salcamul rosu

Creat de dragos2006, Decembrie 06, 2009, 03:04:52 PM

« precedentul - următorul »

D006

cine da mai multe detali despre el
perioada de inflorire , inmultirea lui, in cat timp creste pt al vizita albinele, productia de nectar la hectar, cat timp tine inflorit

sfantul spiridon

infloreste la sfarsitul salcamului alb- 1200 kg la hectar si are o floare ce rezista mai bine la ploi si frig-caldura...sta inflorit cam 10-14 zile...eu cred ca e roz nu rosu...despre cel roz e vorba, nu-i asa?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

este roz mai mult spre rosu

D006

In aprilie am primit contactul urmator din ungaria, domnul a spus ca acolo este material saditor de salcam roz si mai multe tipuri de salcam alb
Nyírerdő Zrt
4400. Nyíregyháza
Kótaji út 29.
T: +36 42 598450
Fax: +36 42 598459
E-mail
http://www.nyirerdo.hu/

mihaipop_55

salcamul rosu este mai putin melifer ,cred ca 100kg/200kg/ha

sfantul spiridon

salcamul rosu - 1ooo/1200 pag 189/tabelul23 (a malaiu....sporirea productiei de miere....colectia ceres...aparut 1976....am mai spus despre acest salcam cate ceva si pe celalt forum si am fost luat in ras...cred ca acum cu aceste date voi fi crezut
sanatate!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

#6
Citat din: olyaneggy din Decembrie 09, 2009, 07:09:59 PM
In aprilie am primit contactul urmator din ungaria, domnul a spus ca acolo este material saditor de salcam roz si mai multe tipuri de salcam alb
Nyírerdő Zrt
4400. Nyíregyháza
Kótaji út 29.
T: +36 42 598450
Fax: +36 42 598459
E-mail
http://www.nyirerdo.hu/

Am citit si eu si am si scris undeva ca in Ungaria se planteaza anume pentru stupari si salcam roz, care infloreste cu o saptamana mai tarziu decat cel comun si e f bun pentru albine. Problema cu legatura din Ungaria este daca are acel soi de salcam sau altul, ca si salcamii roz sunt de multe feluri. Acolo se spunea ca o floare din acel soi de salcam roz da 1,9 mg zahar, fata de soiurile de salcam alb care dau intre 0,8 si 1,56mg zahar/floare. Se da cantitatea de zahar deoarece nectarul poate fi mai diluat sau mai concentrat, dar mierea rezultata este data de cantitatea de zahar din acest nectar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

am vazut in perioada de inflorire de acum doi ani ( ca anul asta s-a cam suprapus cu cel alb) am vazut albine "extaziate"...asta mi-a atras atentia in mod deosebit....anul acesta dupa cum spuneam cele doua culesuri s-au cam suprapus si am observat ca albinele erau pe cel rosu ( sau roz cum ii spun eu), mai multe decat peste cel alb.....m-am gandit ca anul asta o sa iau seminte dar din pacate salcamul asta forma o liziera la marginea unui drum ce acum fiind national oamenii s-au grabit sa taie numita liziera aproape  in intregime cu o haragaie de masina cu o drujba rotativa.......mentionez ca de asfaltat nu au asfaltat doar salcamii i-au taiat
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Dupa cum am inteles firma Nyírerdő Zrt are soiul Rózsaszín AC' selectat pentru producere nectar dar la adresa web pe care am scris ieri puteti sa intrebati

sfantul spiridon

stiti cu cat se vinde un puiete? stiu ca si evodia-puieti din ungaria are pretul mai mic decat "evodia romaneasca"
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefan1

Am citit la francezi ca recomanda celor care vor sa planteze salcam, material biologic din Ungaria sau Romania, deci o recunoastere a valorii salcamului de la noi. Din pacate se pare ca in ultima vreme noi am ramas in urma. Poate Pngflorin -daca citeste pe aici - sa sugereze la Facultatea din Brasov, forestiera (nu-i stiu numele exact), sa mai faca cercetari si in sprijinul stuparilor. Ar putea si sa castige, ca stuparii ar cumpara material saditor daca este din soiuri valoroase.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

domnule stefan,
cu mare durere va contrazic..stuparii nu cumpara, cel putin din experienta mea marunta va pot spune asta...pe o raza de 150 de km cat am incercat sa promovez evodia, nu am resit sa conving concret pe nimeni sa cumpere arborele asta, desi am apelat la un tip foarte potent financiar care avea nevoie si de factura...au venit in craiova oameni din bucuresti, braila, hunedoara, vaslui, satu-mare (dupa ce stiu eu) dar gorjenii si doljenii-jale...este foarte greu sa convingi oamenii de necesitatea formarii unei baze melifere si in stationar...este doar o parere si sincer as vrea sa ma insel pana la dumnezeu...
sa-avem sanatate!
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

cred ca salcamul roz da 1200kg/ha

sfantul spiridon

Citat din: mihaipop_55cred ca salcamul roz da 1200kg/ha
domnule profesor-este salcamul roz acelasi arbore cu salcamul rosu?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mihaipop_55

raspunsul este nu!,salcamul roz este unul iar cel rosu este altul,de fapt salcami rosii sunt mai multi(vascos,hispid...)