lapte praf

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 20, 2011, 09:38:34 AM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

am observat ca la hranirea cu lapte praf inafara stupului se implanta :) urmatoarele ::
-albinele ies afara si se curata
-nu se depoziteaza laptele praf in faguri, este consumat imediat prin si de catre puiet
-se castiga 1 rama puiet, la cam trei zile
-albinele ocolesc faina de secara, daca exista un asfel de amestec
-am renuntat la combinatia cu soia pentru ca nu mi s-a parut economica si mai mult decat atat, apetitul scade
-albinele ofera un spectacol pe cinste
-incep sa iese afara la 9 grade
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

uitasem,
mare atentie la caini, si lor le place la nebunie, laptele
am folosit lapte praf pentru vitei, cu tot complexul b
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Unde gasim sa cumparam lapte praf DEGRESAT la un pret decent ?

Lammert Vlad

depinde ce intelegi prin pret decent.ieri am cumparat cu 6 ron kg (Dej jud Cluj)

crombra

Citat din: sfantul spiridon din Ianuarie 20, 2011, 09:38:34 AM
am observat ca la hranirea cu lapte praf inafara stupului se implanta :) urmatoarele ::
-albinele ies afara si se curata
-nu se depoziteaza laptele praf in faguri, este consumat imediat prin si de catre puiet
-se castiga 1 rama puiet, la cam trei zile
-albinele ocolesc faina de secara, daca exista un asfel de amestec
-am renuntat la combinatia cu soia pentru ca nu mi s-a parut economica si mai mult decat atat, apetitul scade
-albinele ofera un spectacol pe cinste
-incep sa iese afara la 9 grade
Subiect foarte intresant. Ar fi interesant sa dezvolti putin procedeul. Asta daca nu este escret. Cantitati ,locul unde se plaseaza stiut fiind ca laptele praf este foarte higroscopic. Eu am lucrat 3 ani inr-o fabrica de lactate din Braila si faceam si lapte praf.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

pai asa detalii la milimetru nu as putea da
cert este ca in prima zi albinele au luat 1 kg si in a treia zi au luat 4,5 kg pe o vatra de 12o de stupi
stupii sunt stransi pana la refuz pentru ca ne asteptam sa vina frigul
experimentul, daca pot sa-i spun asa, cuprinde 340 de familii
40 sunt martor, adica nu primesc nimic, nu sunt cuminti :)
ce ramane in recipientul de unde albina ''culege'' nu mai prezinta interes, se poate arunca
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

CRISTI M

Va salut

Sfinte , interesanta discutie , dar de unde stii ca in ~3 zile apare 1 rama cu puiet nou ?
Eu stiu ca laptele praf pentru animale contine 16% grasime , oare aceasta grasime nu afecteaza cu nimic ? , am inteles de la persoane care au folosit acelasi lapte( cu grasime ) ca dupa cateva " sedinte " albinele erau constipate .
Acum apare o noua intrebare :-Poate matca sa duca atatea rame cu puiet tinand cont ca la ~3 zile termina 1 rama de ouat ? Daca da , in cat timp " cade " matca ?
Mai apare o problema la hranirea in exterior si anume : Familia puternica cara mai mult lapte decat una medie sau una slaba , chiar sa nu afecteze o cantitate mare de lapte ?

CRISTI M

  Dupa cate stiu eu , la o familie nu putem da mai mult de 250-300 gr de L.P. / luna in 4 administrari urmat de o pauza tot de o luna .
Aveti grija sa nu exagerati cu LP nedegresat , au fost cazuri cand albinele mergeau nu zburau . :wink: mult noroc in experiente .

crombra

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 21, 2011, 09:00:31 AM
Va salut

Sfinte , interesanta discutie , dar de unde stii ca in ~3 zile apare 1 rama cu puiet nou ?
Eu stiu ca laptele praf pentru animale contine 16% grasime , oare aceasta grasime nu afecteaza cu nimic ? , am inteles de la persoane care au folosit acelasi lapte( cu grasime ) ca dupa cateva " sedinte " albinele erau constipate .
Acum apare o noua intrebare :-Poate matca sa duca atatea rame cu puiet tinand cont ca la ~3 zile termina 1 rama de ouat ? Daca da , in cat timp " cade " matca ?
Mai apare o problema la hranirea in exterior si anume : Familia puternica cara mai mult lapte decat una medie sau una slaba , chiar sa nu afecteze o cantitate mare de lapte ?
Laptele praf este degresat la 1-1.5% grasime.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

sfantul spiridon

familia a fost controlata inainte de administrare, dupa trei zile am tras linie=1 rama puiet
nu putem exagera cu laptele praf caci timpul nu permite asta
stim ca regina se uzeaza, de aceea urmatorul pas va fi startovit-ul
urmarim sa facem1000 famili dupa tei
ne gandeam la 500 de grame pe luna/familie maximum
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

mape 48-petru manea

Azi am facut turte cu lapte praf:
_ 5 kg zahar pudra
_ 1,5 kg miere lichida putin incalzita
_ 0,5 kg lapte praf
_ 200 ml protofil
   se framanta bine ,se adauga zahar sau lapte dupa caz
   se pune in pungi si se pun deasupra ramelor intepanduse ci furculita de desc. :hi: :hi:

CRISTIAN71

Am cumparat si eu ieri faina de soia cu 17.4 lei . Nu credeam ca o faina poate fi atita de sc umpa !
Am cumparat si lapte praf cu 26 % grasime , dar dupa cele citite peaici sa inteleg ca nu este bun ?

D006

       Unitatea de masura a puietului nu este rama , puietul  se masoara in DECIMETRI PATRATI. Multi spun ca au o rama cu puiet dar cand te uiti in stup este o palma de puiet pe o rama.
  Atentie la termeni !  :nono:

roi_ag

Citat din: CRISTI M din Ianuarie 21, 2011, 09:00:31 AM
Va salut

Sfinte , interesanta discutie , dar de unde stii ca in ~3 zile apare 1 rama cu puiet nou ?
Eu stiu ca laptele praf pentru animale contine 16% grasime , oare aceasta grasime nu afecteaza cu nimic ?
Acum apare o noua intrebare :-Poate matca sa duca atatea rame cu puiet tinand cont ca la ~3 zile termina 1 rama de ouat ? Daca da , in cat timp " cade " matca ?
1-In luna aprilie sigur oua o rama in 3 zile si fara lapte praf ,doar cu sirop
2-Oua 7-8 rame cuib 1/1 si eventual 2-3 cat (3/4 sau 1/2) si ii ajunge
3- Duse in pastoral la 3 salcamuri ,un tei si FS , dupa 2 ani PA!
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 21, 2011, 09:45:58 PM
       Unitatea de masura a puietului nu este rama , puietul  se masoara in DECIMETRI PATRATI. Multi spun ca au o rama cu puiet dar cand te uiti in stup este o palma de puiet pe o rama.
  Atentie la termeni !  :nono:
Dragos 2006 apicultorul(pescar) :nod: :hi: spune asa

CRISTI M

 Va spun o intamplare din aprilie 2010  , dar nu sariti la gatul meu .

La inceputul rapitei o familie a intrat in friguri ( asta dupa mult LP ) ..... , am scos toate ramele din acea familie si am completat cu faguri artificiali ( toata albina a ramas pe loc ) , stup pe 10 rame 1/1 . In 7 zile aveam cladit tot si puiet pe 4,5 rame , i-am pus cat de 1/1 cladit si l-am tinut tot pe LP .Din el am facut 10 roi pe 2 rame , 1 rama puiet si 1 miere . am ajutat cu matca imperecheata si 1 rama cu puiet copt , ... de atata LP s-a constipat toata albina  , numai eu stiu cat ceai le-am dat ca sa-i salvez ..... deci nu ezagerati cu laptele praf daca nu stiti " joaca " . :hi: