Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Octombrie 10, 2014, 10:27:55 PM
E prima dată cind ai unificat prin metoda cu ziarul,sau ai folosit si inainte acest mod??Ce parere ai de această metodă ??
Salutare ! Imi cer scuze de intârziere !!! nu am mai folosit aceasta metoda insa sa sti ca mi se pare foarte simpla si ușoară si cred ca , cu o reușită de de cel puțin 80% . Nu am reușit sa ajung pe la ei de o saptamana dar cand am sa ajung am sa filmez cum am făcut si ce au făcut ele !

Prieten cu Stuparii

Citat din: Marin2011 din Octombrie 10, 2014, 11:55:21 AM
'Trantoru tii stapanu familiei;
:) :) Mmmda dar m-am îngrijit sa nu mai fie el șeful stupului

NYK74

Citat din: duma din Octombrie 15, 2014, 12:08:34 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 10, 2014, 10:27:55 PM
E prima dată cind ai unificat prin metoda cu ziarul,sau ai folosit si inainte acest mod??Ce parere ai de această metodă ??
Salutare ! Imi cer scuze de intârziere !!! nu am mai folosit aceasta metoda insa sa sti ca mi se pare foarte simpla si ușoară si cred ca , cu o reușită de de cel puțin 80% . Nu am reușit sa ajung pe la ei de o saptamana dar cand am sa ajung am sa filmez cum am făcut si ce au făcut ele !
Nu am inteles de ce spui"reusită de cel putin 80%"??Dacă execuţi corect procedeul şansele de a da greş parerea mea sunt de 1%,dacă faci greseli,lasi găurile mari in ziar e.t.c atunci da poti avea probleme .

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Octombrie 16, 2014, 12:28:55 AM
Citat din: duma din Octombrie 15, 2014, 12:08:34 AM
Citat din: NYK74 din Octombrie 10, 2014, 10:27:55 PM
E prima dată cind ai unificat prin metoda cu ziarul,sau ai folosit si inainte acest mod??Ce parere ai de această metodă ??
Salutare ! Imi cer scuze de intârziere !!! nu am mai folosit aceasta metoda insa sa sti ca mi se pare foarte simpla si ușoară si cred ca , cu o reușită de de cel puțin 80% . Nu am reușit sa ajung pe la ei de o saptamana dar cand am sa ajung am sa filmez cum am făcut si ce au făcut ele !
Nu am inteles de ce spui"reusită de cel putin 80%"??Dacă execuţi corect procedeul şansele de a da greş parerea mea sunt de 1%,dacă faci greseli,lasi găurile mari in ziar e.t.c atunci da poti avea probleme .
Pai aici este vorba ....eu spun 20% marja de eroare si din pricina mea si din pricina lor . Pun uneori prima data cel rau in fata !

Cipi

Greu de crezut ca s-ar fi imperecheat matca respectiva acum, cu tot cu trantorii care erau si cu vremea frumoasa.

Prieten cu Stuparii

Citat din: Cipi din Octombrie 16, 2014, 06:32:22 PM
Greu de crezut ca s-ar fi imperecheat matca respectiva acum, cu tot cu trantorii care erau si cu vremea frumoasa.
Nu vreau sa contrazic pe nimeni ....asa ca data viitoare am sa las si am sa risc si atunci pot vobii ! :)

NYK74

Am inteles ,pui marja de eroare mai mare ca sa fii mai liniştit  :) :) si nu spune din cauza si a lor,tu spune din cauza stuparului  :wink2:
Oricum peste un an sau doi vei da marja de eroare mult,mult mai mică pot si garanta pentru tine  :)
Nu o lua in nume de rau,toate cele bune DUMA.    :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Octombrie 17, 2014, 10:11:55 PM
Am inteles ,pui marja de eroare mai mare ca sa fii mai liniştit  :) :) si nu spune din cauza si a lor,tu spune din cauza stuparului  :wink2:
Oricum peste un an sau doi vei da marja de eroare mult,mult mai mică pot si garanta pentru tine  :)
Nu o lua in nume de rau,toate cele bune DUMA.    :hi:
Da pun mai mult ! anul acesta am intalnit o familie care nu mi-a aceptat nici o matca ....pana cand l-am lasat sa-si faca singur ce vor ele si culmea acum are si merge destul de bine . Iam dat si carpatina , si lingusta , si italiana ...si batrana si tanara si nimic pana cand nu si-a tras ele , de aceeia spun ca si de ele depinde .
nu iau in nume de rau nimic si doar sa iau aminte pe viitor cum sa procedez !

NYK74

Aia cu acceptarea reginelor e un alt capitol,asta cu unificarea e un altul.Acolo  trebuia sa citesti toate cauzele care conduc la acest lucru,si sunt o grămadă ,de aia nu acceptă o altă regină sau botca .
Eu din ce stiu primul pas este eliminarea oualelor din acea familie,ele nu trebuie sa mai aibă posibilitatea de a-si face ele o altă regină,am pătit si eu asta,nu acceptau nimic,pentru ca aveau din ce isi face ele,dar când le faci sa joace cum le canti tu,treaba se schimbă .

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Octombrie 18, 2014, 05:50:21 PM
Aia cu acceptarea reginelor e un alt capitol,asta cu unificarea e un altul.Acolo  trebuia sa citesti toate cauzele care conduc la acest lucru,si sunt o grămadă ,de aia nu acceptă o altă regină sau botca .
Eu din ce stiu primul pas este eliminarea oualelor din acea familie,ele nu trebuie sa mai aibă posibilitatea de a-si face ele o altă regină,am pătit si eu asta,nu acceptau nimic,pentru ca aveau din ce isi face ele,dar când le faci sa joace cum le canti tu,treaba se schimbă .
Ai dreptate cu puietul ! este si acesta un aspect care trebuie tinut in evidenta ! totul e bine cand se termina cu bine ! acum astept cuminte primavara ! dar mai trebuie sa trag o fuga sa mai vad cum stau si sa scot de dupa diafragme ramele goale !

Prieten cu Stuparii

nu am mai fost cam demult pe aici ....salutare tuturor !

tuturicius


Cipi

Duma, tu esti ardelean sau oltean? Daca esti ardelean, stai aici cu apiardelenii :)

tuturicius

Citat din: NYK74 din Octombrie 18, 2014, 05:50:21 PM
Aia cu acceptarea reginelor e un alt capitol,asta cu unificarea e un altul.Acolo  trebuia sa citesti toate cauzele care conduc la acest lucru,si sunt o grămadă ,de aia nu acceptă o altă regină sau botca .
Eu din ce stiu primul pas este eliminarea oualelor din acea familie,ele nu trebuie sa mai aibă posibilitatea de a-si face ele o altă regină,am pătit si eu asta,nu acceptau nimic,pentru ca aveau din ce isi face ele,dar când le faci sa joace cum le canti tu,treaba se schimbă .
Stai linistit ca nu le faci sa joace tot timpul cum vrei tu.

Prieten cu Stuparii

Citat din: tuturicius din Februarie 23, 2016, 09:25:21 PM
Citat din: NYK74 din Octombrie 18, 2014, 05:50:21 PM
Aia cu acceptarea reginelor e un alt capitol,asta cu unificarea e un altul.Acolo  trebuia sa citesti toate cauzele care conduc la acest lucru,si sunt o grămadă ,de aia nu acceptă o altă regină sau botca .
Eu din ce stiu primul pas este eliminarea oualelor din acea familie,ele nu trebuie sa mai aibă posibilitatea de a-si face ele o altă regină,am pătit si eu asta,nu acceptau nimic,pentru ca aveau din ce isi face ele,dar când le faci sa joace cum le canti tu,treaba se schimbă .
Stai linistit ca nu le faci sa joace tot timpul cum vrei tu.
aicilea e ardeleni si dincolo e oltenii ? :rotfl: ....bat spre ardeleni mai mult cu influente moldovenesti ..chiar de peste prut ...pana in anum 1925 ..daca ma duc mai departe s-ar putea chiar si din URSS .