apa in stupina

Creat de cipriene, Martie 30, 2014, 10:56:24 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

salut,
cum faci sa atragi albinele la "trocul" cu apa pus de tine? trebuie pus ceva dulce pt inceput?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

yulian

Pune in fata stupilor la distanta mica...3-4 metri. Separat, sa pui si o adapatoare cu apa sarata.

nicu84

langa adapatoare sa punem un vas cu apa sarata? si cat timp sa-l lasam acolo? pt ca si eu am problema aceasta, am pus adapatorul la 5 m de stupi si nu se ating de apa.

Eugen B

O sa se atinga cand are nevoie. Si cu sare si fara sare. Este indicat sa pui putina sare. Din cate stiu eu parca 5g la litru. Eu pun ochiometric. Si eu am vreo 3-4 adapatoare cu apa in zona stupilor si toata ziua sunt albine pe acolo. In fiecare zi le dau apa proaspata si acuma cat inca e rece dimineata le pun apa calduta.

yulian

Eu am sticle (de borsec) cu adapatoare din plastic din cele galbene, mici. Am si un adapator mare, dar inca nu am gasit sticla care sa reziste in momentul in care o intorc si iese toata apa din ea  :mad: . Sare pun o lingurita/litru, cum spunea si Eugen cam 5 g/l...la o sticla de 2 l, doua lingurite. E plin de albine pe apa sarata. 5 metri e cam mult. Trage sticlele mai aproape de stupina ca nu se intampla nimic.

oroles

Albinele nu se dreseaza cu sare, ci cu "miere" sau zahar. Poti pune in apa 1-2 linguri de miere la 10 L. E suficient cat sa le atraga. Important e sa vina cate una din fiecare stup, ca apoi se duce vesteea. :D Anul acesta le-am scapat si eu si se adapa de la un parau din apropiere. Cand nu va mai curge apa pe parau le pun  si eu adapatorul.  Le-am observat pe pamant sambata. Cred ca cautau si minerale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

johnysibiu

Las-o mai usor cu mierea sau zaharul, sa nu faci alte nazdravanii pe foamea asta.

Daca o sa te pisi in vasul cu apa o sa ai rezultate remarcabile, fara gluma.

pistol28

Citat din: johnysibiu din Aprilie 03, 2014, 09:05:52 PM
..................................................................................................
Daca o sa te pisi in vasul cu apa o sa ai rezultate remarcabile, fara gluma.


Urina umana/animala,  contine UREE.

In Septembrie 17, 2010 domnul Dragos2006  scria:



Primavara insa albinele cauta apa mineralizata, organismul lor avand nevoie de saruri minerale pentru refacere si pentru hrana puietului (preferand mlastinile, scurgerile de la WC si ingrasamintele lichide). De aceea, in apa de primavara, pana la aparitia nectarului in natura, se va pune uree, amoniac si sare. Pentru ca sa nu devina prea concentrata apa cu sare trebuie schimbata zilnic.
http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=1654.msg52416#msg52416
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mape 48-petru manea

eu am pus adapatorul in funcie inainte de a cauta albinele apa ---acum dupa ce au gasit alta sursa de apa este greu sa le dresezi sa vina unde vrei tu

oroles

Citat din: johnysibiu din Aprilie 03, 2014, 09:05:52 PM
Las-o mai usor cu mierea sau zaharul, sa nu faci alte nazdravanii pe foamea asta.

Daca o sa te pisi in vasul cu apa o sa ai rezultate remarcabile, fara gluma.
Nu iti imagina ca pun sirop 1:1 sau borcanul de miere la litru. Nu pun mai mult de 2 linguri de miere la 2 galeti de apa. Suficient ca sa dea un usor miros si sa le atraga. Nu am patit nimic pana acum. Asta o fac la inceput, ca sa le atrag. Vara nu le mai pun nimic in apa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 04, 2014, 07:41:05 AM
eu am pus adapatorul in funcie inainte de a cauta albinele apa ---acum dupa ce au gasit alta sursa de apa este greu sa le dresezi sa vina unde vrei tu
Și eu am tras tare să fac adăpătorul până s-a încălzit vremea la noi, la sfatul lui nea Petrică. și acum arată așa:

teoalbina

La mine arata cam asa:

sorinma

cu ce ai taiat cauciucurile?nu au avut sarma?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

teoalbina

Cauciucurile au avut sarma si nu le-am taiat eu, am pus pe cineva sa mi le taie, dupa cate imi amintesc a folosit flexul.

sorinma

Mersi. Am intrebat ca am inceput sa tai unu si merge tare greu
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde