Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Salutare fratilor .....nu ne-am auzit demult , insa sa stiti ca nu am abandonat corabia cu toate ca am trecut prin ce vedeti sau stiti unii dintre voi de pe alte site-uri !

Prieten cu Stuparii

...Daca tot a fost un an prost din toate punctele de vedere a cuklesurilor am hotarat sa ma inham la un pastoral de floarea soarelui .....pastoral ce , parca nu mi-a lasat o impresie cam buna la prima floare , am trecut si peste sa nu spun hop si sa ma folosesc de poze si spun sant  :sad: am mers si la floarea nr. 2 care nici acolo nu prea am facut mare treaba , ne dand nectar floarea .....si asa dupa o perioada lunga si grea cu ploi , furtuni , vijelii , lazii prin santuri si ape , albine si familii moarte am venit acasa , mai cu capul in pamant si bratele tremurade din cauza incarcarilor si descarcarilor de stupi , mai ud si mai flamand dupa o raza de soare .....m-am asezat dinou acasa in prisaca . Am plecat 13 in pastoral si am venit 14 dupa multe unificari dupa potop , am mai cumparat , am mai primit ( un roi ) si asta sunt in momentul de fata ( vezi poza  :)) . Daca vre-un incepator vor detalii acum din propia experienta de pastoral " pot vorbii cu toata gura " , nu este usor si nu este greu ....este pastoral !!!!  :D

marius_vfp

salut duma , sincer imi pare rau de ceea ce vad , lamurestema , vantul a rasturnat stupii sau vreun animal cu 2 picioare.
stii cum e , din greseli invatam , toti trecem prin momente mai rele sau fericite .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din August 08, 2014, 11:08:14 PM
salut duma , sincer imi pare rau de ceea ce vad , lamurestema , vantul a rasturnat stupii sau vreun animal cu 2 picioare.
stii cum e , din greseli invatam , toti trecem prin momente mai rele sau fericite .

spor
duma zice ca natura.la ce vijelie a fost.saracu paznic nu a avut curaju sa iasa din rulota.

mmacreanu

Citat din: dodo79 din August 09, 2014, 10:21:39 AM
Citat din: marius_vfp din August 08, 2014, 11:08:14 PM
salut duma , sincer imi pare rau de ceea ce vad , lamurestema , vantul a rasturnat stupii sau vreun animal cu 2 picioare.
stii cum e , din greseli invatam , toti trecem prin momente mai rele sau fericite .

spor
duma zice ca natura.la ce vijelie a fost.saracu paznic nu a avut curaju sa iasa din rulota.

stupii in pastoral NU se pun asa, se cauta locurile ferite de vant, nu se pun pe pe damburi si mai ales la inaltime mare!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Prieten cu Stuparii

Natura mama fratilor .......puteam sa ii pun si direct pe jos .....a descoperit case cu tot cu corni si tigle , a smuls pomi cu tot cu radacini ....apai stupii mei si usori ce sa mai spun ! Am avut puterea de a trece si peste acest lucru si parca ma ambitionat si mai tare si parca un sut in fund un pas in fata . Dumnezeu e mare si are grija de toti si de toate , numai ca noi trebuie sa-i multumim de fiecare data si sa ne rugam sa ne ierte noua greselile noastre si smeriti sa cadem in fata lui si sa-i aducem loc in inimile noastre !

bismark

   Mai bine ii puneai de la inceput in sant si nu aveai probleme.Oricum nu toti sintem Stan patitul.Numai dupa ce patesti necazul cauti solutii bune. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Cris

important e ca nu te-ai descurajat dupa aceasta experienta neplacuta   :)
cu peripetii pastoralu asta, am mai auzit pe cineva care si-a dus stupii la padure anu trecut si i-a prapadit ursu, da anu asta s-a apucat iar de treaba. Cand iti intra microbu in sange greu mai scapi    :wink:
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

marius_vfp

duma , eu tin stupii  pe vatra dar si in pastoral  la fel ca si tine ii pun pe leaturi ,dar fiecare stup e prins de leat cu ajutorul unai bande metalice perforate , mergi la magazinele de constructii si cauta banda perforata ( cei de la electrica le folosesc la prinderea contoarelor de stalpi) tai banda la circa 10cm , si pui cate 2 una pe fata stupului si alta pe spate in diagonala , eu asa ii tin si bate destul de tare vantul si la mine aici pe vatra mai ales iarna inca nu mi-a rasturnat nici un stup , cu cateva holsuruburi si o filetanta te joci la prins stupii de leaturi si poti dormi linistit.
stiu ca e mai simplu cu navetele dar prefer stalpii din lemn bat cate 5 la distanta de 4m .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din August 09, 2014, 09:34:20 PM
duma , eu tin stupii  pe vatra dar si in pastoral  la fel ca si tine ii pun pe leaturi ,
maruis,daca te uiti bine ai sa vezi in poze un fel de suport ca si o scara.este din teava galvanizata.are 6 kg dupa spusele lui Duma.era aruncata la 2 metri de stupi......cu natura nu te pui.
Citat din: bismark din August 09, 2014, 07:07:12 PM
   Mai bine ii puneai de la inceput in sant si nu aveai probleme.Oricum nu toti sintem Stan patitul.Numai dupa ce patesti necazul cauti solutii bune. Cu respect
nea gica,da cu inundatiile ce facem  :wink:.
asta a fost soarta lui.vedeti ca mai sunt si alti stupi care nu au patit nimik.

marius_vfp

dodo stiu ca impotriva naturii nu prea poti reusi , totusi daca acea scara metalica daca a fost pe navete ea a fost antrenata in cadere odata cu stupii ,
eu prind bine leaturile in stalpi din lemn  stupii cu banda metalica sau sipci tot din lemn totul bine asigurat , e mult mai bine sa previi decat sa muncesti dupa .
poate nici locul nu a fost potrivit pentru pozitionarea stupilor , mi se pare ca si un rambleu acolo , la un vant mai puternic e clar ca nici nu te poti tine pe picioare.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din August 09, 2014, 10:12:33 PM
dodo stiu ca impotriva naturii nu prea poti reusi , totusi daca acea scara metalica daca a fost pe navete ea a fost antrenata in cadere odata cu stupii ,
eu prind bine leaturile in stalpi din lemn  stupii cu banda metalica sau sipci tot din lemn totul bine asigurat , e mult mai bine sa previi decat sa muncesti dupa .
poate nici locul nu a fost potrivit pentru pozitionarea stupilor , mi se pare ca si un rambleu acolo , la un vant mai puternic e clar ca nici nu te poti tine pe picioare.
spor
vezi tu,daca lazile alea erau pline poate nu le lua vantul  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
ce spui tu e perfect adevarat.
omul din greseli invata.crezi ca le mai pune vreodata pe lazi de bere?

NYK74

Duma,important este ca nu iti pierzi curajul,in rest totul se rezolvă ,mai vin si din astea,pentru a avea "muşchiul antrenat ",si cine stie cite  vor mai veni in viitor.
Anul trecut unde lucram,aproape,venise două  vîrteje paralele,au smuls copaci din rădăcini si ia purtat zeci de metri pe cîmp ,acoperişuri,dărîmat pereti la case,au stricat tot ce au gasit in cale.
Sunt evenimente care ne depăsesc ca putere,dar noi avem o altă putere,dragostea de albine ,si prin asta puterea de a continua . :hi:

Prieten cu Stuparii

Ce sa spun fratilor ....ca si raspuns la toti sa nu va iau in parte pe fiecare ...ce sa spun  :rotfl: lazile dupa ce le-am golit sa nu le arunc am spus sa le folosesc pe suporti de stupi . Nu sunt primul si nici ultimul care foloseste astfel de suporti . Sa nu o mai lungesc pot spune ca au fost stupi legati cu chingi individuale de suporti si tot degeaba , asa a vrut Domnul , esenta problemei este ca lectia primita ma facut sa nu renunt deloc la placerea de a sta printre ele la umbra unui nuc si cu o bere rece in zilele astea , am invatat ca mierea nu este asa dulce cum cred altii ( cumparatorii ) , am invatat sa pretuiesc fiecare clipa cand sunt in preajma lor , dupa lectia primita ma ambitionat faptul sa nu renunt chiar daca trebuie sa o iau de la 0 , incerc cat pot sa le transmit un mesaj celor care vor sa se apuce de apicultura din preajma mea  ( uni pentru interes altii din placere ) ca apicultura indiferent de ce vor sa o practiece ca nu este asa cum cred ei si vad din poze si reviste , din calculele facute de unii care stau la birou si fac pe calculator 1+1=3 si din povestile altora care au auzit ce si cum . Ideea principala este ca nu renunt asa de usor , am fost doborat de prea multe ori si am invatat sa ma ridic singur din propia cenusa si asta datorita faptului ca stiu ca exista un Dumnezeu care este alaturi de mine clipa de clipa si rugile mele El mi le asculta si le infaptuieste !

fiug1970

eu am zis/o de mult:Din palme sa nu te vezi,curajul sa nu ti/l pierzi !!!