Constructie stupi

Creat de standdupp, Noiembrie 06, 2013, 10:26:38 AM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

iote: exact ce ziceam eu cu xerox, adidasi, etc.
GEALĂU, gealăie, s. n. Rindea (mare). – Din magh. gyaló.
firéz (Trans. Ban.) și firíz (Olt. Munt. Buc.) n., pl. e și urĭ (ung. füresz). Fĭerăstrăŭ (mare saŭ mic: cordar, beschie, joagăr)
cu hertzing-ul n u m-a lamurit nimeni...
nu e nici in dex
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bismark

   Si la noi tot rabanc se  spunea era cea mai mare si mai lata rindea pentru drept.Se folosea la rindelirea corzilor din intereiorul casei.Avea cam 70-80 cm lungime si 10 cm latime,cutit dublu si rindeluia sprafete drepte si fine.Tatal meu avea asemenea scule.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

sandupop

Daca ajung in timp util acasa, o sa incerc sa pun câteva poze cu vechi unelte de tâmplărie,  ramase de la raposatul meu tata, Dumnezeu sa-l odihnească. El lucra tamplarie doar cu scule de mana....cand si-a facut un circular cu abrict..... si-a scurtat un deget =)).
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

un OM

Datorita diferentei de...viteza. Cand lucra manual, dansul era invatat cu anumita viteza, prin up gradare, viteza de reactie ramasese aproximativ aceeasi.
La sculele de inceput nici eu nu m-as mai intoarce. Numai cand ma gandesc sa dau la rindea cateva scanduri, ma caut temeinic prin buzunari si mai repede cumpar. Nevoia insa te invata, chiar si sa te reintorci la rindea.
Daca nu aveti ceva aptitudini tehnice, rezistenta la stresul lucrului prost facut la inceput, la praf, zgomot si alte jde mii obstacole, cumparati colegi, cumparati.

sandupop

Ai perfecta dreptate, rindeluia cate o zi intreaga, aveam ce scoate din atelier gramezi de geluituri, nici eu nu m-as mai intoarce la asa ceva....parca simt si acum in nari mirosul de rasina de brad....acum e usor,...rindea electrica.....freza de mana..e mult mai ușor. Închipuiți-va cat era de  daltuit la un locas de broasca la o usa, si totul manual....eheeeee amintiri frumoase....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.