuparii numesc "albina de carne". O tin pentru populat nuclee. :D Ideea e ca nu conteaza cata albina are omul in stupi ci cata miere strang. Sunt familii bine populate care reusesc sa stranga bine miere cum sunt familii bine populate care le prinde iarna fara rezerve. Uite, pe mine m-a mirat un stup care stiu ca nu avea albina extraordinar de multa, insa cand m-am uitat sambata la el adunase miere destul de multa.

Acum, intre noi fie vorba, stupul Motanului e un stup mediocru si daca e mandru de el nu vad de ce ai face haz de asta. "Ochiul stapanului ingrasa vita" spune un proverb. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

paul1

Citat din: oroles din Mai 12, 2015, 09:25:03 PM


Acum, intre noi fie vorba, stupul Motanului e un stup mediocru si daca e mandru de el nu vad de ce ai face haz de asta. "Ochiul stapanului ingrasa vita" spune un proverb. :D
Pai ... asta spuneam si eu . E o familie mediocra ! Lui i se pare ca-i foarte buna si-i pare rau de acest lucru ! :yahoo_cry:
Mare-i gradina ...  :cool:

romikele

Eu n-am vazut ca a zis de familie ca-i foarte buna... ci ca e gresita. :smile:

paul1

http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=15&t=3052&start=272
Oare o fi cules ceva la rapita cu asemenea familii ???
LE ... m-am conformat indemnului lui nea Mihai si am postat linkul (nu m-a rabdat corasonu  :nono:)
LE 2 ... domnule Daniel va rog sa ma iertati daca v-am poluat pagina !