De la lume adunate si inapoi la lume date

Creat de pistol28, Februarie 11, 2011, 06:43:27 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

http://sites.google.com/site/eduardraimund/

Am gasit interesante aceste informatii, ce parere au incepatorii si cei cu experienta?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ilalexandru

( Antibioticele ca biostimulatoare ? În doze terapeutice biomicina , eritromicina , penicilina si tetraciclina mãresc cu 11 - 30 % cantitatea de puiet iar teramicina o reduce . Biomicina si penicilina prelungesc viata albinelor iar streptomicina , teramicina si tetraciclina o scurteazã . )

Citat din articol...mulri apicultori erau invatati primavara a administra preventiv cate un tratament cu antibiotic familiilor de albine. Dupa cate se observa mai sus, era si un stimulent pt matci. In ultimii ani a fost interzis lucrul acesta. La sedinta ACA, domnul Fetea a spus ca apicultorii francezi incearca sa obtina permisiunea folosirii antibioticelor pt familiile de albine...intr-o anumita masura. Oare daca francezii castiga dreptul asta, romanii peste cati ani o sa aiba drept de folosinta? Interzicerea antibioticelor in miere e valabila numai in uniunea europeana. Restul tarilor nu au nici o problema in privinta asta

cristi ciuc

Este mai mult decât evident că nu ne putem dispensa noi toţi contemporanii, care ne ocupăm de apicultură, de Varachet.
Asumându-ne anumite riscuri, practicând "bio", este realizabil dezideratul de a perpetua specia şi de a obţine miere ecologică.
Însă îndoparea albinelor cu biomicina , eritromicina , penicilina, tetraciclina, si teramicina poate fi benefică?
Însăşi această înşiruire de medicamente îmi creează o stare de disconfort, cum dealtfel sunt convins, că utilizarea lor, va determina denaturarea vieţii albinelor şi regulilor naturale de supravieţuire.
Cred că este bine ca albinele să fie adaptate principiilor biologice de dezvoltare şi, abia peste 50-100 ani, să mai fie nevoie de o intervenţie cu un medicament gen "varachet".

orbanstefan64