Grosime scandura stupi

Creat de stupAS, August 26, 2013, 02:09:07 PM

« precedentul - următorul »

stupAS

Sunt fabricant de stupi si fac un studiu referitor la grosimea peretilor stupului.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

cornelioandanciu

Eu am votat.. Dar uite cum sta treaba.Daca este fabricant de stupi astea cu grosimea scandurilor pentru stupi nu mai trebuie sa te preocupe, ca deja pierzi din timpul tau pretios.Ca astea se stiu.Deci:Eu folosesc multietajati cu fund detasabil, antivarroua sau normal, trei corpuri per stup de 420 x490 x240 mm, hranitr tip podisor cu o cuva de tabla plus plutitor,podisor, sita de aerisire.Sistemul de prindere a acestor elemente este cu doua tije de fier beton de 6 mm care prind toate elementele stupului intre ele,trec prin peretii acestora prin niste gauri de 10 mm, mai putin capacul Grosimea peretilor lazii 20 mm. Trimite-mi mp daca putem vorbi mai departe despre asta.
Va salut.

cipik

Eu stiam ca grosimea peretilor stupului este de 22 mm, adica scandura trasa cate o data pe fiecare fata.
Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ioanardelean55

#3
  Ptr. stationar as prefera un 2,5 ptr. pastoral un 1,8 , la 30 nu se pune problema , daca-ai fi si stupar ti-ai da seama singur ce e bun am facut 20 combinat cu 30 , se mai foloseste si 12 ,10  mai departe judeca singur ,stuparii saracii ce ar putea sa-ti spuna ;
=Sa respecti stasu,   
=Sa fie buni ,
=Sa fie frumosi ,
=Din ch, uscata ,
====================
    Iar cind bati palma ...........  SAFIE CIT MAI IEFTINI

Marek

  Si eu sunt producator de stupi.
La inceput am crezut ca voi merge cu stoc, dar in zona mea nu se poate.
Am facut de 20, 20-30, 40, de la 8 pana la 24 rame, cate bordeie atatea obiceie.

antiopa din ardeal

 La stupii orizontali am peretii de 20-25 mm. La cei verticali fata si spatele sunt de 30 mm sa pot face falt dublu si peretii laterali de 20-25 mm. In sondaj am trecut 25 mm :roll:

xvader

eu merg pe standard - dadant, cu magazii 1/1, scandura de 20 mm.
cum bine spunea un clasic inca in putere... :D, calea batatorita...

ioanardelean55


Standard la dadant de 20 ? !!!! Eu stu de 20 laterale si 30 fata spate .

romikele


stupAS

Citat din: cornelioandanciu din August 26, 2013, 02:23:24 PM
Eu am votat.. Dar uite cum sta treaba.Daca este fabricant de stupi astea cu grosimea scandurilor pentru stupi nu mai trebuie sa te preocupe, ca deja pierzi din timpul tau pretios.Ca astea se stiu.Deci:Eu folosesc multietajati cu fund detasabil, antivarroua sau normal, trei corpuri per stup de 420 x490 x240 mm, hranitr tip podisor cu o cuva de tabla plus plutitor,podisor, sita de aerisire.Sistemul de prindere a acestor elemente este cu doua tije de fier beton de 6 mm care prind toate elementele stupului intre ele,trec prin peretii acestora prin niste gauri de 10 mm, mai putin capacul Grosimea peretilor lazii 20 mm. Trimite-mi mp daca putem vorbi mai departe despre asta.

In locul tijelor poti folosi demontabile care se utilizeaza la mobilierul de PAL, sunt foarte rezistente si inchid foarte bine.
Se inchid si se deschid cu o surubelnita in cruce si o miscare de 90 de grade. Sunt usor de pus pe stup si foarte rapid de inchis deschis.
Daca te intereseaza am sa postez niste poze.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

PricopArthur

Citat din: stupAS din Octombrie 14, 2013, 04:06:13 PM
Citat din: cornelioandanciu din August 26, 2013, 02:23:24 PM
Eu am votat.. Dar uite cum sta treaba.Daca este fabricant de stupi astea cu grosimea scandurilor pentru stupi nu mai trebuie sa te preocupe, ca deja pierzi din timpul tau pretios.Ca astea se stiu.Deci:Eu folosesc multietajati cu fund detasabil, antivarroua sau normal, trei corpuri per stup de 420 x490 x240 mm, hranitr tip podisor cu o cuva de tabla plus plutitor,podisor, sita de aerisire.Sistemul de prindere a acestor elemente este cu doua tije de fier beton de 6 mm care prind toate elementele stupului intre ele,trec prin peretii acestora prin niste gauri de 10 mm, mai putin capacul Grosimea peretilor lazii 20 mm. Trimite-mi mp daca putem vorbi mai departe despre asta.


In locul tijelor poti folosi demontabile care se utilizeaza la mobilierul de PAL, sunt foarte rezistente si inchid foarte bine.
Se inchid si se deschid cu o surubelnita in cruce si o miscare de 90 de grade. Sunt usor de pus pe stup si foarte rapid de inchis deschis.
Daca te intereseaza am sa postez niste poze.
Te rog sa ne arati sistemul de inchidere ce il consideri mai bun. Eu folosesc carabiniere cu banda textila, si ia ceva timp punerea lor inaintea transportului.
Miere multă şi inimă curată!

stupAS

Aici sunt cateva poze despre sistemul de inchidere pt transport.

Montajul : se face usor, cere putina indemanare, masina de gaurit preferabil cu ambreiaj si un burghiu de 16 mm parca, in functie de marimea demontabilului.
Se face o gaura in cuib unde se monteaza demontabilul lacat si o gaura in magazie/podisor unde se infileteaza fortat acel deget (nu stiu cum sa ii zic..)
Nu trebuie mare precizie nici la montarea propriu-zisa nici la utilizare.
Magazia o asezi dintr-o miscare si daca stai intr-un picior.
Mecanismul e foarte sigur, nu se desface cu siguranta.

E foarte foarte rapid, trainic si ieftin. Toate jucariile pt un stup costa 2-3 lei. Se monteaza pe laterale cate 1 buc pe fiecare laterala.

Intradevar acel deget iese afara insa cel din poza nu e cel mai bun exemplu, exista si cu degete mai micic care ies afara 1,5 mm. Intradevar degetul poate deranja daca vrei sa asezi magazia peste un suport anume sau chiar o alta magazie INSA degetul se poate pune la cuib si demontabilul pe magazie.
Astfel nu ne incurca cu nimic. Pur si simplu podisorul va avea doua gaurele unde sa intre degetul cuibului.

Chiar e simplu si rezistent si rapid.
Macar incercati.

Peretele stupului sa fie minim 20 mm. Si stupul fara falturi. Oricum nu ii inteleg pe cei care folosesc stupi cu falturi da asta e alta discutie.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz

PricopArthur

Multumesc mult! La stupii ce ii am ( cu falturi), nu pot folosi acest sistem, dar mai trebuie sa fac lazi din vreo 3 mc de material, asa ca am unde sa il aplic. Inca o intrebare as mai avea:
piesele respective se gasesc la mobilierele din pal asa cum ati spus?
Miere multă şi inimă curată!

sandupop

De la un coleg am primit o schita cu un sistem mai simplu de rigidizat stupii transport.Se realizeaza destul de usor si strange foarte tare.....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

stupAS

Citat din: PricopArthur din Octombrie 16, 2013, 12:36:08 PM
Multumesc mult! La stupii ce ii am ( cu falturi), nu pot folosi acest sistem, dar mai trebuie sa fac lazi din vreo 3 mc de material, asa ca am unde sa il aplic. Inca o intrebare as mai avea:
piesele respective se gasesc la mobilierele din pal asa cum ati spus?

   Da, demontabilele ar trebui sa se gaseasca la orice magazin mai maricel de meseriasi (nu mergeti la bricostore sau de genul pt ca chiar daca au sunt foarte scumpe, asa sunt ei).
   De exemplu daca aveti Arabesque da-ti-le un telefon, ei nu vand la pers fizice dar va indruma mai departe.

   Nu stiu cum se numesc in Dobrogea, la noi in Bihor sunt numite demontabile pt mobilier din pal. E vreo 1 leu bucata parca. Oricum incercati sa gasiti din metal nu din plastic, merge si plasticul pana la urma.
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz