Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Baeti ce .....pana mea nu ati inteles  =)) .... si cu organul masculin in cur si cu sufletul in rai nu merge ...ori una ori alta !!!!!
Problema este ca !!!! maine imin vin cele 2 matci dimineata si vreau sa le ridic de la sediu de curierat sa nu mi le plimbe pana seara si sa fug cu ele in stupina . Bunnnnnnnnn , am ajuns si cum fac cu ele sa le bag unde vreau eu ! Vreau o familie care da semne de roire sa iau 2 rame puiet si una mancare si cu una din reginele venite sa fac un roi ...... dupa ce fac mutarea in lada noua la 2 ore vreau sa pun matca in cutia de transport intre ramele cu puiet fara albina insotitoare a matci .... pana aici este bine ?
Dupa care vreau sa ma intorc la familia de baza de unde sa iau matca batrana cu o rama de puiet si una de mancare dupa care sa o mult in alta lada si tot in stupina sa o las si cu o rama cu fagure construit bine stropit cu apa .......... pana aici este bine?
Dupa care ce a ramas in familia de baza sa bag ce-a dea 2 matca venita prin curierat . Mentionez ca matcile sunt gata imperecheate !!!!
Baeti fac bine sau nu ???? unde gresesc s-au cum sa fac ....ideea sper ca ati prinsao ce vreau sa fac !!!
Multumesc anticipat !

Prieten cu Stuparii


NYK74

Bravo,am vazut ca ai familiile dezvoltate bine,se vede ca ai cules in zonă ,la mine plouă de o saptamanâ ,sunt pe geantă si cu rezervele de hrană,dacă mai tine asa trebuie sa le dau de mâncare .
Am vazut ca deja ai inceput sa dai gratiile afară ,iar ramele din magazine mutale ,si alea in construcţie si alea in care au început sa bage miere,centru in margini,si invers,e ca si cum ai face spargerea cuibului .
Alt punct,am înteles ca vrei sa mai comanzi matci ,nu uita dacă te întinzi mult,mierea pentru tine e cam asta de la salcâm,după ce faci roiurile ,depinde de an,timp,cules,dar cu rezervele ce va trebui sa le lasi pentru iarnă ..........
Roiurile cind le faci, pe linga cele două rame cu puiet si una hrană care sa aibă miere dar si pasturâ ,eu te-as sfatui sa mai scuturi o rama de albine,de preferat o ramâ unde este iesit puiet tânar  din familia de bază ,pui tot in roi,deoarece albina bătrîna dusa cu ramele in roiul format pleacă inapoi,iar dacă iti ramane albină putină nu acoperă bine puietul.                                  Spor......... :hi:
A era sa uit,ai băiat curajos,am vazut ca el umblă la albine fară mănuşi ,bravo,are stofă de viitor stupar.

Pustu

#123
ma nu stiu ce sa zic
nu-mi place nimic din ce ai zis mai sus . ce ai in cuib ? ca mi se pare ca ai prea multe matci pentru cate rame ai .
multa sanatate
ps : sa-ti traiasca feciorul
ps2 : vezi ca-s mai incepator ca tine

dodo79

Citat din: duma din Mai 02, 2014, 08:32:43 PM
Baeti ce .....pana mea nu ati inteles  =)) .... si cu organul masculin in cur si cu sufletul in rai nu merge ...ori una ori alta !!!!!

noi am cam inteles. :P :P :P
dar cel putin eu m-am distrat putin.mai bine nu puteai spune.
nu stiu de ce te grabesti cu roii.eu as fi asteptat pana dupa salcam.si la mine dadeau semne de roire  si le-am dat de lucru.le-a pierit cheful de roit deocamdata.
spor
ps.cand mai duci baietelul ai grija sa fie bine "armurat" si deasupra sosetelor .albinele intra pe sub pantalon si e cam dureros. :wink2:

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Mai 02, 2014, 10:07:52 PM
Citat din: duma din Mai 02, 2014, 08:32:43 PM
Baeti ce .....pana mea nu ati inteles  =)) .... si cu organul masculin in cur si cu sufletul in rai nu merge ...ori una ori alta !!!!!

noi am cam inteles. :P :P :P
dar cel putin eu m-am distrat putin.mai bine nu puteai spune.
nu stiu de ce te grabesti cu roii.eu as fi asteptat pana dupa salcam.si la mine dadeau semne de roire  si le-am dat de lucru.le-a pierit cheful de roit deocamdata.
spor
ps.cand mai duci baietelul ai grija sa fie bine "armurat" si deasupra sosetelor .albinele intra pe sub pantalon si e cam dureros. :wink2:
Ce sa fac ca la cel galben am gasit  ...vre-o 15 si altele in curs de ..... fata de cel de langa el cel verde cae a cladit aproape toata magazia de 3/4 si el abia 2-3 rame din magazie s-au atins si mai sunt si de 1/2 late . Le-am rupt sper ca pe toate duminica trecuta .....maine vreau sa iau dinou cuiburile la purificat . Am sa incerc sa pun undeva telefonul sa nu mai imi tremure mana cand filmez ! De la cel galben nu mai storc anul acesta si pana in toamna sa ma duc cu ce sparg din el in asa fel incat sai intaresc deajuns sa iernez macar pe 5 rame .

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Mai 02, 2014, 09:49:20 PM
Bravo,am vazut ca ai familiile dezvoltate bine,se vede ca ai cules in zonă ,la mine plouă de o saptamanâ ,sunt pe geantă si cu rezervele de hrană,dacă mai tine asa trebuie sa le dau de mâncare .
Am vazut ca deja ai inceput sa dai gratiile afară ,iar ramele din magazine mutale ,si alea in construcţie si alea in care au început sa bage miere,centru in margini,si invers,e ca si cum ai face spargerea cuibului .
Alt punct,am înteles ca vrei sa mai comanzi matci ,nu uita dacă te întinzi mult,mierea pentru tine e cam asta de la salcâm,după ce faci roiurile ,depinde de an,timp,cules,dar cu rezervele ce va trebui sa le lasi pentru iarnă ..........
Roiurile cind le faci, pe linga cele două rame cu puiet si una hrană care sa aibă miere dar si pasturâ ,eu te-as sfatui sa mai scuturi o rama de albine,de preferat o ramâ unde este iesit puiet tânar  din familia de bază ,pui tot in roi,deoarece albina bătrîna dusa cu ramele in roiul format pleacă inapoi,iar dacă iti ramane albină putină nu acoperă bine puietul.                                  Spor......... :hi:
A era sa uit,ai băiat curajos,am vazut ca el umblă la albine fară mănuşi ,bravo,are stofă de viitor stupar.
Imi cer scuze .....am uitat sa spun ca mai scutur o rrama de albina peste roi ! De la familia asta galbena nu mai storc nimic anul asta ......macar sa nu o iau din pom si pana la toamna sa o intramez bine si cu rezerve de hrana si populatie . nu mai vreau sa comand matci anul acesta ......in functie de celelalte famiili ...daca ma forteaza am sa incerc sa fac cate un roiut micut care in toamna sal unific sau sa iernez 2 roi intr-o lada .
ce  sa spun de prietenul meu .....are un curraj enorm si o chestie interesanta eu si cu manusi m-au capsat si el duar cu otet dat pe maini nu a avut treaba . sperr sa prinda mai mult drag de ele , chiar daca o data o sal intepe una !!

Prieten cu Stuparii

Citat din: Pustu din Mai 02, 2014, 10:03:25 PM
ma nu stiu ce sa zic
nu-mi place nimic din ce ai zis mai sus . ce ai in cuib ? ca mi se pare ca ai prea multe matci pentru cate rame ai .
multa sanatate
ps : sa-ti traiasca feciorul
ps2 : vezi ca-s mai incepator ca tine
Salut !
10 RAME ....3 rame un roi cu o matca gata imperecheata , 2 rame cu matca batrana , si restul de 5 rame raman in familia de baza cu alta matca de anul acesta imperecheata . Nu mai ma bazez pe ea la nici un cules si duar sa intru cu ele pe iarna grase si frumoase !
Multam pentru fecior !!!

NYK74

Eu de obicei tot asa ma dau cu un pic de oţet pe mâini ,nu folosesc mănuşi,doar in cazuri extreme,ma enervează lucrul cu mănuşi.
E bună si ideea in cazul in care iti apar mai multe roiuri,alegi reginele mai bune,si le unifici,unul cu,altul fară,si eu am de gînd sa fac acelasi lucru,unificare in toamnă,pentru a ierna familiile puternice.
Băietelul sa fii atent sa nu ia ace la inceput multe,sa se descurajeze,sa nu prindă frică,după aia cite un ac,il fortifică,il antrenează,important sa nu fie alergic.

Pustu

eu as folosi o cusca ca a colegului Cristian Chirculescu

Apicultura FreeCristian unificare1 in 18.02.2014

zice acceptare 100 %

sa traiesti nea Cristiane

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Mai 02, 2014, 11:56:15 PM
Eu de obicei tot asa ma dau cu un pic de oţet pe mâini ,nu folosesc mănuşi,doar in cazuri extreme,ma enervează lucrul cu mănuşi.
E bună si ideea in cazul in care iti apar mai multe roiuri,alegi reginele mai bune,si le unifici,unul cu,altul fară,si eu am de gînd sa fac acelasi lucru,unificare in toamnă,pentru a ierna familiile puternice.
Băietelul sa fii atent sa nu ia ace la inceput multe,sa se descurajeze,sa nu prindă frică,după aia cite un ac,il fortifică,il antrenează,important sa nu fie alergic.
Sper si eu sa nu fie alergic la intepaturi , la cat este de aventuros si de increzator mirare sa scape vara asta fara o intepatura .
Sper sa imi reuseasca ce vrau sa fac cu cele 2 matci ce le primesc !
Am sa va tin la curent ! :cool:

Prieten cu Stuparii

#131
Citat din: Pustu din Mai 03, 2014, 12:07:29 AM
eu as folosi o cusca ca a colegului Cristian Chirculescu

Apicultura FreeCristian unificare1 in 18.02.2014

zice acceptare 100 %

sa traiesti nea Cristiane
Exact acelasi tip de cusca am folosit si eu si maine incerc sa ajung la ele ....de ieri seara de la 21 ploua intruna pana acum la ora asta 18:00 . am sa filmez ce am facut , nu am apucat sa filmez cum am facut ca am fost grabit si singur ..... vopseste lada noua , pregateste una alta , aruncati un ochi si la ceilalti si asta este , sper ca maine sa ajung in timp util cu vreme buna si sa vad cat de 100 % am facuto si pe asta .....este pentru prima data cand iau decizia asta dura de a sparge o familie cu cateva zile inainte de cules de salcam si de a introduce o matca noua imperecheata , sper ca si matca sa fie de calitate si ce trebuie  .....dar am spus decat cu lada la fuga dupa roi mai bine ma lipsesc de stresuri ori si cum nu sa atins de cat si dadea inapoi familia  ! Aseara incarcand 100 de stupi sai transport de la rapita la salcam cu cei de acolo vorbeam despre albine ...bine inteles ca de dudui nu puteam ca eram toti uzi leoarca , si lor lea murit famili in primavara cu turta in cap ...si au ajuns la concluzia ca familiile luate aveau matci batrane si primavara au dat in primire fara sa li se spuna de varrsta matcilor , asa si eu acum cu cele cumparate ......cu verde poti vopsi si matca de acum 3 ani ! in fine pentrru moment am mare incredere de unde am cumparat !

Prieten cu Stuparii

WP 20140505 001
WP 20140505 002
Cam asa a iesit treaba cu familia sparta si introducerea matcilor si eliberaea lor !
Scuze ca nu am verificat memoria cardului pentru filmare cae a intreupt la familia de baza faza cu eliberaea matci , dar cam tot asa sa intamplac ca si cu pima .

Prieten cu Stuparii

WP 20140503 002
Era sa imi scape filmarea cea mai importanta ....cu unicul meu prieten ! :D

Kiwi Bee

Pe viitor iti recomand sa faci familia de baza mai slabutza si so lasi exact pe locul ei. Celelalte roiuri sa le faci mai grase caci in urmatoarele 3 zile multe albine vor reveni la locul cunoscut/original siti vor umfla familia/roiul de baza astfel celelalte roiuri vor slabi ca si populatzie.
Stai cu ochii pe ele si daca nu construiesc fagurii incearca sa stimulezi cu sirop(borcan cu 2-3 gauri micutze). Bafta.