Producerea propriu-zisa a matcilor-metoda Edy (postari refacute)

Creat de romikele, Martie 06, 2012, 01:22:21 PM

« precedentul - următorul »

kamy

domnilor intr-o perioada m-am ocupat cu pastoralu vacii din dotarea familiei si-am constatat ca in ciurda orice noua-venita se bucura de atentia coarnelor suratelor 2-3 zile pana se obisnuiau laolalta.dar vad ca si aici se face performanta la instincte primare.pe celalalt forum am citit de foarte multe ori ,,tot ce voiti sa va faca voua oamenii faceti-le voi mai intai,,probabil acesta a fost imboldul de ati tabarat asa pe ghietul baiat.un om destept invata si de la un copil,iar trebuie sa repet daca copilu ala din cehoslovacia nu se juca cu fagurele in cutia lagata cu sfoara(noroc ca unchiul sau nu semana cu multi forumisti)probabil n-am fi avut centrifuga.

pharaonu75

Reactia colegilor de pe forum a venit ca urmare a primelor postari ale lui Edy, care afirmase ca in Romania apicultura se face cu metode inapoiate, nu se cunosc multe tehnologii/descoperiri in domeniu, iar el, care este toba de apicultura, se coboara la nivelul nostru si ne impartaseste si noua din vastele sale cunostinte.

Cu alte cuvinte ne-a facut inapoiati... rudimentari chiar.
Iar ca sa ne lumineze si sa ne invete cum sta treaba cu crescutul matcilor in marile ferme apicole pe unde a lucrat el, ne-a prezentat, "cea mai tare metoda" de crestere a matcilor: un Miller simplificat.
Pai Miller-ul are mai bine de 100 de ani, iar el vine si ni-l serveste drept tehnologie inovativa?
Chiar asa de inapoiati nu suntem... am mai auzit si noi cate ceva despre metoda asta.

Asadar, ce reactii ar fi trebuit sa aibe apicultorii romani dupa ce au vazut cum sunt catalogati si desconsiderati de Edy?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

 Din ultimile postari el si-a revenit  si a cerut scuze ,treb sa fim mai toleranti .
  A fost si provocat de anumite pers .
    Parerea mea este ca nu treb sa fie amenintat ,cautat la locul de munca  smd .
Pai  acum  patronii lui ce ar avea de zis  cind afla ca ne "dezvzlue" probabil  din secretele din firma .
   Orice  societate are anumite secrete  de pastreat .
  Eu asa am  inteles de a luat el acea hotarire radicala (PAREREA MEA).
  Numai bine . :hi: :hi:

jonny_it

Citat din: tassevasi din Martie 06, 2012, 06:57:22 PM
Din ultimile postari el si-a revenit  si a cerut scuze ,treb sa fim mai toleranti .
  A fost si provocat de anumite pers .
    Parerea mea este ca nu treb sa fie amenintat ,cautat la locul de munca  smd .
Pai  acum  patronii lui ce ar avea de zis  cind afla ca ne "dezvzlue" probabil  din secretele din firma .
   Orice  societate are anumite secrete  de pastreat .
  Eu asa am  inteles de a luat el acea hotarire radicala (PAREREA MEA).
  Numai bine . :hi: :hi:

Dl "Edy" a spus ca putem verifica la firma unde a lucrat el, deci a plecat de acolo si asa cum spunea acum are afacerea lui; firma aia unde se produc mii de matci si etc.. Dumnealui a spus ca putem verifica; deci cu acordul d-lui "Edy" am sunat si am intrebat, asa frumos fara sa exagerez cu amanuntele dar ca idee au inteles si ei despre ce era vorba. Raspunsul a fost ca nu au avut nici un roman care sa fi plecat de la ei din firma. Acum acolo lucreaza 2 romani din care 1 este sofer(ceva distributie .. nu am inteles exact ce) si unul tamplar si nici unul din ei nu are treaba cu cresterea matcilor. Mi s-a mai spus ca au albanezi care se ocupa de cresterea matcilor si ca imi pot da la telefon pe unul dintre ei doar ca nu stie engleza. Prima lor impresie a fost ca eu vreau sa cumpar matci si vreau sa vorbesc romaneste, totusi le-am explicat ca nu este asa.  Le-am multumit frumos si am incheiat discutia.

jonny_it

Si inca ceva: cand o persoana vine si se crede cel mai smecher(asta a fost atitudinea) si toti ceilalti sunt prosti da dovada de ingamfare si prostie.
Dupa ce mai posteaza niste tehnici de acum 20-30 de ani si spune ca sunt ultima noutate in domeniu cum sa il intrebi daca este normal la cap sau nu.
Ca unii incepatori de pe forum au avut impresia ca ceea ce explica el este mare chestie este doar pentru ca respectivii nu au citit o carte de apicultura, asta ca sa nu mai vorbim de experienta apicola este alta treaba si daca vreti o putem lungi la nesfarsit. Ei nu stiau de metoda Miller si au crezut ca au in fata o mare descoperire. Fiecare cu cat il duce capul ...

Donbazil

#20
Citat din: pharaonu75 din Martie 06, 2012, 03:21:26 PM
Reactia colegilor de pe forum a venit ca urmare a primelor postari ale lui Edy, care afirmase ca in Romania apicultura se face cu metode inapoiate, nu se cunosc multe tehnologii/descoperiri in domeniu, iar el, care este toba de apicultura, se coboara la nivelul nostru si ne impartaseste si noua din vastele sale cunostinte.

Cu alte cuvinte ne-a facut inapoiati... rudimentari chiar.
Iar ca sa ne lumineze si sa ne invete cum sta treaba cu crescutul matcilor in marile ferme apicole pe unde a lucrat el, ne-a prezentat, "cea mai tare metoda" de crestere a matcilor: un Miller simplificat.
Pai Miller-ul are mai bine de 100 de ani, iar el vine si ni-l serveste drept tehnologie inovativa?
Chiar asa de inapoiati nu suntem... am mai auzit si noi cate ceva despre metoda asta.

Asadar, ce reactii ar fi trebuit sa aibe apicultorii romani dupa ce au vazut cum sunt catalogati si desconsiderati de Edy?

Sal'tare!
Hai sa fim seriosi! ...... :nebun:   
Si d'aia l-atzi sters?..... :nono: :nod: :nono:
Catzi dintre cei de pe forum fac inmultziri prin metoda Miller?.....Da'  catzi fac inmultziri prin orice  alte metode decat,  roirea  naturala sau divizarea simpla?.....
Sunt  catziva meseriasi, care produc si vand matci, - iar altzii "meseriasi" sunt intr-adevar foarte conservatori si nu arata nimic la nimeni......
Sa fim onesti!
Poate omu'  o fi vrut sa se dea mare, poate a pus problema mai "aparte" de a deranjat pe vreunul,  - nustiu si nici nu-mi pasa, dar ce a scris, a scris corect si ar fi bine daca s-ar si aplica in practica de cat mai multzi dintre colegii de pe forum.....Poate ar fi mai putzini cei ce dau telefoane si intreaba de matci de vanzare.....
Parerea mea!
Chear nu trebuia luat in balon si mai ales  sters complet......Mi se pare un abuz.
Da' la urma urmei, e forumu' vostru, facetzi ce va dicteaza interesul......Eu v-am apreciat pentru lucrurile bune si inca o mai fac, de-aia postez si aici si dincolo......
Ma intereseaza doar apicultura, restul......"Hai la noi, sa mancam nimic! ".....

Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

D006

  Ca a fost un abuz e clar , dar sa zici ca faci 20000 - douazeci de mii - de regine pe an prin taiere de fagure , e bascalie...

pharaonu75

Citat din: Donbazil din Martie 06, 2012, 09:21:30 PM
Sal'tare!
Hai sa fim seriosi! Si d'aia l-atzi sters?.....
...
Chear nu trebuia luat in balon si mai ales  sters complet......Mi se pare un abuz. Da' la urma urmei, e forumu' vostru, facetzi ce va dicteaza interesul......

Donbazil, cu tot respectul, iti spun ca gresesti!
Nu l-am sters.
Personal am contestat unele afirmatii de-ale sale, insa doar atat!
Nu ne legam ca boala de omul sanatos, iar daca stergem sau banam pe cineva, o facem doar dupa ce se discuta in cadrul echipei tehnice.
Eu i-am citit toate postarile si, sincer, nu mi s-a parut nimic iesit din comun, nici ca informatie apicola dar nici ca ceva ce sa necesite banare/stergere.
Inteleg faptul ca unora li se pare greu de crezut ca nu adminul "diabolic" a sters postari, ci a facut-o chiar initiatorul.
In urma cu vreo 2 saptamani, din greseala, catalin_valenii a sters un topic pe care il initiase http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4963.msg102193#msg102193
Deci se poate intampla, independent de vointa adminului.

Daca noi eram la baza acestui incident, se mai chinuia Romikele 2 zile ca sa caute postarile lui Edy printr-o baza de date mai veche si sa le readuca pe forum?
Sau cu intrebarea asta am dat idei unora de a mai tese niste teorii ale conspiratiei? :nebun: :nebun:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 06, 2012, 09:28:38 PM
  Ca a fost un abuz e clar ...

Dragos, daca era un abuz, nu crezi ca edy ar fi spus ceva? Pentru ca ieri a mai fost activ pe forum inca 5 ore dupa ce jonny_it a sesizat lipsa topicurilor!
De ce in acele 5 ore, cand toata lumea intreba despre topicurile sale, Edy nu a spus nimic?
De ce astazi nu a mai intrat pe forum?

Din punctul meu de vedere, este destul de clar ca el si-a sters postarile.
Iar verificarile facute de jonny in Italia imi intaresc aceasta convingere!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

      "" Catzi dintre cei de pe forum fac inmultziri prin metoda Miller?.....Da'  catzi fac inmultziri prin orice  alte metode decat,  roirea  naturala sau divizarea simpla?.....
Sunt  catziva meseriasi, care produc si vand matci, - iar altzii "meseriasi" sunt intr-adevar foarte conservatori si nu arata nimic la nimeni......
Sa fim onesti!
Poate omu'  o fi vrut sa se dea mare, poate a pus problema mai "aparte" de a deranjat pe vreunul,  - nustiu si nici nu-mi pasa, dar ce a scris, a scris corect si ar fi bine daca s-ar si aplica in practica de cat mai multzi dintre colegii de pe forum.....Poate ar fi mai putzini cei ce dau telefoane si intreaba de matci de vanzare.....
Parerea mea! "


Idem .
  Sa fim sanatosi....ca multe se pot realiza .
     Numai bine .
 

roi_ag

Citat din: dragos2006 din Martie 06, 2012, 09:28:38 PM
  Ca a fost un abuz e clar , dar sa zici ca faci 20000 - douazeci de mii - de regine pe an prin taiere de fagure , e bascalie...
sa presupunem ca nu stim sa tranzvazam, ce facem? cu un cuter se taie rama deasupra spetezei inferioare c-am la 15cm. in asa fel ca taietura sa urmareasca in mod fidel randurile de celule cu larve de toate varstele si apoi cu un betisor eliminam o lava , una o lasam(lasam larvele cele lai mici posibile pentru a fi luate in cestere si le eliminam asa:una Da-una Nu-una Da- una Nu s.a.m.departe.
ACEASTA METODA A SPUS-O PTR. CEI CE NU STIU SA TRANSVAZEZE

bucovineanu

#26
                                                METODA MILER (corecta)
" Consta in folosirea unei rame speciale pe a carei speteaza superioara sunt lipite 3-4 bucati de fagure artificial lungi de 15-18 cm, taiat in forma triunghiulara cu baza fiecarui fagure triunghiular de 6-8 cm, varful fiecarui fagure fiind orientat in josul ramei. Pentru a nu se darama sub greutatea albinelor cand vor fi claditi, acesti faguri artificiali sunt marginiti cu sarme intinse de sus in jos, de-a lungul laturilor triunghiului, sarme care se fixeaza pe aceste margini consolidand fagurii triunghiulari. Rama astfel pregatita se introduce in cel mai bun stup din prisaca, din care s-au retras majoritatea fagurilor cu puiet, dar s-au lasat matca si 2 faguri cu larve cu puiet capacit, intercalandu-se intre ei. Albinele vor cladi acesti faguri numai cu celule de albine lucratoare, latindu-i pe margini si depasind sarmele de consolidare, iar matca, din lipsa de spatiu, ii va ocupa cu oua pana la marginea fasiilor triunghiulare, repede cladite de albine. Pentru o si mai buna crestere lucrarea va fi incredintata la 2 colonii selectionate (prima donatoare iar cea de-a II-a crescatoare), ambele stimulate din plin cu 10-15 zile inainte si pe tot parcursul lucrarilor de crestere.

In ziua a 3-a de la depunerea oualor in celulele fagurilor tip Miller, vom ridica matca si tot puietul necapacit si fagurii cu oua din familia crescatoare (doica), lasand in mijlocul cuibului un spatiu gol in care, dupa 2 ore vom aduce rama Miller aflata in familia donatoare. Inainte de a introduce rama speciala, cu ajutorul unui cutit bine ascutit ii vom scurta celulele, pana aproape de fundul lor, eliminand din 3 in 3 ouale aflate in celulele de pe marginea fagurasilor, astfel incat vor fi indeplinite toate conditiile cresterii unor botci cat mai apropiate ca marime de cele de roire."
Deci pentru a avea succes cu 2 ore ininte de a introduce rama pe care urmeaza sa fie crescute botcile, SE INLATURA REGINA SI RAMELE CU PUIETUL NECAPACIT  SAU OUA DIN FAMILIA CRESCATOARE. Altfel vor creste botci numai pe ramele proprii.

jonny_it

Citat din: roi_ag din Martie 06, 2012, 09:47:44 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 06, 2012, 09:28:38 PM
  Ca a fost un abuz e clar , dar sa zici ca faci 20000 - douazeci de mii - de regine pe an prin taiere de fagure , e bascalie...
sa presupunem ca nu stim sa tranzvazam, ce facem? cu un cuter se taie rama deasupra spetezei inferioare c-am la 15cm. in asa fel ca taietura sa urmareasca in mod fidel randurile de celule cu larve de toate varstele si apoi cu un betisor eliminam o lava , una o lasam(lasam larvele cele lai mici posibile pentru a fi luate in cestere si le eliminam asa:una Da-una Nu-una Da- una Nu s.a.m.departe.
ACEASTA METODA A SPUS-O PTR. CEI CE NU STIU SA TRANSVAZEZE

Daca eu va arat revista in care a aparut articolul care descrie aceasta metoda sunteti multumit?
Asta ca sa nu credeti ca dl "Edy" a venit cu o mare inventie asa cum spune el.

PS: dl "Edy" locuieste in Romania, undeva in sudul tarii; vreti sa stiti ce nr poarta la pantofi?  :rotfl:

pharaonu75

Citat din: jonny_it din Martie 06, 2012, 10:19:36 PM
...
PS: dl "Edy" locuieste in Romania, undeva in sudul tarii; vreti sa stiti ce nr poarta la pantofi?  :rotfl:

DA!
Si daca se poate sa ne spui si marca pantofilor, ar fi si mai bine! :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

roi_ag

Da cine a spus ca este inventie?
Sunt metodele consacrate poate altfel aplicate