Stup

Creat de nx-01, Aprilie 17, 2013, 10:53:10 AM

« precedentul - următorul »

nx-01

Salut si bine v-am gasit:)
O intrebare de incepator: la ce distanta de pamant trebuie pus stupul...

PACO

nu exista o distanta standard, daca faci pastoral poti sa i pui direct pe lanti, pt. iernare e bine sa i ridici la circa 50 cm de pamant, daca lucrezi stationar poti sa alegi o distanta la care sa lucrezi comod.

nx-01

Multumesc pentru raspuns, este primul stup si nu vreau sa gresesc cu nimic :d

Kiwi Bee

Deja ai gresit, nu lai pus cu fata la soare  :rotfl:

Hai ca glumesc. Bun venit.

Eu zic ca cel mai bine este sal pui pe un palet in gradina cu fata spre sud-est daca nu deranjeaza vecinii.

nx-01

Mai am o nelamurire.
Am pus toate ramele in stup si ramane un loc gol...nu mai este loc de inca o rama.
Este normal asa ceva sau trebuie sa caut alt mester de unde sa iau stupii :)

romikele

Probabil ala e locul pentru o diafragma.

Marius-ursulakhe

nx-01 stai linistit ca cu timpul acel loc nu o sa mai existe sau si daca are sa mai fie va fi mai mic pt ca albinele va pune cate un pic de propolis pe spetezele laterale ale ramelor si cu timpul se mai fura din acel spetiu

nx-01

Multumesc pentru raspunsuri.
Inca o intrebare daca nu va suparati:)

Ce parere aveti de acest mod de insarmare? Am fost azi la un stupar batran sa-mi arate cum se insarmeaza si cum se prinde foita de ceara de rama si el asa mia insarmat rama.
Nu am posibilitatea sa fac o poza acum dar am facut o schita in paint.

bucovineanu

E bine si asa. E si mai bine daca cele 2 sarme verticale sunt puse oblic sub forma de trapez isoscel.

nx-01

Inca unu, acum sa vina albinutele:)

Stefan Madalin

salut
insarmarea pe care o faci tu e anevoioasa si nu o poti face electric , poate acum merge dar cam o sa ai de lipit mai multi faguri o sa vezi ca pierzi si berea si meciul :). Eu am ajuns la concluzia ca cel mai bine si mai repede insarmezi ramele pe orizontal , cate 5 sarme pentru rame de 1/1 , dar care sa nu fie perfect paralele . Sa le pui de ex. daca in partea stanga ai fata de leatul superior 2 cm in partea dreapta ai 3-4 cm , urmatoarea invers si tot asa . Cureti ramele usor si nu rupi sarma cand o cureti , fagurele nu se prelige daca e mai cald . Am ajuns la modul asta de insarmare ca eu sunt din Calarasi si la noi vara e un pic mai cald  =)) .

Apicotef

#11
Citat din: nx-01 din Mai 10, 2013, 01:14:08 PM
Mai am o nelamurire.
Am pus toate ramele in stup si ramane un loc gol...nu mai este loc de inca o rama.
Este normal asa ceva sau trebuie sa caut alt mester de unde sa iau stupii :)

In timp acel interval chiar va fi benefic...iti permite sa lucrezi fara a scoate vre-o rama din stup...lucru bun, consider eu, mai ales la inceput. Astfel eviti riscuri legate de furtisag si inveti sa manipulezi ramele in spatiul restrans al stupului.

Legat de insarmare...trebuie sa te convingi singur in timp alegand ce mai bun si mai usor/rapid de lucrat, dar trebuie retinut ca risti sa strici mai multe celule de fagure folosind mai multe sarme....asa ca nu trebuie folosite excesiv.

Pt.moment fa ce-ti spune apicultorul batran de care vorbeai anterior, si in timp, acumuland experienta vei putea alege ce e de pastrat si ce e gresit.

Bafta si tine-ne la curent !

Kiwi Bee

Citat din: nx-01 din Mai 10, 2013, 01:14:08 PM
Mai am o nelamurire.
Am pus toate ramele in stup si ramane un loc gol...nu mai este loc de inca o rama.
Este normal asa ceva sau trebuie sa caut alt mester de unde sa iau stupii :)

Vei avea nevoie de locul acela.

Centreaza ramele in cutie(sa ai putin spatiu si pe dreapta si pe stinga - egal).Cind te pui sa controlezi puietul(si vrei sa scoti o rama) impingi ramele una cite una spre perete pina ajungi la rama dorita si o ridici/scoti pt control. Daca nu ai  avea acel loc atunci cind ridici rama dorita poti accidenta regina(ea poate fi chiar acolo) si asta nu este de dorit deloc. La toti se mai intimpla sa accidentam regina deci mare atentie.

ioanardelean55


  La culesurile mari albinele ingroasa partea libera a marginaselor pina ii ramine spatiul agreat de ea (apr 8 mm ) pe unele locuri le lipesc de peretii stupului , deci nu e bine sa lasi spatiu mai mult decit ii trebuie ei , pentru incepatori cel mai bine e sa renunte la o rama si sa puna diafragma ,cind vrea sa lucreze in stup scoate diafragma are spatiu de manevra  si nu  se intimpla absolut nimic ,nici eventual regina nici albine strivite ,nici stupar stresat .  ))/ ))/

cypryanu

am o intrebare!sunt incepator si am niste scandura de rachita de 4cm!Am dat deja la facut nijte stupi si multi mi-au zis ca nu e bun lemnul de rachita!nu e bun...dar de ce?emoale am inteles dar alta cauza?moale e si teiul!