Cum fac un capac din tabla ?

Creat de caesar, Octombrie 22, 2012, 07:20:59 PM

« precedentul - următorul »

vranceanul

 daca-i otelita va crapa (rupe) la imbinari sau (si) muchire. am avut tabla galvanizata care a crapat in timpul lucrului (04)
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Aurelian A.

Din cate stiu eu e tabla din aluminiu... se manevreaza usor si  nu cred sa  crape...
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

vranceanul

la ce pret ai cumparat-o si cat este de mare?     de aluminiu nu crapa e ok
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Porfy66

Eu folosesc tabla de aluminiu de la tipografii. Are numai avantaje. Se lucreaza usor si frumos, este usoara, reflecta ff bine radiatia solara. Prin urmare vara cand bate soarele pe capace, acestea de aluminiu sunt reci in comparatie cu cele cu tabla galvanizata pe care nu poti sa tii mana de fierbinti ce sunt.
Tabla in general se gaseste la preturi cuprinse intre 4 si 6 lei bucata si acopera numai bine un capac pt un stup de 12 rame. Mai exista si la o alta dimensiune mai mare, dar din aceea nu am folosit si nu stiu dimensiunile exacte si nici pretul.
Recomand aceasta tabla.
Tabla galvanizata din comert de 0,3 mm grosime costa cam 20 lei/buc (o coala are 1000 x 2000 mm) si acoperi 4 capce, trei din bucata intreaga si 1 capac din doua jumatati imbinate. Daca sunt imbinate bine nu excista riscul sa se infiltreze apa...
:hi: :hi: :hi:

vranceanul

 Multumesc pt. raspuns. La pretul de 4-6 lei bucata pt. un stup e convenabil. Puteti spune in ce magazine se gaseste ?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Porfy66

Aici e problema ca nu se gaseste in magazine! Aceasta tabla se foloseste in tipografii si dupa imprimare nu o mai pot refolosi. Pentru a-si diminua costurile o vand si mai fac ceva venituri.
De cand toata Romania e plina de stupi si mesteri de stupi nu se prea gaseste si uneori se cere un pretz exagerat pe ea avand in vedere ca exista cerere pt asa ceva.
Am vazut candva anunturi pe net cu cineva care vindea astfel de tabla. Eu colaborez cu cineva din Cluj care imi trimite tabla si la schimb ii dau stupi confectionati de mine!
Uitasem un alt avantaj al acestei table! Pe una din parti e imprimata si se pot citi pe ea tot felul de anunturi si articole... Acea parte imprimata se pune spre interior asa ca albinele nu se plictisesc iarna si mai citesc si si ele ziarele...  =)) Dezavantajul este ca periodic trebuie sa  muti capacele de la un stup la altul sa nu se plictiseasca citind mereu aceeasi pagina de ziar... =))
:hi: :hi: :hi:

Aurelian A.

Si eu am vz ceva anunturi pe net la 4 lei coala,dimensiuni  650mm x 550mm x 0.3mm...nu am cumparat inca dar m-ar tenta.
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

vranceanul

Ok nici o problema, am ceva 'pile' (rude apropiate) la o tipografie. poate ma lipesc. cat despre citit... poate iarna... ca vara-s duseeee.. =))
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

ioanardelean55


Daca faci pastoral tabla de ziar nu e buna ,poti avea un cui s-au altceva pe fundul lazi iar cind o pui peste alta o gaureste ,e foarte slaba in stationar e buna , dezavantajul e primavara cind nu lasa caldura de la soare sa incalzeasca si de sus ,.

marian_6777

Citat din: Porfy66 din Decembrie 22, 2013, 08:36:06 AM
............... Pe una din parti e imprimata si se pot citi pe ea tot felul de anunturi si articole... Acea parte imprimata se pune spre interior asa ca albinele nu se plictisesc iarna si mai citesc si si ele ziarele...  =)) Dezavantajul este ca periodic trebuie sa  muti capacele de la un stup la altul sa nu se plictiseasca citind mereu aceeasi pagina de ziar... =))
:hi: :hi: :hi:
Acum am inteles si eu de ce se folosesc ziarele in stupi... :rotfl: =))
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.