Zbor de curatire

Creat de PricopArthur, Noiembrie 10, 2007, 04:20:29 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Duminica in Dobrogea centrala au iesit albinele la zbor.
Vorba lui Cristi: haideti sa nu mai ne domnim.
Pt Stefan: Daca nu asi fi scuturat albinele, in primavara asi fi avut lazi goale. Au mai intrat si patate, dar grosul a ramas pe sac. La fiwcare stup a trebuit sa pun alt sac.
Stiu ca zborul faciliteaza golirea intestinului, dar in situatia in care eram nu mai aveam ce face.
Per ansamblu a fost un succes.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Arthur, dar albinele au si zburat sau au stat pe sac in fata stupului apoi au intra usor in stup...

PricopArthur

Foarte putine au zburat. De fapt nu a fost un zbor de curatire, a fost o scuturare de curatire.
Si ma gandesc; atunci cand din diferite motive scuturi o rama sau mai multe in fata stupului, albina nu zboara. Se deplaseaza spre urdinis si intra in lada.
:)
Miere multă şi inimă curată!

D006

astazi 17 01 2008 ora 12si 30 minute

pngflorin

Ce s-a intamplat ? :  astazi 17 01 2008 ora 12si 30 minute

D006

sunt mari pozele si nu sau descarcat dar mai incerc sa le pun

D006

dupa o ora toti stupi zburau afara

pngflorin


pngflorin

:rotfl:
Felicitari.La mine nici nu poate fi vb de zbor de curatire la 1-2 grade.

pngflorin

Cate grade erau afara , Marius ?

D006

La mine de dumineca pana ieri adica joi tot afara au fost am prins si 15 grade cu+ a fost super......un sfat de la cei mai in varsta in ale apiculturii.... am 5 stupi in care am ramas fara albina ....  ma asteptam la asta .... ramele au ramas acolo cu mierea pe ele , zilele trecute au navalit care cum la  stupi in care nu mai era albina .... nu stiu daca fac bine sa-i las acolo sau sa iau macar ramele cu miere daca a  mai ramas ceva?

filip

Citat din: clausLa mine de dumineca pana ieri adica joi tot afara au fost am prins si 15 grade cu+ a fost super......un sfat de la cei mai in varsta in ale apiculturii.... am 5 stupi in care am ramas fara albina ....  ma asteptam la asta .... ramele au ramas acolo cu mierea pe ele , zilele trecute au navalit care cum la  stupi in care nu mai era albina .... nu stiu daca fac bine sa-i las acolo sau sa iau macar ramele cu miere daca a  mai ramas ceva?
Inchide lazile,iar mierea poti sa o pui in primavara daca au murit de paduchi.Ma refer la stupii morti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Pentru Claus,
Stupii goi trebuie inchisi cu atentie, ramele depozitate la un loc sigur sa nu mai ajunga albinele la ele si foarte mare atentie in continuare: odata furtisagul declansat o sa continue. Daca in zilele urmatoare o sa fie cald s-ar putea sa fie atacati si alti stupi chiar daca sunt albine in ei. Trebuie evitat a se umbla in stupii cu albine,redus urdinisul la maxim(1 cm) si trebuie observat daca nu vin albine din alta stupina. Daca continua zborul si dupa ce temperatura scade, e semn ca furtisagul continua. Daca temperatura e peste 12 grade se poate face un tratament cu Varachet.

gore

Scuze, întrebam ceva la care s-a dat răspunsul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

Multumesc pentru sfaturi...de ce au murit ... eram sigur ca o sa se intample... nu am avut timp sa-i aranjez .... ei au ramas cam pe 2 rame chiar 3 si nu am reusit sa fac ultimul tratament cu varachet sigur au murit de la paduchi.  Daca aveam o lada sa-i pun impreuna la iernat si sa fi avut timp  era ok.  :nod: