Cum fac un capac din tabla ?

Creat de caesar, Octombrie 22, 2012, 07:20:59 PM

« precedentul - următorul »

caesar

Salut tuturor,

Am mai cumparat cutii pe 12 rame si capacul la exterior este de 53x53x2 cm.
As vrea sa le fac capace de tabla dar la colturi sa nu fie taiata tabla ci indoita; are cineva vreo schita cum sa indoi tabla sau vreun filmulet ?
Marginile capacului de tabla vreau sa fie indoite ca sa nu ma tai; cam cat sa fie mai mare ?

Citind pe forum am inteles ca trebuie sa am o scula de indoit tabla formata din 2 platbande groase prinse cu suruburi la capat si un mic distantor intre ele (o saiba) lungi de cat vreau eu tabla...

tassevasi

 Acolo am prezentat si o schita ,daca poti sa o realzezi .
  Eu las 3cm mai mare decit capacul  si cu acel dispzitiv la indoi ,iar colturile le indoi in interior (cu patentul) ca sa nu te agate de miimi la manevrare .
  Poti sa faci si din 2 scindurele  batue in cue  si te descurci la nevoe , pricepere sa ai .
  Numai bine .

exarhu

D-l cezar trasezi cu un dorn ascutit dimensiunea capacului, apoi tai tabla cu un foarfec de tabla aceasta dimensiune + 2 - 3 centrimetri mai mult, de la semnul cu care ai trasat cu dornul pana la margine, iei un vinclu si trasezi la unghi de 45  tai pana la semn, si dupa aia pe un dulap de stejar de referinta cu muchia perfecta incerci cu un ciocan de lemn sa faci faltul la tabla pentru capac, iar pe acest falt vei bate ulterior cuisoare sau tinte. Pentru a putea sa bati mai usor cuisoarele trebuie mai intai sa pansonezi tot cu dornul ascutit mici gauri unde vor veni batute ulterior cuisoarele pentru capac. cred ca m-am facut inteles!
Spor la lucru! Eu asa am facut si a iesit!!!!! :yes:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :D :D :D :D :D :D   
da

NiKoN

Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Mihai Sergiu

Frumos! Aveti idee ce grosime are tabla respectiva, eu am facut cu tabla de 0,4 insa mi sa parut ca se indoaie mult mai greu?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

petru.atudorei

eu folosesc de 0.3 se indoaie mai usor.

marius_vfp

domnule nikon , daca dumneavoastra sunteti cel care a facut filmul as dori sa va zic ca doar pe 2 laterale ati batut cuiele in ordinea corecta , oricum la final se vede ca aveti experienta la cate capace aveti acolo ,  eu bat intotdeauna cuiele incepand de la mijlocul capacului spre colturi .

spor la treburi .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

Acest video nu imi apartine, doar l-am vazut pe net si m-am gandit sa il impart cu cei care sunt interesati sa isi faca singuri anumite lucruri. Mesterul din film se numeste Suru Valentin si poate fi gasit pe youtube. Am fost cucerit de modul in care pregateste tabla, prin intarirea marginilor si cum face imbinarea la colturi. Eu la cei 12 stupi luati kit, am taiat tabla la colturi, cu doua capace avand probleme de infiltrare a apei. Spe ca anul viitor sa imi iasa si mie ca cele din film, chiar daca o sa bat capse in loc de cuie.
PS Marius, suntem cam din aceeasi generatie, prin urmare hai  sa ne tutuim! :D

Ciprian
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

marius_vfp

salut , intarirea marginilor e pentru a nu te taia in tabla in timpul manipularii capacului , eu atunci cand pun tabla pe capac si indoi la colt , tai din colt un mic patratel apoi indoi mult mai usor dispar si cutele ce se fac la interior .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

in lucru gata tot mereu se gasesc greseli  :sad:
:hi: :hi:

tassevasi

Citat din: marius_vfp din Decembrie 19, 2013, 07:38:09 PM
salut , intarirea marginilor e pentru a nu te taia in tabla in timpul manipularii capacului , eu atunci cand pun tabla pe capac si indoi la colt , tai din colt un mic patratel apoi indoi mult mai usor dispar si cutele ce se fac la interior .

spor.

Sa nu mai tai  acel patrat intucit  apa se infiltreza la colturi si-ti umezeste pfl ,scindura  ce ai sub ia .
   Eu indoi cu patentul in interior  sa nu  ma jeneze  cind iau capacul  in mina .

marius_vfp

domnule vasi , referitor la acel patratel , patratelul cu pricina nu e taiat pana la coltul capacului de lemn , mai raman circa 2cm .apa nu se infiltreaza ca treaba e testata . mersi de avertizare .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Daniel Pricop

Citat din: NiKoN din Decembrie 18, 2013, 10:50:42 AM
Un video foarte util. Spor!
capace de stup 10 rame
Mai bine ti-ai lua un abkant, merge mult mult mai repede si mai usor
Oricum fiecare se descurca cum poate cu ce are pe langa casa
Spor la munca si succes.
http://danielpricop.sunphoto.ro/
Be free, be wild, just like a bee....

marius_vfp

dan un abkant sare de 1500 euro , crezi ca isi merita investitia pentru 50 100 de capace ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

crisian-nicolae

Abkantul se foloseste pentru indoirea tablelor groase ,pentru indoirea tablei 0,3  este suficient o bucata de scindura  de lungimea cit laturile capacului.
Se pune scindura pe trasearea ce reprezinta marginea capacului,si cu ajutorul degetelor mari ridicam tabla peste scindura,colturile se string cu patentul formind un trunghi care se bate cu un ciocan de lemn sa-u cauciuc pe una din laturi .
Se ia foia de tabla indoita se pune peste capac se prinde cu ajutorul cuielor.( cred ca nati inteles nimic). :uimit: