MER de 8-9-10-11 sau 12 rame

Creat de pedro, Octombrie 19, 2010, 10:31:47 PM

« precedentul - următorul »

pedro

Va salut pe toti

As dori o parere despre o problema CAPITALA pt mine:

corpurile de MER pe cate rame 8,9,10,11, sau 12.

Daca se poate si cateva consideratii,comentarii .



cu stima
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

maximus


  acelasi lucru ca dincolo.

  MER cu 8 rame.

   3 corpuri inseamna 2 de ME(8), inseamna 12 dadant.

  ai arhitectura, distributie, axa si suport.

   :hi:


pedro

nu mai foloseste nimeni acest sistem?

rama de 11?

este prea mare spatiul?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

mihai83

   Si eu imi fac MER in iarna asta dar pe 10 rame pentru ca pe 8 rame cred ca e prea putin si stupii vor avea nevoie de de prea multe etaje, fiind mai greu de transportat si mai proasta stabilitatea iar pr 12 cred ca e prea mult tinand cont de greutatea unui corp plin cu miere plus faptul ca lucrand cu corpul nu cu rama mi se pare mai ok sa maresti capacitatea stupului cu cate 10 rame decat cu 12. In plus , din cate am observat eu , corpurile pe 10 rame sunt cele mai uzuale.

D006

10 rame aici e perfect.
8 rame in clima rece este perfect.

pedro

Andrei,
"clima rece"  te referi la clima de la noi din zona Crisana?

si, apreciez parerea ta, dar spune-mi pe ce te bazezi cand faci afirmatia aceasta

In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

pedro

MIhai

printre cunostintele tale ,ai stupari care folosesc acest sistem?

cate rame si ce inaltime au?
de cat este speteaza la rama?
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

D006

Pai modelul de lada trebuie sa-ti faca munca mai usoara si sa ajute/stimuleze albina sa aduna miere.
Deci sistemul modular este cel mai bun pt asta deoarecem stim ca familia de albine variaza ca marime in cursul unui an si astfel ii putem adapta locuinta dupa nevoie.
In mod natural cuibul/familia de albine are forma sferica de marimea unei mingi de fotbal care creste sau scade cu clima si abundenta de polen si genetica familiei.
In afara acestei mingi sau mai bine spus deasupra ei se depoziteaza mierea.
O cutie de 12 rame este prea mare si nu ofera albinei spatiu deasupra si de aceea sa inventat diafragma, o bucata de lemn in plus.
O cutie de 10 rame este plina vara la cules dar cand se raceste albina abandoneaza 2 din ramele din cuib si incearca sa mearga tot in sus.
In cutia de 8 rame albina are spatiu suficient plus nu trebuie sa te mai joci cu diafragme si alte artifici sa le oferi conditiile optime. De asemenea manuirea cutiilor de 8 rame de o singura persoana nu este asa de dificila ca restul fiind considerabil mai usoara. Aici pt o standardizare a echipamentului sa si eliminat podisorul si diafragma si nu ai decat cutii standard.
Este adevarat ca 90% sunt pe 10 rame deoarece multi din cei mari isi aduc albinele la caldura iarna fiind mai usor si mai profitabil iar cei ce ierneaza au inceput sa faca tranzitia la 8 rame.
Dar asta inseamna mai multe cutii sau mierea recoltata mai des sau la timp. La 8 rame nici nu mai ai nevoie de 1/2 sau 3/4 si poti lucra cu cat de 1/1 fara probleme.

maximus

Citat din: AndreiRN din Octombrie 22, 2010, 11:23:27 PM
La 8 rame nici nu mai ai nevoie de 1/2 sau 3/4 si poti lucra cu cat de 1/1 fara probleme.

:nono: :nono: :nono:

D006

Citat din: maximus din Octombrie 23, 2010, 08:26:00 PM
Citat din: AndreiRN din Octombrie 22, 2010, 11:23:27 PM
La 8 rame nici nu mai ai nevoie de 1/2 sau 3/4 si poti lucra cu cat de 1/1 fara probleme.

:nono: :nono: :nono:
Argumentul?
Ca de dat din deget e ff usor.

D006


mihai83

MIhai

rintre cunostintele tale ,ai stupari care folosesc acest sistem?
   Nu, dar pe celalalt forum unde ai mai deschis subiectul este Adi Hodis care foloseste MER-ul pe 10 rame si e foarte multumit din cate am vazut.

cate rame si ce inaltime au?
  10 rame , corp de 17 cm si inaltime rama de 16.2 cm
de cat este speteaza la rama?
   ca la dadant

 

D006


balanescuadrian

Citat din: AndreiRN din Octombrie 23, 2010, 08:31:20 PM
Citat din: maximus din Octombrie 23, 2010, 08:26:00 PM
Citat din: AndreiRN din Octombrie 22, 2010, 11:23:27 PM
La 8 rame nici nu mai ai nevoie de 1/2 sau 3/4 si poti lucra cu cat de 1/1 fara probleme.
:nono: :nono: :nono:
Argumentul?
Ca de dat din deget e ff usor.
pai 2 corpuri de  8 rame 3/4 = 12 rame 1/1..suficient ptr un cuib, continui lucrul cu corpul...deci mergi in sistemul ME
1 corp de 8 rame 1/1 este prea mic ptr cuib, matca urca sus...2 corpuri de 8 rame 1/1 este prea mare ptr cuib...deci sistemul ME nu mai functioneaza trebuie sa lucrezi rama cu rama! 2*8 = 16 rame ...prea putin mai trebuie un corp... si deja ai un bloc sau "sondoi":)

D006

Iarna familia de albine este 1/3 din marimea ei vara la maxim.
Si la 10 rame se ajunge la 3 corpuri in timpul culesului bun.
La portocali se ajunge la 3kg pe zi.
La noi nu se foloseste niciun fel de diafragme sau micsorari artificiale de spatiu din motive practice.