Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

Stai linistit ca nu se dezorienteaza ele asa usor...sa nu fie toti chiar aceiasi culoare...ce vopsea folosesti? am si eu 5 lazi de vopsit dar astept sa se mai incalzeasca un pic  :hi: :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Prieten cu Stuparii

Citat din: Aurelian A. din Februarie 22, 2014, 09:44:35 PM
Stai linistit ca nu se dezorienteaza ele asa usor...sa nu fie toti chiar aceiasi culoare...ce vopsea folosesti? am si eu 5 lazi de vopsit dar astept sa se mai incalzeasca un pic  :hi: :beer:
Salut ..... Am tot citit despre , cu ce se vopsesc stupii etc si pentru sa ma lamuresc am gasit un nene de la Dedeman si alt magazin tot de genul si am luat peste 20 de vopsele ....cat sa dau 15 cm pe o scandura si dupa uscare am analizat dupa testele de miros si apa .... Mie mi s-a parut cea mai buna cea de la tifel pe baza de apa si au chiar care arata pe cutie fagurele dar pretul este ceva de genul 4,6 € in scadere pama pe la 3,5 € cred .

mmacreanu

Citat din: duma din Februarie 22, 2014, 10:04:17 PM
Citat din: Aurelian A. din Februarie 22, 2014, 09:44:35 PM
Stai linistit ca nu se dezorienteaza ele asa usor...sa nu fie toti chiar aceiasi culoare...ce vopsea folosesti? am si eu 5 lazi de vopsit dar astept sa se mai incalzeasca un pic  :hi: :beer:
Salut ..... Am tot citit despre , cu ce se vopsesc stupii etc si pentru sa ma lamuresc am gasit un nene de la Dedeman si alt magazin tot de genul si am luat peste 20 de vopsele ....cat sa dau 15 cm pe o scandura si dupa uscare am analizat dupa testele de miros si apa .... Mie mi s-a parut cea mai buna cea de la tifel pe baza de apa si au chiar care arata pe cutie fagurele dar pretul este ceva de genul 4,6 € in scadere pama pe la 3,5 € cred .

Consider kober ecolux si savana eco cele mai bune pe baza de apa, testate. Folosesc Kober si am gasit in dedeman la 25 ron cutia de 0.75 ml. Putere de acoperire mare, se usuca repede si pe cutie scrie ca se foloseste si pentru stupi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Prieten cu Stuparii

Citat din: mmacreanu din Februarie 22, 2014, 10:09:42 PM
Citat din: duma din Februarie 22, 2014, 10:04:17 PM
Citat din: Aurelian A. din Februarie 22, 2014, 09:44:35 PM
Stai linistit ca nu se dezorienteaza ele asa usor...sa nu fie toti chiar aceiasi culoare...ce vopsea folosesti? am si eu 5 lazi de vopsit dar astept sa se mai incalzeasca un pic  :hi: :beer:
Salut ..... Am tot citit despre , cu ce se vopsesc stupii etc si pentru sa ma lamuresc am gasit un nene de la Dedeman si alt magazin tot de genul si am luat peste 20 de vopsele ....cat sa dau 15 cm pe o scandura si dupa uscare am analizat dupa testele de miros si apa .... Mie mi s-a parut cea mai buna cea de la tifel pe baza de apa si au chiar care arata pe cutie fagurele dar pretul este ceva de genul 4,6 € in scadere pama pe la 3,5 € cred .

Consider kober ecolux si savana eco cele mai bune pe baza de apa, testate. Folosesc Kober si am gasit in dedeman la 25 ron cutia de 0.75 ml. Putere de acoperire mare, se usuca repede si pe cutie scrie ca se foloseste si pentru stupi!
Salut ! Daca imi permiti o mica gluma ...... Scump domle scump dar halatul .... Sa revenim 25 -0,75 cam sump, latifel 1L costa 4,5 in jos depinde de culoare !

mmacreanu

Citat din: duma din Februarie 22, 2014, 10:19:49 PM
Citat din: mmacreanu din Februarie 22, 2014, 10:09:42 PM
Citat din: duma din Februarie 22, 2014, 10:04:17 PM
Citat din: Aurelian A. din Februarie 22, 2014, 09:44:35 PM
Stai linistit ca nu se dezorienteaza ele asa usor...sa nu fie toti chiar aceiasi culoare...ce vopsea folosesti? am si eu 5 lazi de vopsit dar astept sa se mai incalzeasca un pic  :hi: :beer:
Salut ..... Am tot citit despre , cu ce se vopsesc stupii etc si pentru sa ma lamuresc am gasit un nene de la Dedeman si alt magazin tot de genul si am luat peste 20 de vopsele ....cat sa dau 15 cm pe o scandura si dupa uscare am analizat dupa testele de miros si apa .... Mie mi s-a parut cea mai buna cea de la tifel pe baza de apa si au chiar care arata pe cutie fagurele dar pretul este ceva de genul 4,6 € in scadere pama pe la 3,5 € cred .

Consider kober ecolux si savana eco cele mai bune pe baza de apa, testate. Folosesc Kober si am gasit in dedeman la 25 ron cutia de 0.75 ml. Putere de acoperire mare, se usuca repede si pe cutie scrie ca se foloseste si pentru stupi!
Salut ! Daca imi permiti o mica gluma ...... Scump domle scump dar halatul .... Sa revenim 25 -0,75 cam sump, latifel 1L costa 4,5 in jos depinde de culoare !

4,5 euro te duce tot spre 20 ron ... nu cunosc produsul tifel si nici nu l-am vazut in dedeman braila. kober are acelasi pret pt toate culorile si mai ieftin cu 3 lei albul
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

Scumpe astea pe baza de apa....oare cati ani tine,daca ii vreo 3 straturi? :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

cipik

Asta este al treilea an in care folosesc niste stupi vopsiti cu vopsea pe baza de apa in doua maini si nici nu se cunosc ca sunt folositi, adevarul este ca vara nu stau la soare ci sub pomi din gradina.
Inca un lucru obsevat anul acesta, cei vopsiti cu vopsea pe baza de ulei au facut condens excesiv de mult fata de cei cu vopsea pe baza de apa, cred ca si vopseaua a contribuit la aceasta nemaiputand respira lemnul.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Prieten cu Stuparii

#67
Citat din: Aurelian A. din Februarie 22, 2014, 11:40:27 PM
Scumpe astea pe baza de apa....oare cati ani tine,daca ii vreo 3 straturi? :hi:
Am vazut lada vopsita cu Tifel-Azur-Timisoara de 5 ani dupa ce , cu o carpa a spalato arata ca si noua !

Prieten cu Stuparii

Noutati in inventarul apicol ! sunt tare multumit de ce am gasit in coletul trimis de nenea care mi le-a facut , brovo lui nu ma asteptam sa fie asa ca si in pozele vazute , pot spune ca la placa activa si gratar daca se putea un model mai finisat .....dar nici asa nu tusesc albinele  :D !

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Februarie 22, 2014, 09:41:00 PM
Foarte frumosi stupii Dima,eu lucrez tot cu acest tip,de stup,cu magaziile de1/2,si ma impac destul de bine,cu toate ca la inceput,acasă la tata,mi-am inceput ucenicia,cu stupul orizontal,asa zisele "sicrie".Bafta si mult spor.
Multumesc frumos ......acum sunt intre ciocan si nicovala asa ca am facut si doua lazi cu 2 magazii de 1/2 sa vad ce si cum si in toamna iau o decizie definitiva .... poate 2 stupi am sa tin pentru familia mea  :cool: si iaca sa mai dau si cate o rama de 1/1 la crescut si o miere mai bine selectata !

NYK74

Asa este,cu tipul de 1/2,reusesti sa ai,o miere,mult mai selecţionată,mai ales dacă nu pleci in pastoral,in afară de asta se manevrează mai usor,magazinele cu rame 1/2,asta e parerea mea personală.
Pentru ca toate sistemele,au avantaje si dezavantaje,ce poate fi bun pentru mine,nu poate fi la fel pentru un altul,depinde de fiecare,ce vrea,si ce se poate.Spor la toate,cele bune............  :bzz: :bzz:

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Februarie 25, 2014, 10:05:08 PM
Asa este,cu tipul de 1/2,reusesti sa ai,o miere,mult mai selecţionată,mai ales dacă nu pleci in pastoral,in afară de asta se manevrează mai usor,magazinele cu rame 1/2,asta e parerea mea personală.
Pentru ca toate sistemele,au avantaje si dezavantaje,ce poate fi bun pentru mine,nu poate fi la fel pentru un altul,depinde de fiecare,ce vrea,si ce se poate.Spor la toate,cele bune............  :bzz: :bzz:
Salut ! asa este precum spui tu ! insa eu sa ma lamuresc intr-un totul am sa incerc si 1/2si 3/4 si dupa m-ai vad ce si cum ! cel mai bine vad pe pielea mea ! :wink2:

Prieten cu Stuparii

Am vopsit un colector sa vad cum da .....la lumina ! acum culorile gratiilor nu sunt batute in cuie dar cred ca totusi merg pe varianta verde cu galben !

Prieten cu Stuparii

Salutare tuturor !!!
Am participat la primul targ de apicultura de la mine de la Ghiroda ......frumos .......tot ce vrei ...... ideea era sa ma intalnesc cu multi dintre voi de pe forum ...... am avut deosebita placere sa dau mana duar cu domnul UVE......UN OM DE O bunatate si respect deosebit ! singurul lucru care mi-a ramas cu placere in minte ......cat despre produsele prezentate .......ce sa spun , in materie de lazi m-ai faine si m-ai calitateiv  prelucrate nu am vazut dacat la cei pe care ii cunosc din zona mea , la fel si cu ramele ....s-a facut si un test la unul dintre participanti ....1000 de rame in care nu sa gasit nici una cu un defect , dar asta este alta poveste .
Ideea esentiala este ca astept de pe acuma urmatorul targ de la Ghiroda  :yes:

NYK74

Duma,pe unde te-ai pierdut?Cum iti merg albinutele,carâ la polen la greu,sau merg la relantiu inca,puiet pe cite rame ai in familii la această dată ?La mine au 4 zile de cind au reintrat la iernare,lapoviţă,ploaie,temperaturi de 0 grade noaptea si 2-3 grade ziua. :hi: