Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Intre timp am reusit sa finalizez actele de vanzare cumparare pentru o proprietate la Dolj, la 22 km de Craiova, o casa cu 2 camere de 54 mp si teren 1361 mp. Dupa ce voi rezolva si problemele cu vecinii voi infiinta o vatra de stupina acolo. Momentan am 55 familii la floarea soarelui. S-au speriat cand au roit ca nu vazusera asa ceva, si panica a fost mare.
Incerc sa iau si un teren la munte caruia astazi am inceput demersurile cu cadastrul. Daca va fi totul bine voi plati la fel de mult ca pe casa din Dolj, dar voi avea stupii pe proprietatea mea la salcam.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Bravo !
Sa ne pui filme, ca daca nu, venim in pastoral la salcamul tau ! :rolling_on_the_floor:

dan sebastian

Nu am mai filmat ca de obicei am suprapopulat zonele in care m-am dus. A mers bine si mi-am vazut de treaba. Ceva poze am pus pe facebook.
Duminica seara am rezolvat si cu un cub de F40 la 1.9 lei kg (1440kg) de la Zollt Szocs din Nusfalau, care il aduce direct acasa la tine.
Acum sa termin cele 12 zile fara pauza la serviciu si ma reapuc de treaba.
Am tras doar 370 kg de la floare dar mai urmeaza in saptamanile ce vor veni, cand voi avea timp. Mierea e capacita in ei si nu e problema, stau acolo pe vatra in liniste.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Duminica trecută, pe 8 august am terminat cu extrasul in Dolj la floarea soarelui. Am mai tras doar 80 kg. Per total un an slăbuț la floare cu doar 450 kg recoltate. Toată mierea am extras-o doar de pe o vatra cu 50 de familii, majoritatea însă cu probleme, roire in salcâm din cauza rapiței și a dezvoltării fantastice din primăvară. Am avut și o piatra de speriat in care nu vedeai frunza de floare negaurita. De pe o altă vatra nu am mai extras din 20 de roiuri, lasandu-le pt iernare tot. Le-am dat și flumetrina (ba-tik) pe șipci de lemn (bete de epilat).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am continuat pe vatra de la Godinești și pe una de la munte cu hrănirile. De când am luat hrănitoarele de 2 l (turcești - gri, împărțite în 4 compartimente) mi s-a ușurat munca la maxim. Și-au făcut repede rezerva de iernare după 4-7 hrăniri. Am făcut exact ce fac și profesioniștii din Canada. Folosesc la maxim albina bătrână pentru a prelucra rezervele. Am folosit cam 3-4 kg zahar într-o palmă de apă în găleți de 18 l. Apoi am completat cu F40 până la umplere. Sunt mulțumit și de cât polen aduc acum desi e seceta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Mă grăbesc să finalizez cu hrana.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Interesant - Eu fac administrez sirop seara.(mai ales ca este cu protofil-apicomplex). Pana dimineata dispare.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cand am dat dimineata de la 8 la 11 luaseara tot (2 l sirop). Ziceai ca inflorise salcamul, la ce zbor era. Important e sa aibe popor si sa fie deja obisnuite cu hranitorul. Am pus niste betisoare in hranitoare sa nu se mai inece. Am observat ca e necesar sa diluez f40 macar 10-20 % pt a nu fi probleme. Am incercat sa fac rezervele de iernare capacite si procesate din august. Cand plec in sept la mare sa nu mai am grija asta, doar tratamentele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Eu am unele familii care au cuibul blocat de mire sau miere suficienta (70%) si altele cu prea putina (30%).
Am si vreo 2 familii la care nu pot sa scot catul de 1/2. In cuib nu au miere deloc; ramele din cat sun 100% pline cu miere capacita.

Restul au coronita cat de cat - in septembrie o sa descapacesc catul de 1/2 sa-si completeze hrana din cuib. Las urdinis mic (eventual si gratie sa nu se faca furtisag - desi la familiile puternice nu prea am patit).
Regula e sa faca furtisag o familie mai puternica la o familie mai mica.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Daca vrei ca mierea din cat sa fie carata repede in cuib si daca in cat nu exista puiet, inverseaza corpurile si in  2 zile vor urca totul in cuib.

MOTANUL

Nu am stiut acest detaliu. Mai las 1-2 saptamani sa termine cu puietul (acum mai cresc albine pentru iernare) si incerc aceasta manevra. Le mai pun inca o portie de turta proteica ca nu au deloc polen.

Eu am corpul de 1/1 prins in holsuruburi de fundul AV - dar fac o transvazare rapida intr-o cutie fara si scap de catul de 1/2.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Cam greu cu polenul in aceasta perioada. A plouat dar inca sunt gauri in pamant. E crapat pamantul rau. Sper sa mai ploua ca altfel va fi afectat teiul si salcamul de anul viitor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pe vatra de la Godinești am mai dat un amitraz astăzi de la 11.30 până la 13.30. Am folosit scabatox, 4 picături pe jumătate de fitil date cu varojetul. Am folosit doar 2 aparate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Am reusit intre 10 si 12 decembrie sa dau cu oxalic prin picurare la toti stupii de la Dolj si la 80 % din cei de acasa. Mi-au mai ramas cam 25 de familii netratate cu oxalic la Gopdinesti dar nu am mai prins temperaturi prielnice. Poate se va modifica ceva in saptamana Craciunului sa finalizez si cu ei. Cel mai bucuros sunt ca am terminat si acoperisul de la atelier si ma indrept spre finalizare cu constructiile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

De revelion si pana la Sf Ion temperaturi foarte ridicate, chiar si de 15 grade cu plus la umbra in timpul zilei.
Albinele au facut toate zborul de curatare. E bine pt ca mai era ceva miere de mana prin rame sau de la struguri.
De Sf Vasile am trecut pe la Istodorescu Vasile din Nadanova Mehedinti impreuna cu Marian Condescu si Catalin Popescu si am purtat discutii apicole frumoase. Venisem de la Craiova si am fost destul de obosit. Abia am reusit sa-l bag pe Margarit in live seara. Are obicei sa ceara acceptul de intrare in hang foarte tarziu si de obicei nu sunt treaz la ora aia. Din cei pest 50 intrati in hang si la 7 dimineata inca discutau. 
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.