Stupul Ursu = cea mai mare inventie apicola a secolului XXI ??

Creat de dragos2006, August 10, 2011, 08:17:10 PM

« precedentul - următorul »

dan motu

pai asa posteaza domnu profesor,de aceia ma intreb ce calitate are acel puiet

marius_vfp

#61
albina are nevie de relaxare in decembrie , albina ce iese, iese foarte slaba , ea trebuie sasi formeze corpul gras sa fe voinica si vrednica sa treaca iarna dar sa fie si sanatoasa tun , albina are alte griji in timpul rece nu sa creasca puiet imagineazati ca acel puiet trebuie incalzit , rezulta consum mare de miere , sau e prost incalzit ,apar alte complicatii boli etc. , noi suntem de vina ca bagam in cuib rame goale la mijlocul lui octombrie , acolo matca depune ca nebuna din inertia din vara , trebuie stramtorat cuibul si lasata cat mai multe rame cu miere capacita , asa fac eu ,(adica asa am fost sfatuit , si ma gandesc ca e corect )  corectatima daca gresesc,
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Sunt bucuros ca nu mai am puiet din oct. si sunt si mai bucuros ca se anunta o incalzire a vremii astfel incat voi putea executa un tratament cu Varachet in lipsa totala a puietului .
   Sunt bucuros ca daca mai scapa eventual cativa paraziti datorita perioadei lungi de lipsa a puietului acestia isi vor da obstescul sfarsit in mod natural.
  Sunt bucuros ca am un consum minim de hrana iar familiile isi vor tura motoarele atunci cand va fi perioada ideala si nu acum cand orice celula cu puiet nu inseamna decat explozie de varooa si consum inutil de hrana.

PS . Tin sa folosesc aceasta cale pentru al informa pe genialul on-line ca Varooa este o boala a puietului !! 

marius_vfp

daca se incalzeste vremea , e bine , pote avem s o curatire ,ala mele nu au mai iesit dd 2 saptamani ,
daca mai faci un tratament inseamana ca nu esti pe deplin convins ca e curat stupul ,deci ai avut puiet in perioada cand inca se mai putea face tratament dar a venit frigul si te-a luat pe nepregatite.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Tratamente de toamna s-au efectuat dar acelea au eficienta de maxim 90 % , din acest motiv cautam o fereastra de vreme buna pt. a mai executa un tratament.
Eu tin legatura cu mai multi stupari de prin tara si toti spun la fel :a fost infestare masiva cu Varooa in aceasta toamna ! asa ca cine nu se ocupa cu atentie de aceasta problema la vara va da vina pe ccd ca i-au plecat albinele din stup uitand ca a facut tratamente dupa ureche .

CRISTIAN71

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2011, 09:14:57 PM
    Oameni buni fiti atenti in ultimul film al dl. on-line la minutul 7:20 in care afirma ca a avut cele mai frumoase familii din tara !!!!!!!!!!!!! Ce minte sa ai sa afirmi asa ceva ????????.....

Parca mi-ai luat vorba din gura! Si eu am vrut sa scriu despre aceasta fraza a prof on sau off ca eu nu mai inteleg !
Este prima data cind ,,vreau " sau am vrut sa iernez cu folia de plastic deasupra ramelor sub podisorul de lemn model prof. Astazi a fost mai cald si mi-am zis sa ma uit un pic la albine prin folie sa vad cum se prezinta. SURPRIZA !!!  Condens la greu cu picaturi de apa. Acum o luna am pus peste folie si podisor la fiecare stup cite 2 staturi de material de velura . Am luat decizia de a scoate la toti folia cu belele . Profesore, profesore tot dupa dvs. m-am luat cu metoda asta de RAHAT ! :redcard: :redcard: Este al 2-lea esec constatat pe anul 2011 , primul fiind stupul cu ,,buzunarel" in spate , care mie mi-au pricinuit multe necazuri in pastoral. Iar o sa ziceti ca sunt circotas. :P No sa mai pun botul la tot ce ziceti . Ciar asa prost e ala care se ia dupa dvs. Bine ca m-am uitat astazi ca altfel albinele faceau ,,baie" mult si bine din cauza condensului. Totusi am constatat lipsa condensului doar la un stup mai vechi (15 ani ) care l-am facut cu pereti in grosime de 5 cm. la recomandarea unui stupar mai batrin (si ala o porcarie).

dan motu

punele deasupra o paturica si gata si sa vezi daca o sa mai ai condens

D006

#67
Citat din: CRISTIAN71 din Noiembrie 25, 2011, 05:41:16 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 21, 2011, 09:14:57 PM
    Oameni buni fiti atenti in ultimul film al dl. on-line la minutul 7:20 in care afirma ca a avut cele mai frumoase familii din tara !!!!!!!!!!!!! Ce minte sa ai sa afirmi asa ceva ????????.....

Parca mi-ai luat vorba din gura! Si eu am vrut sa scriu despre aceasta fraza a prof on sau off ca eu nu mai inteleg !
Este prima data cind ,,vreau " sau am vrut sa iernez cu folia de plastic deasupra ramelor sub podisorul de lemn model prof. Astazi a fost mai cald si mi-am zis sa ma uit un pic la albine prin folie sa vad cum se prezinta. SURPRIZA !!!  Condens la greu cu picaturi de apa. Acum o luna am pus peste folie si podisor la fiecare stup cite 2 staturi de material de velura . Am luat decizia de a scoate la toti folia cu belele . Profesore, profesore tot dupa dvs. m-am luat cu metoda asta de RAHAT ! :redcard: :redcard: Este al 2-lea esec constatat pe anul 2011 , primul fiind stupul cu ,,buzunarel" in spate , care mie mi-au pricinuit multe necazuri in pastoral. Iar o sa ziceti ca sunt circotas. :P No sa mai pun botul la tot ce ziceti . Ciar asa prost e ala care se ia dupa dvs. Bine ca m-am uitat
astazi ca altfel albinele faceau ,,baie" mult si bine din cauza condensului. Totusi am constatat lipsa condensului doar la un stup mai vechi (15 ani ) care l-am facut cu pereti in grosime de 5 cm. la recomandarea unui stupar mai batrin (si ala o porcarie).

Te rog detaliaza putin esecul cu ,,buzunarelu,,

CRISTIAN71

Citeste la ,,Stupul prof. Ursu" de la pagina 13. De acolo mi-am spus concluziile cu privire la ,,inventiile lui ".

filip

#69
Inedit Mini Lectie 8

Nici nu stiu ce am cerut in petitie!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Pentru ca este seara de Craciun am un cadou pt. stimabilul on-line : revista "Romania Apicola" din anul 1945 in care domnul Dorobantu Alexandru . sef de gara in Turnisor -Sibiu prezinta celebrul de acum "stup bio" , bineinteles cu cateva nici modificari dar principiul este acelasi !

D006

..Dragosh termina dl-e,  cu astfel de cadouri..:))..


Ursu, a inventat-o.....a luat si medalia de aur, la Iashi..,....pe aceasta copiere, pardon "inventie".. si vii acum sa-l denigrezi..??>.

..