Plantari pentru URMASI

Creat de Batrinul, Martie 02, 2010, 07:35:11 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Batrane, iti multumesc! Voi avea unde sa vin in pastoral la mana! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

Citat din: Bătrânul din Martie 22, 2013, 11:14:57 AM
Am sapat 2000 (doua mii ) gauri de 30/30/30 cm pentru a planta brazi argintii  . 1000 picea pungens kaibab si 1000 albastru danez . Am ales puieti de 2 ani . Sper ca vremea sa-mi permite sa le plantez.  :) Sotia ma intrebat daca apucam sa creasca mari . I-am raspuns : " nu stiu daca noi vom apuca dar cineva cu siguranta DA !"  :rotfl: :rotfl:

       Batrane, esti ruda cumva cu Kerestoy, a facut donatie ? Cred ca te costa o avere.

Bătrânul

de azi pot incepe altoirile la mar si brazi . am incercat si se desparte coaja. :hi:

dan motu

este foarte bine in fiecare primavara sa plantam cateceva

cristi ciuc

Am încercat și eu altoirea la lămâi, acum vreo 5 ani, iar săptămâna trecută a apărut o floare ca un ghiocel, care încă nu s-a deschis. Sincer nu prea m-am aplecat să studiez despre altoirea la conifere.
În altă ordine de idei, despre presa de mere pentru cidru am luat la cunoștință din alte materiale postate, dar prunele alea din livadă, ce au devenit? :razz:

Bătrânul

Prrunele au devenit "dublu rafinat" si cu ea cu palaria in mina te astept la poarta sa TE CINSTESC ! Gladita din fata casei imi va aminti mereu de Tine.  :welcome:

andreiu

     Apropo de gladita, eu de-abia anul acesta am semanat gladita, dupa ce  am oparit semintele si le -am  lasat in apa pana au incoltit. Din observatiile dumitale, este un arbore cu crestere rapida sau mai lenta?

cristi ciuc

Mulțumesc mult pentru invitație.
Bănuiam eu ce au devenit prunele... adică marea majoritate, pentru că și doamna, probabil, s-a ocupat de sortimente de compot ori magiun.
Am nimerit de două ori la locația unde ați amenajat plantația - și pot să le spun celor care citesc pe forum că amplasarea oferă o panoramă și priveliște unice - și cred că mai nimeresc, chiar dacă au trecut vreo doi ani.
Problema mea eternă este că soția nu vrea să-și ia permisul de conducere, iar "dublu-rafinatul" nu se poate degusta la fața locului. În aceste condiții poate facem un troc - simbolic (fiecare oferă la schimb produsul care-l reprezintă).
În ceea ce privește glădița, nu este un arbore impunător la maturitate, dar crește relativ rapid, iar lemnul este dur.
Un prieten tâmplar mi-a dat niște material din glădiță prelucrat la strung, mai precis cozi pentru unelte (dălți). Arată foarte frumos, după ce se aplică ulei de in, astfel că, la această dată, caut material mai gros pentru a face "baluștrii" necesari la o scară.
Numai bine!

Bătrânul

Azi pe un vint infernal si 11 grade C am terminat plantarea celori 2000 de brazi argintii si normandian aduse de la 1000 km . Am desfacut pentru prima data doua familii . Sint fericit. :bzz:

andreiu

Citat din: Bătrânul din Aprilie 01, 2013, 06:59:39 PM
de azi pot incepe altoirile la mar si brazi . am incercat si se desparte coaja. :hi:
Batrane, ai vorbit serios, se altoieste si bradul ? Explica-mi te rog frumos care este procedeul, sunt interesat.

Bătrânul

se altoieste numai Picea pungens Hoopsi care nu face seminte si se obtine numai prin altoire . Documentatia de cercetare am primit de la profesorul catedrei de rasinoase de la fac. silvica din Brasov. Am sa-l intreb daca permita sa-l fac publica.

Bătrânul

Azi am plantat 30 brazi kaibab in ghiveci si am altoit doi peri sub coaja.  :welcome:

andreiu

Citat din: Bătrânul din Aprilie 03, 2013, 08:30:57 PM
se altoieste numai Picea pungens Hoopsi care nu face seminte si se obtine numai prin altoire . Documentatia de cercetare am primit de la profesorul catedrei de rasinoase de la fac. silvica din Brasov. Am sa-l intreb daca permita sa-l fac publica.

Intre timp am gasit informatia de altoire pe google. Daca esti amabil sa-mi spui doar de unde si cum se recolteaza mugurii altoi ? Sunt multe soiuri de brad argintiu si albastru pe domeniul public in Deva.

Bătrânul

Brazii au muguri pe toate terminalele , darvezi ca se altoieste cu o bucata de lemn ca la altoirea sub coaja ! :hi: :hi:

andreiu

        Multumesc frumos, batrane, cred ca saptamana viitoare voi face prima incercare.