Model podisor

Creat de Claudiu95, Decembrie 13, 2013, 07:04:29 PM

« precedentul - următorul »

Claudiu95

Salut vreu sa va prezint un model de podisor si daca ati mai vazut sa imi dai ceva detalii despre el,ce parere aveti,cand se foloseste ,sunt incepator si vreu sa aflu cateva pareri.
Multumesc.

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=EwU8Sk91OL8

tassevasi

 Vezi ca nu ti se deschide linkul.
  Incearca si tu  .

crisian-nicolae

podisor transport pastoral pentru multietajat.

Claudiu95

Mie imi merge.
Eu am cuib1/1 si cat 3/4,daca le folosesc si in perioada de cules afecteaza?

crisian-nicolae

pune ceva textil peste podisor caci de nu se formeza curenti puternici si afecteaza puietul.

dragos1994

cel mai bine cumpara/confectioneaza un podisor din pal/osb care sa aibe o aerisire de maxim 50 % din suprafata lui.Cel di filmulet este complet inutil pentru tipul tau de stup.

Claudiu95


tassevasi

#7
Citat din: Claudiu95 din Decembrie 13, 2013, 10:15:29 PM
Mie imi merge.
Eu am cuib1/1 si cat 3/4,daca le folosesc si in perioada de cules afecteaza?

  Si eu  am aceleasi site  ca la tine si capace ,dar cu o modificare f inportanta  , podisoarele  nu le mai construesc , folosesc folie  si textile atunci cind  nu am site .
   La site , am un pal pe toata suprafata  cu posibilitatea  de culisare  fata spate .
   Am pus  2 sipci  pe lateral de 1,5 mm peste pfl cu o distanta  sa culiseze pfl  si cind plec in pastoral le ridic peste sipculite  lasind loc pt  ventilatie .
   Ori poti sa pui o paturica peste  sita si-ti tine  cald in stup pt  puiet si atunci cind  e f  cald  o mai rulezi  lasind mai mult sita  libera .
  Dar  acea sita e f  buna  mai ales pt  pastoral .

Claudiu95

Momentan nu fac pastoral,dar pe viitor as dori si cred ca voi folosi metoda d-voastra.

RazvanTi

este special conceput pentru ME, DOAR pentru transport din A in B. (este in asa fel conceput ca iti tine ridicat si capacul telescopic.
tot ansamblul fund- 3corpuri- podisor cu plasa- podisor plin, sunt stranse intre ele cu tije filetate.
dupa ce ajungi in B se scot tijele si se rasucesc iar cele doua podisoare.
este cu plasa de colo pana colo deoarece ME-ul original nu are plasa pe fund.
daca tu ai fund cu plasa atunci acel podisor este atat inutil, cat si daunator.
salve!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Claudiu95

Fundul este plin,acum inteleg de ce am gaurile in corpuri ,cele de care ziceti dumneavoastra ,credeam ca sunt doar pt o stabilitate mai buna,problema este ca stupul este in formatul urmator,fund plin detasabil  cuib 1/1 corp 3/4 ,cele doua podisoare (cel cu sita si unu plin) si capac.

mosunick

Daca vrei sa il folosesti numai pentru pastoral, cred ca e inutil sa ii mai pui capacul. Faptul ca are sita pe toata suprafata e un lucru bun la deplasarea in pastoral, dar NUMAI pentru transport.
Dupa transport, trebuie acoperit cu ceva.
Am cautat si eu o solutie pentru un podisor pentru transport in pastoral, dar eu am ajuns la concluzia ca mai bun ar fi podisorul de la ME adaptat, adica pe lungimea lui impartit in doua: jumatate cu plasa jumatate cu pal de 3 mm.

Ca idee asupra cum arata un astfel de podisor (insa cu "fund plin") uite un link

[jwp=425,344,image][/jwp]25 Septembrie 2013 - Organizarea unui roi de albine pentru iarna(stup ME) - Partea 4

IonutT mai are si alte clipuri in care poti vedea podisorul respectiv.

Avantajul la podisorul pe care il foloseste el ( pe care si eu l-am adoptat) este ca atunci cand pleci in pastoral, poti sa pui podisorul invers, (cu partea care are sita nu la 8 mm de speteaza ramelor, ci la cca. 50 mm de speteaza) lasand albinelor suficient loc unde sa se refugieze pe timpul transportului.

Succes!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Claudiu95