Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

#45
Salut !
Da Kiwi are si cu plasa si face la fel si la aceelea ! cu mentiunea ca la cei fara plasa pune mai gros ziarul .

Prieten cu Stuparii

Salutare !
Astazi am 4 stupi si vreau sa si ies cu ei din iarna ...... am comandat 4 colectoare de polen ce vreau sa le utilizez in vederea recoltari de polen pentru consum propiu si eventual in pepararea turtelor proteiice . Va intreb urmatorul lucru : daca pun colectorul si il las 3 zile dupa care 3 il tin cu placa ridicat este bine ? sau il las cateva ore dimineata  si cateva seara ? s-au il las toata saptamana in permanenta cu gratia in vederea recoltarii ? Precizez ca montarea lor va fi cand incepe un cules bun dupa ce se intrameaza familiile .

Cristel

Duma, sperantele tale sa se implineasca! Si sa ai fete harnice in camp, sa iti aduca toate cosuletele pline cu polen si sa mai lase si in colectoarele tale nou achizitionate! Colectorul de polen e bine sa-l pui la familiile care au deja cel putin 6 rame de puiet si sa aibe rezerve cu polen si miere. De obicei se practica "obisnuirea" timp de 2-3 zile a albinelor cu noile dispozitive, le lasi cel putin cateva ore pe zi cu placa activa ridicata. Monteaza-le cand ai un cules mare de polen. Nu le monta cand ai cules puternic de nectar. Daca vezi ca  ai putin  polen colectat, e cazul sa ridici colectoarele. Foloseste familii puternice. Chiar daca ele se aglomereaza la intrare, se vor obisnui cu situatia creata. Verifica din cand in cand sa ai rezerve de polen in stup. Curata ce se aduna in spatele colectoarelor.
Sunt autori care spun ca familiile aduna cu atat mai mult polen cu cat au o populatie mai numeroasa. Nu iti face griji, ele reusesc sa strecoare suficient polen si in stup (sunt inteligente, le-am vazut ca incep sa se prinda de metoda prin care noi "le descaltam"  si incep sa strecoare cate un piciorus prin placa activa... =))  )
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Prieten cu Stuparii

Citat din: Cristel din Februarie 07, 2014, 01:42:46 AM
Duma, sperantele tale sa se implineasca! Si sa ai fete harnice in camp, sa iti aduca toate cosuletele pline cu polen si sa mai lase si in colectoarele tale nou achizitionate! Colectorul de polen e bine sa-l pui la familiile care au deja cel putin 6 rame de puiet si sa aibe rezerve cu polen si miere. De obicei se practica "obisnuirea" timp de 2-3 zile a albinelor cu noile dispozitive, le lasi cel putin cateva ore pe zi cu placa activa ridicata. Monteaza-le cand ai un cules mare de polen. Nu le monta cand ai cules puternic de nectar. Daca vezi ca  ai putin  polen colectat, e cazul sa ridici colectoarele. Foloseste familii puternice. Chiar daca ele se aglomereaza la intrare, se vor obisnui cu situatia creata. Verifica din cand in cand sa ai rezerve de polen in stup. Curata ce se aduna in spatele colectoarelor.
Sunt autori care spun ca familiile aduna cu atat mai mult polen cu cat au o populatie mai numeroasa. Nu iti face griji, ele reusesc sa strecoare suficient polen si in stup (sunt inteligente, le-am vazut ca incep sa se prinda de metoda prin care noi "le descaltam"  si incep sa strecoare cate un piciorus prin placa activa... =))  )
Salut !
De aceea am spus ca le pun dupa ce se intrameaza familia dupa ce au rezerve de miere si polen . Folosesc gratia tip salaj ce am auzit ca nu uzeaza asa tare si mai baga si pentru ele un pic .
Multumesc !

Prieten cu Stuparii

Salutare ! Am o problema si va rog sa ma scoateti la mal ..... dupa restrangerea din toamna in spatiul liber la un colt sus am mucegai ......ce sa fac si cum ?
Multumesc anticipat !

NYK74

Salve,Duma ,mucegaiul se formează datorită umiditatii ridicate,datorate in general ,lipsei circulaţiei corespunzatoare a aerului,e.t.c.Am gasit săptămînile trecute topicul care trateaza acest argument cu lux de amănunte,nu mai stiu acu unde este exact,dar dacă cauti,il  vei gasi,sau eventual sa il sugereze,un alt coleg,care stie mai exact unde se află. :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Februarie 22, 2014, 12:46:18 PM
Salve,Duma ,mucegaiul se formează datorită umiditatii ridicate,datorate in general ,lipsei circulaţiei corespunzatoare a aerului,e.t.c.Am gasit săptămînile trecute topicul care trateaza acest argument cu lux de amănunte,nu mai stiu acu unde este exact,dar dacă cauti,il  vei gasi,sau eventual sa il sugereze,un alt coleg,care stie mai exact unde se află. :hi:
Salutare ! am sa incerc s-al caut acel topic insa dupa o discutie cu cativa cred ca stiu dar nu sunt destul de lamurit ! am sa m-ai studiez problema .......Multumesc fain !!

Prieten cu Stuparii

Drumul catre destinatie ! Descarcarea suflarea de praful din urma slefuirii , si produsul finit ,

Prieten cu Stuparii

Cam asa este configurat .....corp 1/1 , cat 3/4 , podisor hranitor , si capac , inafara de capat toate sunt pe falz , lipseste tabla de pe capac care urmeaza ..... cand se aloca fonduri  :D

Prieten cu Stuparii

Si prima mana de ulei de IN !

Prieten cu Stuparii

#55
Si acum intrebarea  mea , magaziile sunt de preferat sa fie vopsite albe sa nu atraga caldura vara si sa se poate muta de pe o lada pe alta fara a le dezorienta pe albine ? 
Eu ma gandeam de exepmlu asa primul corp sa il fac galben celalat albastru sa zicem si la cel galben magazia sa o fac albastra si la cel albastra magazia sa o fac galbena ???
Astept o parere sincera de la voi !
Multumesc anticipat !

jean_dobrita

La ce pret te-a dus bucata?..configuratia asta vreau si eu sa imi fac luna viitoare..pe 10R 1/1 +CAT 3/4

Prieten cu Stuparii

Citat din: jean_dobrita din Februarie 22, 2014, 09:25:08 PM
La ce pret te-a dus bucata?..configuratia asta vreau si eu sa imi fac luna viitoare..pe 10R 1/1 +CAT 3/4
LATERALELE SUNT DE 2.2 SI FATA DE 3 CUM LE VEZI FARA CAPAC DE TABLA 150 RON ! Eu mi-am facut si 2 lazi cu 2 magazii de 1/2 tot aceeasi configuratie .....grosime si falz  la acelasi pret .
Am auzit ca alti fac si cu 100ron si chiar mai putin .....astai aici langa mine si este alt ceva cand vezi ce si cum si nu le primesti prin posta ..... ))/ .
Stiu care fac si gata voprite si cu feronarie dar nu pe falz dar la 250 bucata . Eu am peferat aceasta varianta .

Prieten cu Stuparii

La cele care le-am de aceiasi culoare astazi m-am gindit la urmatoarea varianta  :)

NYK74

Foarte frumosi stupii Dima,eu lucrez tot cu acest tip,de stup,cu magaziile de1/2,si ma impac destul de bine,cu toate ca la inceput,acasă la tata,mi-am inceput ucenicia,cu stupul orizontal,asa zisele "sicrie".Bafta si mult spor.