Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut duma , felicitari , referitor la colectoare , le lasi puse permanent dar scoti sau ridici placa activa , la inceput , prima zi, pui doar colectorul fara placa , apoi pui placa pe pozitia deschis pana vezi ca ele se obisnuiesc cu noua intrare in stup , apoi poate a 4a zi activezi placa , si sfatul meu e sa nu tii colectorul permanent toata ziua , doar orele diminetii cat cara ele mai intens polen. albina dupamiaza cara nectar si sincer le deranjeaza trecerea prin placa chiar daca nu au polen.

era mai bine daca nu aveai rampa de zbor la stupii la care vrei sa pui colectoarul , dar e bine si asa cum am vazut ca sunt facute colectoarele . mare grija iarna cu rampele fixe , se blocheaza cu zapada.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Prieten cu Stuparii

Citat din: marius_vfp din Aprilie 15, 2014, 04:45:20 PM
salut duma , felicitari , referitor la colectoare , le lasi puse permanent dar scoti sau ridici placa activa , la inceput , prima zi, pui doar colectorul fara placa , apoi pui placa pe pozitia deschis pana vezi ca ele se obisnuiesc cu noua intrare in stup , apoi poate a 4a zi activezi placa , si sfatul meu e sa nu tii colectorul permanent toata ziua , doar orele diminetii cat cara ele mai intens polen. albina dupamiaza cara nectar si sincer le deranjeaza trecerea prin placa chiar daca nu au polen.

era mai bine daca nu aveai rampa de zbor la stupii la care vrei sa pui colectoarul , dar e bine si asa cum am vazut ca sunt facute colectoarele . mare grija iarna cu rampele fixe , se blocheaza cu zapada.

spor
Ce sa o dau la intors !!! uite cum am facut ..... am facut transvazarile pe la 12-13 cand era soare si seara dupa ce sa linistit treaba am pus colectoarele cu placa ridicata si dupa ce s-au linistit si dupa montarea colectoarelor am lasat gratia jos  ..... surprins am fost can luni pe la pranz am fugit de la birou la ele si am scos sertarasele de la familii aproape treisferturi ... in total 720 grame .... am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus si pe viitor am sa procedez asa . Intradevar trebuiau montate macar cu o saptamana mai repede dar asta este . Saptamana asta ce recoltez este bine recoltat si dupa aceea ori scot placile active de tot sau scot colectoarele deoarece nu vreau mai mult polen decat pentru consum propiu si atat .

yulian

Citat din: duma din Aprilie 15, 2014, 05:59:49 PM
Saptamana asta ce recoltez este bine recoltat si dupa aceea ori scot placile active de tot sau scot colectoarele deoarece nu vreau mai mult polen decat pentru consum propiu si atat .
Si pentru stimularea de primavara??   :nono:

Prieten cu Stuparii

Citat din: yulian din Aprilie 16, 2014, 09:36:24 PM
Citat din: duma din Aprilie 15, 2014, 05:59:49 PM
Saptamana asta ce recoltez este bine recoltat si dupa aceea ori scot placile active de tot sau scot colectoarele deoarece nu vreau mai mult polen decat pentru consum propiu si atat .
Si pentru stimularea de primavara??   :nono:
Daca te referi la primavara viitoare .... folosesc turte proteice de la Apiluk si siropul F40 cu ceaiuri si protofil ! Anul trecut mai toata ziua eram in Metro dupa zahar si nopti pierdute mestecand in oale , asta nu este o problema ca am pierdut noptile pentru ele deoarece din drag pentru ele am stat .

Prieten cu Stuparii

Intrebare !!!!
Anul acesta vreau sa folosesc pentru prima data magazii , am si de 1/2 cate 2 la 2 stupi si de 3/4 .....am facut rame late de 45 de 1/2 si bine inteles ca nu incap 10 si duar 8 in spatiul ramas am sa pun o speteaza duar sa o cladeasca poate si acel fagure sa-l folosesc la mancat .... in fine sa revin la intrebarea mea .... mai bine sunt cele normale si cu gratie hanemman sau cele late ?

yulian

Trebuie sa incepi cu ramele la fel ca si directia cuibului (stanga sau dreapta) si nu ar trebui sa fie problema daca lasi spatiu liber in capat, nu se vor duce sa cladeasca. Eu unul nu am chef sa mai car si gratii Hanneman in pastoral, asa ca am mers pe rame mai late, dar daca matca vrea sa urce, urca si pe cele late.

Prieten cu Stuparii

Citat din: yulian din Aprilie 17, 2014, 01:31:33 PM
Trebuie sa incepi cu ramele la fel ca si directia cuibului (stanga sau dreapta) si nu ar trebui sa fie problema daca lasi spatiu liber in capat, nu se vor duce sa cladeasca. Eu unul nu am chef sa mai car si gratii Hanneman in pastoral, asa ca am mers pe rame mai late, dar daca matca vrea sa urce, urca si pe cele late.
Deci concluzia finala ar fi cele normale ?! eu sunt in stationar si daca chiar merg de aici in colo la 5 stupi nu se pun gratiile , acolo la 150-200 conteaza si caratul lor !

yulian

Daca pui rame normale in magazie, sigur urca fara Hanneman. Daca le pui groase, mai rar, dar daca ai o matca hotarata sa "umple" tot, se duce si acolo. La gratiile Hanneman ai si pretul si greutatea, dar esti sigur ca nu urca si sa te trezesti ca storci puiet  :)

yulian

Citat din: duma din Aprilie 17, 2014, 11:40:03 AM
Daca te referi la primavara viitoare .... folosesc turte proteice de la Apiluk si siropul F40 cu ceaiuri si protofil !

Ce zici de miere, zahar si polen?? Dar albinutele, ce parere crezi ca vor avea?? Pune deoparte 1kg miere/stup cel putin si vreo 250 gr polen si vorbim in martie 2015. Incearca sa te duci pe ceea ce aduni de prin stupina, pierzi 1-2 lei, dar rezultatele vor fi pe masura!

Prieten cu Stuparii

Citat din: yulian din Aprilie 17, 2014, 01:55:39 PM
Daca pui rame normale in magazie, sigur urca fara Hanneman. Daca le pui groase, mai rar, dar daca ai o matca hotarata sa "umple" tot, se duce si acolo. La gratiile Hanneman ai si pretul si greutatea, dar esti sigur ca nu urca si sa te trezesti ca storci puiet  :)
Am inteles .... am sa trag tare sa apuc sa imi cumpar rame normale si gratii Hanneman , este bine ca nu am de cumparat zeci si duar 5 gratii si 40 de rame de 1/2 deoarece am duar doi stupi cu cate 2 magazii de 1/2 si restul 3 pe 3/4 .

Prieten cu Stuparii

Citat din: yulian din Aprilie 17, 2014, 02:00:08 PM
Citat din: duma din Aprilie 17, 2014, 11:40:03 AM
Daca te referi la primavara viitoare .... folosesc turte proteice de la Apiluk si siropul F40 cu ceaiuri si protofil !

Ce zici de miere, zahar si polen?? Dar albinutele, ce parere crezi ca vor avea?? Pune deoparte 1kg miere/stup cel putin si vreo 250 gr polen si vorbim in martie 2015. Incearca sa te duci pe ceea ce aduni de prin stupina, pierzi 1-2 lei, dar rezultatele vor fi pe masura!
Zici tare bine .... mmmmmda anul acesta toti faceau turte din miere , zahar si polen in primavara ....dar eu nici miere , nici polen si duar salivam la ce fac alti mai harnici  ..... Am sa tin cont de acest sfat !!!!!

NYK74

Duma,te-as sfatui sa nu iti mai bati capul cu gratiile haneman,e adevarat ca unele se mai urcă sus,dar mai rar.
Eu pun magazinele fară gratii ,1/2 rame normale,pun 9 buc. in loc de 10,vin un pic mai distanţate,si e totu ok.
Oricum tinem cont ca tu esti "comandantul vasului tau"deci decizia finală cum e normal iti apartine. :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Aprilie 18, 2014, 12:11:20 AM
Duma,te-as sfatui sa nu iti mai bati capul cu gratiile haneman,e adevarat ca unele se mai urcă sus,dar mai rar.
Eu pun magazinele fară gratii ,1/2 rame normale,pun 9 buc. in loc de 10,vin un pic mai distanţate,si e totu ok.
Oricum tinem cont ca tu esti "comandantul vasului tau"deci decizia finală cum e normal iti apartine. :hi:
Salutare ! Astazi este Vinerea mare ....am ramas fara masina , facand o fapta buna am dat masina mea la niste baeti sa se foloseasca de ea ...in fine , asa ca nu cred ca m-ai am ce face duar sa fiu dus la locatia unde imi tin stupii si fac si Pastele si sa merg pe ce am ...... 4 magazii de 1/2 late pe care am sa le folosesc anul acesta si 3 gratii Hanneman pe care am sa le pun la 2 dintre stupi cu caturi de 3/4 si unul fara sa vad ce se intampla si la anul am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus ...sa merg pe normale si fara gratii .
Multumesc frumos !

Prieten cu Stuparii

Si daca ieri de dimineata mi-am luat bluza aferenta lucrului in stupina , deoarece nu mai vreau sa am mufa unflata si  spre seara am luat si prima centrifuga de care sper sa fiu multumit ......La prima strigare pot spune ca este mult mai robusta decat cele Rosii sau Verzi din Serbia si nu in ultimul rand faptul ca este din inox alimentar , incercand cu magnetul ....adica nu se lipeste deloc . Asa am auzit ca pot verifica certitudinea ca este de calitatea spusa de vanzator !

sandupop

Frumos! Sa le folosești sanatos. :bravo:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.