lapte praf

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 20, 2011, 09:38:34 AM

« precedentul - următorul »

D006

  La farmaciile veterinare .

CRISTIAN71

In saptamana asta am fost plecat de acasa si in drumul meu am tot cautat pe la farmaciile veterinare lapte praf degresat dar fara speranta . Am gasit in cele din urma in alta parte lapte praf produs in in Olanda si la ingrediente spune : Sirop de porumb, uleiuri vegetale,proteine din zer,lecitina din soia,acid folic si multe altele. Grasimea nu este specificata si cred ca este 0 . Nivelul de proteine la 100g pudra este 10.8 . Vitamine prezente: A, D, E, K, C, B1, B2, B6, B12 . Pe cutie scrie ca nu contine lactoza ,nucleotide, LC- PUFA . NU STIU CE SUNT ASTEA . Cutia de 400g a costat 36 lei.
Am gasit si alt fel de lapte praf unde nici nu ma gindeam sa gasesc . Acesta este ambalat la punga de plastic de 500g . Pretul a fost contra unor servicii de-ale mele. Tara de provenienta Lituania. In acest caz punga contine : Proteine minim 34% , Grasimi maxim 1% , Continut de lactati maxim 150 mg la 100g , Aciditate maxim 19.5 ml % .
Intrebare : Ce sunt acesti lactati ?
Doresc comentarii cu privire la aceste 2 produse !

sfantul spiridon

ala olandez e bun, foc! cum se numeste?
alalalt, e pentru someri!
pentru ajutor social!
nu cred ca vrei asta! :)
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

CRISTIAN71

Pe cutie scrie NAN . Nu NAN 1, NAN2 , NAN 3 ci doar NAN si dedesupt scris cu rosu FARA LACTOZA .

bucovineanu

Mi-am spus si altadata parerea despre hranirea albinelor cu tot felul de "alimente". N-ar fi bine oare sa le dam niste  muschi tiganesc deoarece are foarte multa proteina? :)
Acum lasand gluma la o parte nu inteleg de ce majoritatea incepatorilor nu vor sa invete ca hrana albinelor este mierea si polenul si se arunca de la inceput la hranirea cu tot felul de substituienti si inlocuitori. Nu inteleg de ce vor sa faca de la inceput tot felul de experimente, care de cele mai multe ori sunt paguboase.
Dar fiecare face ce vrea cu banii sai.

CRISTIAN71

Luat la cunostinta inpreuna cu BASCALIA .  =D>
Astept si alte parerii.
NU AM POLEN . Acum ce dracu sa fac , sa cumpar de pe piata cu nustiu cit suta de grame ?

D006

  Problema nu e pretul , problema este ca polenul uscat dupa sase luni nu prea mai are cine stie ce efect .Daca ai "noroc" te mai pricopsesti si cu vreo boala din acel polen.

N A MARIN

Citat din: CRISTIAN71 din Februarie 06, 2011, 08:52:34 PM
In saptamana asta am fost plecat de acasa si in drumul meu am tot cautat pe la farmaciile veterinare lapte praf degresat dar fara speranta . Am gasit in cele din urma in alta parte lapte praf produs in in Olanda si la ingrediente spune : Sirop de porumb, uleiuri vegetale,proteine din zer,lecitina din soia,acid folic si multe altele. Grasimea nu este specificata si cred ca este 0 . Nivelul de proteine la 100g pudra este 10.8 . Vitamine prezente: A, D, E, K, C, B1, B2, B6, B12 . Pe cutie scrie ca nu contine lactoza ,nucleotide, LC- PUFA . NU STIU CE SUNT ASTEA . Cutia de 400g a costat 36 lei.
Am gasit si alt fel de lapte praf unde nici nu ma gindeam sa gasesc . Acesta este ambalat la punga de plastic de 500g . Pretul a fost contra unor servicii de-ale mele. Tara de provenienta Lituania. In acest caz punga contine : Proteine minim 34% , Grasimi maxim 1% , Continut de lactati maxim 150 mg la 100g , Aciditate maxim 19.5 ml % .
Intrebare : Ce sunt acesti lactati ?
Doresc comentarii cu privire la aceste 2 produse !
Va salut.
Primul,cel olandez, este un surogat al carei componenta lactica ,proteina din zer, este ceea ce la noi se cheama  urda.

Al doilea, este clasicul lapte tras,[ sau  smantanit ] cu un aport energetic in alimentatia umana foarte scazut , utilizat mai mult pentru animale in amestecuri cu diferite cereale,si supus procesului de transformare industriala in PRAF.
     Ambele au componenta proteica ridicata procentual, cantitativ si cu proteina ,teoretic, de buna calitate.
Dar ,ESTE PROTEINA DE ORIGINE ANIMALA care se foloseste in alimentatia "animalelor " cel putin      OMNIVORE
Aici este ,cred eu, dilema:
   INSECTA NUMITA ALBINA , CE FEL DE ANIMAL ESTE ?
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

CRISTIAN71

Pe cutia NAN mai scrie ca se poate administra bebelusilor incepind de la 1 saptamana de viata , in schimb pe cealalta este interzisa copiilor sub un an . Cine este doctor pe aici ne poate ,,lumina " ?

D006

  Tubul digestiv al unui nou-nascut se dezvolta progresiv , asa ca se dau diferite formule de lapte in functie de varsta . E problema cu intoleranta la lactoza.
  la albine e bun orice lapte praf dar sa contina cat mai putine proteine. Nu uitati ca nu se da la nesfarsit !

bucovineanu

Imi cer scuze daca am suparat pe cineva prin postarea mea voit sarcastica. Nu am vrut decat sa subliniez ca albinele isi asigura singure necesarul de polen din natura. De multe ori vrand sa le ajutam le facem mai mult rau. Daca vrem sa le stimulam, e suficient sa o facem cu miere sau sirop, asta dupa aparitia polenului in natura.

pistol28

Citat din: N A MARIN din Februarie 06, 2011, 11:15:15 PM
Citat din: CRISTIAN71 din Februarie 06, 2011, 08:52:34 PM
In saptamana asta am fost plecat de acasa si in drumul meu am tot cautat pe la farmaciile veterinare lapte praf degresat dar fara speranta . Am gasit in cele din urma in alta parte lapte praf produs in in Olanda si la ingrediente spune : Sirop de porumb, uleiuri vegetale,proteine din zer,lecitina din soia,acid folic si multe altele. Grasimea nu este specificata si cred ca este 0 . Nivelul de proteine la 100g pudra este 10.8 . Vitamine prezente: A, D, E, K, C, B1, B2, B6, B12 . Pe cutie scrie ca nu contine lactoza ,nucleotide, LC- PUFA . NU STIU CE SUNT ASTEA . Cutia de 400g a costat 36 lei.
Am gasit si alt fel de lapte praf unde nici nu ma gindeam sa gasesc . Acesta este ambalat la punga de plastic de 500g . Pretul a fost contra unor servicii de-ale mele. Tara de provenienta Lituania. In acest caz punga contine : Proteine minim 34% , Grasimi maxim 1% , Continut de lactati maxim 150 mg la 100g , Aciditate maxim 19.5 ml % .
Intrebare : Ce sunt acesti lactati ?
Doresc comentarii cu privire la aceste 2 produse !
Va salut.
Primul,cel olandez, este un surogat al carei componenta lactica ,proteina din zer, este ceea ce la noi se cheama  urda.

Al doilea, este clasicul lapte tras,[ sau  smantanit ] cu un aport energetic in alimentatia umana foarte scazut , utilizat mai mult pentru animale in amestecuri cu diferite cereale,si supus procesului de transformare industriala in PRAF.
     Ambele au componenta proteica ridicata procentual, cantitativ si cu proteina ,teoretic, de buna calitate.
Dar ,ESTE PROTEINA DE ORIGINE ANIMALA care se foloseste in alimentatia "animalelor " cel putin      OMNIVORE
Aici este ,cred eu, dilema:
   INSECTA NUMITA ALBINA , CE FEL DE ANIMAL ESTE ?


Bine pusa problema.
Prin anii 30 la un congres de specialitate se pune intrebarea "ce se intampla cu vaca daca i se da carne?"  raspuns INNEBUNESTE.

OARE  AVEM SI NOI albine NEBUNE dupa ce li se da "carne"
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

sfantul spiridon

albinele nu iau laptele praf daca:
in natura e polen
nu s-a instalat foamea de polen in sanul familiei
s-au facut stimulari in toamna si sub capacelele de miere e pastura
daca in cuib sunt faguri maro spre alb
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gheghe

   Imi permit sa va dau un citat apropo de hranirile cu substituienti de polen cu speranta de a fi de ajutor..., "...retinem atentia apicultorilor,asupra necesitatii folosiri in hrana albinelor a unui amestec de substituienti si nu a unuia singur.Experientele lui O.Wahl privind eficienta substituientilor in cresterea puietului sunt edificatoare in acest sens.Astfel daca rezultatele obtinute prin folosirea unui amestec de soia,drojdie si lapte praf le consideram 100% , la folosirea fainii de soia puietul crescut este in procent de 77% , la drojdie de 67%, iar la laptele praf de 37%". Desigur ca daca se adauga un anumit procent de polen in turta de substituienti, atractivitatea sa va fi mai mare si implicit numarul de larve crescute va fi proportional cu procentul de polen introdus.Stima.

sfantul spiridon

eu vorbesc de hranirile facute in fata stupului, nu in interiorul lui
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro