A cumparat cineva regine de la APIEXPERT ?

Creat de standdupp, Mai 15, 2015, 06:09:35 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

#75
Citat din: oroles din Februarie 26, 2016, 07:01:00 AM
Eu nu cred ca din cauza calitatii proaste a matcilor ai avut acele pierderi. Eu am facut cativa roi tarzii (iulie ). Unul din ei mi-a dat coltul desi stiu ca ii lasasem mancare multa.

Am scris pe topicul meu ca stiu ca nu este bine sa fac roi in August si Septembrie. Toti radeau de mine la targul apicol de toamna (pe buna dreptate) ca eu eram singurul care cautam matci. Sa vezi tu discutii interesante la o bere si un suc ce au fost atunci  :D
Am si scris ca nu am ce sa fac cu ramele de 1/1 din caturi si am facut roi. Stiam ca nu este bine si nu este perioada potrivita.
Toti roii respectivi au trecut iarna - vorbim de multi nu de 1-2. (au fost in jur de 10). Unul din ei este pe 8 sau 9 rame.
Matcile de care zic (Apiexpert) le-am introdus in primele zile din Iulie. Au fost bine acceptate si au inceput sa oua. Doar ca generatiile de puiet care au iesit culegeau putina miere (am avut cules de intretinere bun si floarea soarelui in apropiere). Au fost 4 stupi care au avut putina miere si astia au fost printre ei.

Asa cum nu am dat sirop la astia - nu am dat nici in alte familii. Am vrut sa se selecteze singure (daca nu sunt in stare sa culeaga miere cat sa treaca iarna atunci chiar nu am nevoie de ele). Restul cum au putut? Cei din August si Septembrie au fost clar dezavantajati.

E adevarat ca la mine este competitie acerba (recunosc cinstit ca o matca medie sau slaba nu are nicio sansa). Sunt in jur de 100 familii de albine pe 20.000 mp (suntem 4). Poate in alta parte (unde nu avea atata competitie) sau ajutata cu sirop trecea iarna.

Eu nu regret ca nu le-am dat sirop dar nici nu le-am luat miere.

Citat din: oroles din Februarie 26, 2016, 07:59:13 AM
mai sunt si alte cauze ca interventii ale stuparului in perioade de frig etc. Deci pot fi multe cauze.

Nu am umblat deloc. Doar ca la sfarsitul perioadei de frig am scris ca in unii stupi nu aveam nicio albina cazuta pe fundul stuplui si la astia aveam plin de albine moarte pe fundul stupui. Având sertarul tras la FA la mine e suficient sa ma uit pe urdinis sa vad daca am sau nu albine moarte. Nu trebuie sa ridic, capac, podisor, nimic.
La primul in care nu mai misca nimic m-am uitat in prima zi cu 12-14 grade si s-a confirmat ca nu mai traia nicio albina; La al doilea (mai ieseau cateva albine la zbor) abia ieri m-am uitat in cuib prima oara (nu era matca si albinele 5-10% din ce aveam in toamna). Fara matca stresul a fost maxim si nici nu s-au schimbat generatiile. In decembrie ambele familii erau bine si aveau matca (deci nici de la varachet nu au murit matcile).
Prima a murit de frig si foame, a 2-a doar de frig (avea si acum miere pe toate ramele).

Chiar nu au scuze (90% din stupi sunt noi, acelasi model, acelasi furnizor, aceeasi FA ceara, acelasi loc, acelasi capac, podisor, acelasi tratament cu varachet, nici o rama dupa diafragma, etc).

Nu au fost rezistente la frig nici matcile, nici albinele (aici s-a facut diferenta clar intre acesti stupi si restul stupilor).
Adica de la 100% in decembrie am ajuns la zero si la 10% albine intr-o singura luna (Ianuarie).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MARIUS_bc

La mine a fost fost o situatie diferita....am cumparat de la acelasi producator, matci,carpatica, in 3 transe cate 10, la salcam,la tei si pe finalul lunii iulie sa-mi schimb matcile batrane in speranta sa intru cu matci tinere in anul urmator.Procentul de acceptare 100%. Primele 2 serii de matci au scos roi foarte reusiti mai putin una care a facut schimb linistit ,la a3-a serie toate au facut schimb linistit prin septembrie. Desi vremea a fost buna nu toate au reausit sa se imperecheze iar albinele le-au executat prin octombrie pe cele tinere. Explicatia?!
Parerea mea ca au fost facute pe cules slab iar producatorul nu a mai asteptat sa confirme in nuclee....le-a "aruncat "la curier ...maximizand profitul !
Producatorul nu a fost apiexpert .  :) Insa fiind incepator a fost greu sa gestionez situatia nestiind ce actiuni sa iau :wink2:

MARIUS_bc

Acum ce parere sa-mi fac despre producatorul de la care am cumparat?
Primele 19 sunt OK.....11 au dat coltul!
Voi ce parere aveti?  :hi:

Closcutz

  Parerea e ca atunci cand faci roi tarzii iti asumi anumite riscuri (nu putine), iar esecul nu e ok sa-l aruncam numai in carca vanzatorului de matci. Din start trebuie sa-ti asumi ca matcile tarzii nu se compara cu cele de mai. Si eu am lasat roii tarzii fara stimulare-completare de teama furtisagului. Nu e cea mai fericita metoda, fiindca acolo albina nu reuseste sa-si formezecorpul gras; daca roiul este slab, aport din afara redus sau exista concurenta foarte mare pe resursele melifere.

istodorescu vasile

dragii mei: se vorbeste despre calitatea matcilor, insa tot ce se scrie este pe ghicite. intradevar cei despre care se vorbeste aici au aparut de 2-3 ani , fac campanie agresiva, incearca sa vina cu oferte la ceea ce cere piata. sa fie sanatosi si sper sa dea material de calitate la cei ce cumpara de la ei, insa pot spune ca se trece si in cealalta parte, cea a penibilului, cind dupa 2-3 ani de experienta vii si dai lectii la oameni care au multi ani de apicultura in spate, mai multi decit au ei de virsta.  asta s-a intimplat la craiova. vad ca sunt unii dintre dumneavoastra ce ati cumparat matci de la ei, si sunteti nemultumiti. asta nu poate sa fie elocvent, fiindca oricit de buna ar fi matca, daca nu i se ceeaza conditii optime , nu poate sa isi arate valoarea. Dar atunci cind s-au ceat conditii asemanatoare cu ceilalti stupi, iar respectivele matci de la care se asteapta ceva mai special, clacheaza sau ramin in urma, iar celelalte fara gene speciale le iau fata, atunci apare intrebarea, oare chiar sunt mai bune, sau dimpotriva sunt sub ce aveam eu?
singurul care a spus lucrurilor pe nume aici, este domnul BUCOVINEANU, care spune clar faptul ca daca se face crestere din cei mai buni stupi citiva ani , in urma acestor procedee, productia creste chiar si cu 50 la suta. asta fac si eu , si pot sa confirm ceea ce spune dumnealui. si cei ce au luat matci de la mine au spus acelasi lucru. restul sunt povesti frumoase.asta cu N rase selectate in acelasi loc,sau in locuri diferite, sunt povesti de 2 lei.pot sa afirm cu simt de raspundere ca daca unul dintre dumneavoastra veti avea sansa sa luati o matca de la domnul BUCOVINEANU, va fi cu 10 trepte mai sus decit ce luati de la firme aparute de nicaieri, si asta pentru ca exista o experienta de zeci de ani in spate.nu ii fac reclama, nu il cunosc,decit din postari, nu am schimbat vreodata un cuvint cu dumnealui, este din cealalta partea tarii, insa nu pot sa nu spun adevarul.

MARIUS_bc

Citat din: Closcutz din Februarie 26, 2016, 05:16:06 PM
  Parerea e ca atunci cand faci roi tarzii iti asumi anumite riscuri (nu putine), iar esecul nu e ok sa-l aruncam numai in carca vanzatorului de matci. Din start trebuie sa-ti asumi ca matcile tarzii nu se compara cu cele de mai. Si eu am lasat roii tarzii fara stimulare-completare de teama furtisagului. Nu e cea mai fericita metoda, fiindca acolo albina nu reuseste sa-si formezecorpul gras; daca roiul este slab, aport din afara redus sau exista concurenta foarte mare pe resursele melifere.
Va salut cu respect! Matcile din ultima transa au fost folosite pentru schimbul matcilor in varsta...nu am facut roii tarzii :nono: fiind la momentul respectiv cei mai buni din stupina. Considerati ca matcile fecundate la mijlocul lui iulie sunt TARZII? Nu prea ma pricep dar ce sa zic de cele din septembrie!
Nu i-am comunicat nimic producatorului dar nu cred ca voi mai cumpara de la el anul asta!

nickialomita

Despre matcile italiene stie cineva ceva?
Ma bate gandul sa cumpar de la ei.
Ce am mai aflat eu ar fi ca rasa e buna.
Cei care au ce ne pot spune? Or fi probleme cu ele iarna?

mmacreanu

Citat din: nickialomita din Februarie 27, 2016, 06:47:05 PM
Despre matcile italiene stie cineva ceva?
Ma bate gandul sa cumpar de la ei.
Ce am mai aflat eu ar fi ca rasa e buna.
Cei care au ce ne pot spune? Or fi probleme cu ele iarna?

rasa e buna, eu am vrut sa bag in stupina cateva ligustice dar cum vreau sa pun stupii pe un pavilion, am renuntat la ligustica, este albina care se dezorienteaza cel mai mult din ce am citti despre ele!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tinumaftei

Citat din: nickialomita din Februarie 27, 2016, 06:47:05 PM
Ma bate gandul sa cumpar de la ei.
"..de la ei." De la cine?
Rasa este buna. Culege bine. Dinamica buna primavara. Am avut candva pe pavilion fara probleme.
Partea mai proasta este ca sunt mai predispuse la furtisag si nu ierneaza bine decat in sud si in familii mai numeroase (de la 6 rame in sus).

bzz

#84
Cine face ca mine ,ca mine sa pateasca ))/.Bouu de mine,nu i-am crezut pe cei care tipau in gura mare ca au carpatine care le bate la fund pe cele de la AP.EX.  Si am cumparat de peste 10.000 lei. rezultat : mai aveam o speranta in valoarea lor in primavara dar cand am vazut  puiet  lacunar (rezultat al unei consangvinizari )cu pierderi de peste 30% si imprastiat ,15% matci crapate (verificate la intrarea in toamna)dar familia a iesit. Incepatori ,nu fiti naivi sa va aruncati la primul care se lauda mai tare si care pricepe ceva teorie . Eu am cumparat ca bouu ca-s ambitios si acum plang.La vremea respectiva cand am avut eu nevoie,cei de pa AP.EX au fost singurii disponibili spre ginionul meu.Acum spre norocul vostru oferta este cu mult mai diversificata.  Sa nu mai vorbesc de pretul care nu se justifica ptr ce vand ei.Iar ce vand ei ca matci selectionate,sunt doar matci doar din material selectionat .Este bine stiut ca selectia unei matci nu se opreste la momentul eclozionarii  din botca sau al imperecherii,existand o gramada de factori de risc pe care domnii de la apiexpert ii lasa pe umerii cumparatorului  :mad:
O sa urmeze o noua evaluare a matcilor de la AP.EX cu startul in primavara ptr ca au fost laudate de Radu ptr aceasta calitate.Sper totusi sa le gasesc si ceva calitati  ^:)^

bucovineanu

Nu prea inteleg cum poti da atatia bani fara sa incerci macar sa vezi ce cumperi.

nickialomita

Situatia sa fie asa de rea?
Pareri bune are cineva?
Eu personal am comandat 50 de matci italiene. O sa va spun parerea mea dupa ce o sa le primesc si o sa vad care e treaba cu ele.

mmacreanu

Citat din: nickialomita din Martie 06, 2016, 08:06:30 PM
Situatia sa fie asa de rea?
Pareri bune are cineva?
Eu personal am comandat 50 de matci italiene. O sa va spun parerea mea dupa ce o sa le primesc si o sa vad care e treaba cu ele.

mai bine cauti si in alta parte ... macar jumatate din matci!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Cand iti faci singur matcile nu ai cui te plange! Poate ar fi mai bine sa faci asa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

nickialomita

Eu in general imi fac singur matcile cu transvazare, cu incubator pt eclozare , incubator dupa eclozare.
In fiecare primavara intind 150 de roiuri din care raman bune 110- 120 ,
dar ma gandeam sa caut sa mai diversific rasa pe care o am mai ales ca mai de mult am avut rasa italiana si am fost fff multumit.
Ponta era fffbuna.....