Care este cea mai buna metoda de inmultire stupi?

Creat de laurentiu.tirca, Ianuarie 08, 2011, 01:30:03 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

D-le Laurentiu, cum s-a concretizat proiectul cu inmultirea intensiva a efectivului in 2011?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

albinasebes

chiar asa, niciunul din cei care au spus ca inmultesc in anul 2011 nu au dat rezultatele. eu anul trecut am inmultit de la 21 la 33. am facut si  miere, mai mult salcam si mai putina poliflora. pt mine a fost un an bun, as putea spune, sunt multumit. mi s-a aprobat si finantarea prin masura 141, acum fac actele necesare (PFA ...). daca e sanatate toate le facem.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

edy

Dragi apicultori,

un subiect destul de interesant dar problema nu este de a dubla numarul de fam. de albine sau al triplica , eu daca vreau din 10 stupi bine populati pot ajunge pana in toamna a avea 110 familii dar 1ntrebarea este cate vor ajunge pana in primavara urmatoare, cu cate cheltuieli si efort din partea noastra,se poate 1ntampla ca la anul viitor sa mai avem doar 7 stupi din cei 110, si va intreb merita sa facem procedam asa sau este mai bine ca din cei 10 stupi pana in toamna sa avem daca anul este bun doar 14-17 stupi bine populati si bine pregatiti pentru a trece cu bine iarna noastra romaneasca.
  Un salut si toate cele bune da Edy-albina
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

pharaonu75

#48
Depinde ce scop urmaresti, iar in functie de acesta trebuie sa actionezi fara a pierde din vedere niciun detaliu.
Ai punctat bine... scopul este sa iesim in primavara cu roiurile/familiile facute... toamna s-or numara bobocii, insa stupii se numara in primavara!

Din 10 stupi poti face inca 4-6-10.
Daca sunt stimulati bine, daca au vreme buna si cules in natura, daca le faci tratamentele si hranirile de completare la timp, nu vei avea emotii.

Din 10 stupi poti face si 30-40, insa aici lucrurile se schimba. Logistica nu intra in discutie, pentru ca asta tine doar de buzunarul tau.
Problema este cu albina... trebuie stimulare la greu, faguri claditi, matci imperecheate.
Conditiile meteo pot da peste cap totul... iti trebuie vreme buna, culesuri bune...
De asemenea trebuie ales bine momentul in care spargi familiile... ideal ar fi la salcam, pentru ca roii sa aibe destul timp sa se intareasca pana la intrarea in iarna.
Trebuiesc stimulari si completari la greu!
Nu este imposibil. Este doar greu. Si riscant, pentru ca daca ai gresit ceva, sau daca hazardul face misto de tine, poti pierde tot!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

adriann

depinde de timpul care il ai disponibil pt. albine...daca ai disponibil 2-4h/zii pt. ele poti sa faci inmultire de 3-4 ori, zilnic sa le faci hranire de stimulare, sa cumperi matci imperechiate/sau produse, sa stai sa le bibilesti.productie de miere oha. dar daca socotesti 30x200-250... iese acceptabil pentru 4-5 luni.

irina

Citat din: edy din Februarie 22, 2012, 08:31:34 PM
Dragi apicultori,

un subiect destul de interesant dar problema nu este de a dubla numarul de fam. de albine sau al triplica , eu daca vreau din 10 stupi bine populati pot ajunge pana in toamna a avea 110 familii dar 1ntrebarea este cate vor ajunge pana in primavara urmatoare, cu cate cheltuieli si efort din partea noastra,se poate 1ntampla ca la anul viitor sa mai avem doar 7 stupi din cei 110, si va intreb merita sa facem procedam asa sau este mai bine ca din cei 10 stupi pana in toamna sa avem daca anul este bun doar 14-17 stupi bine populati si bine pregatiti pentru a trece cu bine iarna noastra romaneasca.
  Un salut si toate cele bune da Edy-albina
Stimulează-i bine în primăvară pt. ca să poți face roii în timpul salcâmului,mai bine și cu mai puține cheltuieli e de preferat doar să-i dublezi deoarece roii trebuie ajutați cu puiet,hrană , la mai mulți vei avea cheltuieli mai mari la ceară (pe când dacă doar îi dublezi ceara o produci singur)vei putea recolta și miere pt. ca să-ți acoperi cheltuielile și vei și ieși din iarnă cu ei dacă îi administrezi bine.Succes!!!!

stefan1

  Bun venit cu postari pe forum! Vad ca greu ai rupt gheata: la 1000 de accesari ai o singura postare. Dar orice drum incepe cu primul pas.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

guraustefan

macin.tulcea,

kamy

sfaturi da toata lumea,riscurile ti le asumi de unul singur.daca vrei sa-nmultesti trebuie sa-ncepi deja(cu pregatirile)
discutam mai multe pe mp>

romikele

Citat din: cheregi ioan din Martie 06, 2012, 01:50:09 PM
... discutam mai multe pe mp

Da` de ce pe mp? E strict secret, sau crezi ca se blocheaza forumu` de informatii?

P.S.  :welcome:
Multumim pentru implicarea in discutii, suntem nerabdatori sa aflam mai multe despre d-stra si din experienta ce o aveti.  :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: romikele din Martie 06, 2012, 04:39:37 PM
Citat din: cheregi ioan din Martie 06, 2012, 01:50:09 PM
... discutam mai multe pe mp

Da` de ce pe mp? E strict secret, sau crezi ca se blocheaza forumu` de informatii?

P.S.  :welcome:
Multumim pentru implicarea in discutii, suntem nerabdatori sa aflam mai multe despre d-stra si din experienta ce o aveti.  :hi:
foarte bine punctat, asa e bine sa aflam si altii mai incepatori din experienta D-voastra, asa pe MP nu o sa stie nimeni prea multe,chiar daca nu ne bagam in discutie,tot tragem invataminte,omul cat traieste.....un video de la noi cu zapada de jur imprejur si cu gandul la primavara si campul cu papadie.Pace!
Stupii by KTA 1
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

kamy

o sa va rog sa-mi scuzati nesimtirea dar nu-mi plac oamenii care se cred atotputernici pe vre-un forum si cu o forma de amabilitate trag de limba asteptandu-te la cotitura,eu ii consider misei care nu merita atentia.a cui nui camasa sa no ia pe el.omu poate sa-nmulteasca cum si-a propus ba si mai mult,dar nu ar fi deloc neglijabila puterea de multiplicare a familiilor dupa metoda bobului de grau si a tablei de sah.
raman totusi la mp !

jonny_it

Pe MP se trimit injuraturi, intrebari stupide(de aceea am dezactivat eu; cel putin daca raspund la ele sa pot raspunde sa vada si altii si sa nu fie nevoie sa scriu de 2 ori aceeasi chestie) si cantitatea de miere extrasa la ultimul cules(aici valabil numai pt unii care li se pare mare lucru.. apicultorii normali spun si asta). In rest ar trebui sa fie public totul, sau cel putin asa mi se pare normal pe un forum de discutii. Nah fiecare cum poate  :)


jonny_it

#58
Legat de inmultiere asa cum a spus si domnul Valter se poate dar cu matci imperecheate. Eu as adauga si putina stimulare, asta daca vrei sa intri pe iarna cu cel putin 4-5 intervale bine ocupate la toti.
Problema este ca o sa ai si matci care nu o sa fie acceptate dar din 100 poate o sa fie 2-5 matci, deci in total ar ajungi cu peste 120 de familii in toamna.

Daca folosesti botci/matci NEimperecheate pierderile sunt mai mari. Conteaza si cate o sa tii pe aceeasi vatra si alte detalii. Si oricum pana incep ponta o sa ai o perioada cand someaza. Daca faci cu matci neimperecheate roii care nu isi fac matca din prima incercare ii unesti/imparti la cele cu matca.

.. parerea mea

bucovineanu

Citat din: jonny_it din Martie 06, 2012, 08:23:36 PM

Daca folosesti botci/matci imperecheate pierderile sunt mai mari.

.. parerea mea
Cred ca e o greseala: In loc de imperecheate nu ar trebi neimperecheate? Asta pentru a nu crea confuzii.