John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

nicu84

esti in urma fata de zona mea (satu mare).


Cristel

Ioane, nu cumva maslinul tau este de fapt o specie de salcie cu flori mici si galbene? E mirositoare? Are frunzele putin mai argintate?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

JohnSpatari

Citat din: Cristel din Mai 26, 2014, 09:45:54 PM
Ioane, nu cumva maslinul tau este de fapt o specie de salcie cu flori mici si galbene? E mirositoare? Are frunzele putin mai argintate?
ii zicem maslin salbatic,sau altfel salicie mirositoare.da e asa cum spui.


JohnSpatari

Cateva detalii.

mape 48-petru manea







stefan1

  Au fost faguri frumosi, pacat de ei. Se mai intampla si la altii, chiar mai rau. Pe cei mai afectati o sa-i topesti, dar cei doar putin afectati cred ca-i mai poti reconditiona. Ai putea sa retezi celulele pana aproape de baza, sa te asiguri ca nu mai ai larve sau oua de molii (ai zis ca le-ai facut fumigatii cu sulf, se poate si sa-i tii o zi in lada frigorifica sau chiar sa-i dai unor familii puternice care-i vor curatii de orice parazit). Cum ai zis, daca ii depozitezi intr-un curent de aer, moliilor nu le place. Imi pare ca unii faguri i-ai tinut intr-un loc cu umezeala, ca vad si ceva mucegai.
  Ai o locatie faina pentru stupi.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Cristel

Ioane, nu le lasa afara, ca mai stii, zboara dracoveniile alea si in stupii sanatosi(larvele se transforma in fluturi si invers, fluturii depun oua care se transforma in lavre ce se hranesc cu pastura si ceara; ai avut noroc, la mine, in primul an, au apucat sa devoreze si din lemnul stupului... ))/). teoretic ar trebui sa le pui la inghetat in congelator pentru a fi sigur ca mor; daca nu, direct la topit, oricum nu mai ai ce face cu fagurii respectivi, sunt compromisi.
Vezi ca e o rubrica in site, pe undeva, cum se pastreaza fagurii...poate gasesti ceva util.
Bafta in apicultura si cat mai putine erori!
Sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

JohnSpatari

Msc,daca nu si nu,atunci le bag pe toate in azot lichid si scap si de virusi :D