Producerea propriu-zisa a matcilor-metoda Edy (postari refacute)

Creat de romikele, Martie 06, 2012, 01:22:21 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: edy din Martie 03, 2012, 03:42:33 AM
Dragi apicultori,

Am citit mii de articole si sute de reviste de specialitate,si zeci de carti in ceea ce priveste cresterea matcilor propiu-ziza de la ou pana la obtinerea unei matci imperecheate, si nu numai ca am citit dar  m-am si specializat la scara industriala in acest sector al apiculturii, dar hai sa lasam laudele la o parte si sa trecem la reaba.Va spun doar ca dupa multi,f.multi ani de practica am simplificat la maxim cresterea matcilor asa ca o matca o poate produce oricine chiar daca are sau nu experienta pana la nea bunicul de 90 de ani.

romikele

Citat din: barabasl din Martie 03, 2012, 04:19:00 AM
Citat din: edy din Martie 03, 2012, 03:42:33 AM
Dragi apicultori,

..., dar hai sa lasam laudele la o parte si sa trecem la reaba.Va spun doar ca dupa multi,f.multi ani de practica am simplificat la maxim cresterea matcilor ....


M-ai facut curios... sint incepator si ma intereseaza, deci te rugam  detalii

romikele


romikele


romikele

Problema conturilor edy/mark s-a rezolvat, toate postarile se regasesc la contul "edy", asa ca nimeni si nimic nu-l impiedica pe dl. edy sa ne impartaseasca din vasta sa experienta apicola.
Suntem pe receptie  :hi:

romikele

Citat din: tassevasi din Martie 03, 2012, 06:22:24 PM
Citat din: romikele din Martie 03, 2012, 07:51:05 AM
Problema conturilor edy/mark s-a rezolvat, toate postarile se regasesc la contul "edy", asa ca nimeni si nimic nu-l impiedica pe dl. edy sa ne impartaseasca din vasta sa experienta apicola.
Suntem pe receptie  :hi:

  Foarte frumos  si ne bucuram sa-l avem alaturi acum .
   Asteptam  raspunsuri  aici  si (pt nucleie de inperchere )
    Multumim . :hi: :hi:

romikele

Citat din: edy din Martie 03, 2012, 10:48:08 PM
Dragii mei apicultori,

VA ROG sa luati un creion si o foaie sau mai bine un carnetel si sa scrieti tot ce va spun aici pentru ca ceea ce voi scrie nu ve-ti gasi in nici o carte si nimeni nu va va spune aceste lucruri extrem de importante care eu le-am invatat de la cei mai mari experti crescatori de matci din ITALIA precum B.Pasini, L.Bonizzoni, Fraulini , Rossiiecc. in mod direct sau indirect ,si dupa multi ani de practica si experimentari in camp si laborator.
Acesta metoda este simplificata la maxim si nu va trebuie multe materiale, zeci de tabeluri, grafice ecc. care va complica doar viata- este metoda Edy de crestere a matcilor valabila pentru orice raza din lume si pentru oricine chiar si pentru cei care nu vad aproape deloc.
Sa incepem incet, incet pentru a va face sa o intelegeti f.bine.
In luna Aprilie, Mai sau Iunie nu conteaza cand , atunci cand voi aveti nevoie sa cresteti matci luati un stup orizontal (daca nu aveti un stup orizontal luati un stup de 10-12 rame stas Dadant si langa el la 20cm un stup din 6 rame stas Dadant)In cazul stupului orizontal in primul compartiment se va introduce un roi puternic pe 6 rame fara matca, deci orfan de 24 ore. acest roi va contine: 2 rame cu miere ,1 rama cu pastura, 2 rame cu puiet necapacit de toate varstele si rama port-botci care in partea superioara are un mic hranitor pentru sirop.In al 2-lea compartiment se va introduce o familie de albine puternica pe 10-12 rame cu matca tanara si prolifica.
Una dintre cele mai grele operatiuni in cresterea propriu-zisa a matcilor este operatiunea de transvazare a larvelor din faguri in botcile artificiale din ceara sau plastic(in acest caz al botcilor mat.plastic are o f.mare valoare ).Cine nu este practic cu aceasta tecnica va aplica acest procedeu extrem de simplu(pentru incepatori,batrani,cu afectiuni de vedere):-in familia mama, de prasila de unde se vor preleva viitoarele larve (fiice)ale acelei matci cu caracteristici de valoare se va introduce inainte cu 7-10 zile de a efectua op. de tranzvazat(si nu cu 3 zile cum scrie in literatura de specialitate pentru ca este fals) o rama inchisa la culoare(de culoarea cafelei cu lapte)bine crescuta dar umpluta cu sirop de zahar 1:1(a se vedea revista de apicoltura Apicoltura in Romania anii "90)pentru a fi insamantata de catre matca-atentie -pentru ca regina-mama(cea donatoare de larve de calitate)sa insamanteze cat mai reppede aceasta rama fam. respectiva trebuie sa fie cat mai restransa posibil(depinde daca in acea perioada este un cules intens, de intretinere sau lipseste orice cules).Odata ce aceasta rama este insamantata si in ea se gasesc larve eclozionate de toate varstele se incepe op.e crestere a matciloastfel;
-cu 24 ore inante de transvazare roiul pe 6 rame se orfanizeaza,
-se aduce in laborator sau camera e tranzvazat sau cabana rama cu larve de toate varstele,(personal am efectuat op. de tranzvazat larve in camp deschis la lumina soarelui cu rezultate f.f.bune)
-sa presupunem ca nu stim sa tranzvazam, ce facem? cu un cuter se taie rama deasupra spetezei inferioare c-am la 15cm. in asa fel ca taietura sa urmareasca in mod fidel randurile de celule cu larve de toate varstele si apoi cu un betisor eliminam o lava , una o lasam(lasam larvele cele lai mici posibile pentru a fi luate in cestere si le eliminam asa:una Da-una Nu-una Da- una Nu s.a.m.departe.-apoi introducem aceasta rama in mijlocul roiului orfan intre cele 2 rame cu puiet necapacit
-a doua metoda mult mai simpla este ca rama cu larve de toate varstele sa fie taiata tot pe lungimea ei sub ultimul rand din partea sa inferioara fara ca cuterul(cutitul cu lama f.subtire)sa nu atinga nici o larva(deoarece orice  larva care este astinsa din greseala nu va mai fi luata in crestere de tinerele albine doici)-si cu ajutorul unei pene de gasca sau a unuei spatule germane sau picking chinezesc larva care este cea mai mica (de 12 ore) va fi luata usor de dedesubt si asezata cu delicatete pe fundul botcii din ceara sau plasti, botci fixate in prealabil pe leatul port-botci-esential este ca numarul de botci pe leatul port-botci sa nu depaseasca numarul de 14.

romikele

Citat din: edy din Martie 03, 2012, 11:48:15 PM
-sipca port-botci cu cele 14 botci ce contin larve de 12-16 orese va introduce in rama port-botci imediat sub hranitor, rama ce se va introduce in roiul orfan intre cele 2 rame cu puiet necapacit.Sper ca intr-o zi sa pot sa reusesc sa va trimit si poze cu toate fazele pentru a intelege mai bine.
Recapitulam de la inceput, deci va rog putina atentie:
vrem sa crestem matci in stupina proprie, bine dar nu stim mai nimic , deci ,
mai intai trebuie sa ne individuam familia-mama, cu regina de mare valoare genetica viitoare donatoare de larve-bine.
-in-aceasta familie introducem in centrul cuibului o rama nu prea inchisa la culoare plina cu sirop de zahar 1:1 pentru a avea larve f.multe sau daca visitand familia gasim deja o rama insamantata cu larve de toate varstele este minunat, atunci trecem imediat la treaba-luam un roi di stupina pe 5-6 rame cu multe albine tinere si cel putin 2 rame de puiet necapacit asezate in centrul cuibului. il orfanizam(rama cu matca roiului se poate face un alt roi)- si il lasam linistit pana a doua zi- Dupa 24 de ore se ia rama cu larve de toate varstele din familia-mama, se scutura de albine(in realta rama se periaza de albine si nu se scutura niciodata) si se aduce in laborator unde avem trei posibilitati.
   -efectuam transvazarea larvelor cu ajutorul diverselor spatule din fagure in botcile de ceara sau plastic la lumina unei lampade cu lumina rece,sau
   -efectuam taierea ramei cu larve la 15cm de la speteza inferioara avand grija sa nu atingem cu caterul in momentul taierii nici o larva dupa care eliminam o larva Da si una Nu sau
   .efectuam taierea ramei cu larve cu caterul sub ultimul rand de larve cat mai aproape de speteaza inferioara si cu ajutorul unei spatule le alegem pe cele mai mici vizibile cu ochiul nud si le punem in botcile deja pregatite pe sipca port-botci.Rama cu larve taiata sau sipca port-botci va fi introdusa cat mai repede posibil (pentru a evita ehidratarea larvelor) in roiul(starter)orfanintre cele 2 rame cu puiet necapacit concomitent cu umplerea hranitorului cu siro de zahar 1:1.
Daca astazi spre exemplu 5 martie 2012 am introdus rama cu larve sau rama port-botci in starer sau roi orfan pe data de 15 martie botcile sunt gata de eclozionare si trebuie sa fies scoase pentru a fi folosite in diverse scopuri dorite de catre apicultor.
Conditii esentiale pentru o reusita deplina in obtinerea de botci cat mai bune si mai multe pe starter:
-stimularea zilnica a roiului orfan cu sirop de zahar 1:1 cu cantitati mici de 200-400gr sirop pe timp de 10 zile din momentul introducerii botcilor cu larve sau a ramei taiate cu larve;
-introducerea din 7 in 7 zile in roiul(starter)orfan de 1-2 rame cu puiet necapacit cu albina acoperitoare rame luate din familli de albine cu matci
-controlarea in mod obligatoriu a roiului orfan din 7 in 7 zile de eventuale botci sau inceput de botci naturale crescute pe ramele cu puiet necapacit, si distrugerea acestora,
-sipca cu botci cu larve se va introduce intotdeauna in partea superioara a ramei port-botci si mai exact imediat sum hranitorul din lemn in locasul respectiv
-botcile odate introduse pentru a fi luate in crestere timp de 48-72 ore nu vor fi atinse si nu se va face niciodata riunirea lor asa cum recomanda majoritatea crescatorilor de albine cu putina experienta
-o sipca port-botci nu va trebui sa contina mai mult de 14 botci, botci dispuse la o oarecare distanta una de alta, si nu prea lipite intre ele
-in a 10-a zi de cand au fost introduse botcile in starter botcile se vor scoate si se vor pastra in incubator la o temperatura constanta de 36 grade Centigrade pana la folosirea lor completa si la o umiditate relativa de 60-75%
-manipularea botcilor mature trebuie sa fie foarte delicata fara miscari bruste sau lovituri pentru ca altfel matca nu va ecloziona si daca o va face va fi o matca compromisa.
-PRIN ACEASTA METODA EXTREM DE SIMPLA SI DE O MARE EFICIENTA ECONOMICA SI PRODUCTIVA noi apicultorii fie ca suntem experti sau mai putin trebuie sa tinem minte 3 lucruri care se pot scrie cu o carioca indelibile pe capacul starterului, deci
      -data cand am introdus botcile sau mai bine zis data cand am facut tansvazarea si cand vor ecloziona(dupa 10 zile9
      -data cand am inrodus ultima data in starter 1-2 rame cu puiet necapacit cu albina acoperitoare penru a avea di continuu schimbul de doici tinere, pentru ca sa stim ca dupa 7-8 zile sa introducem o alta rama cu puiet necapacit (odata la fiecare 7 zile in starter se pot introduce o rama cu puiet necapacit dar si o rama cu puiet capacit)
     -data cand am efectuat ultimul control f.amanuntit al staterului pentru a vedea prezenta eventualelor botci naturale ascunse, botci ce vor fi distruse, operatie f.importanat ce se va repeta odata la fiecare 7 zile, nici mai devreme -nici mai tarziu.
REZULTATE :prin aceasta metoda care aici este mult simplificata din anul 2000 pana in anul 2004 lucrand la una din cele mai mari firme de crestere a matcilor din Europa ,patronul meu a realizat anual ppeste 20.000 de matci de cea mai buna calitate!!!
Cu stima Edy!!!

-

romikele

Citat din: dragos2006 din Martie 04, 2012, 04:07:13 AM
    Esti tare frate , tocmai ai inventat apa calda !  metodele expuse de tine sunt vechi si depasite !  =))

     La ora actuala in Romania se aplica tehnologie moderna si nu metode batranesti fara eficienta economica . Tu ai descris o metoda Miller simplificata si o metoda clasica de transvazare .
     Si mai zici ca esti mare apicultor ...  diferenta dintre noi este ca tu esti (ai fost) ANGAJAT la o stupina iar noi suntem PATRONI la stupina .  Sa vedem cu ce ne mai uluiesti in continuare .


    Sa te duci si sa-i povestesti lui Mutu de la Cesena ca practicand metoda taierii fagurelui si folosind nuclee enorme vei produce 20000 de regine anual ...

romikele

Citat din: sorinmob din Martie 04, 2012, 08:43:57 AM
dragos are dreptate.metodele sunt vechi.dar preambulul pe care l-ai realizat a fost <tare> metoda ce n-a vazut-o parisul.!!!???? care e.cum face transfazarea unul care nu sta bine cu ochii.??? putei sa spui.uitati o metoda pe care o folosesc eu.

romikele

Citat din: edy din Martie 04, 2012, 09:28:28 AM
Salut Dragos,

Metoda cum am sris este f.simplificata deoarece in realitate metoda este mult mai complexa,aceasta metoda este considerata una dintre cele mai bune in Occident si este practicata de f.multi ani si de f.multi apicultori, dar asta nu inseamna ca este depasita, orice metoda de crestere a matcilor se poate imbunatati sau modifica dupa cerintele fiecarui apicultor-asta nu insesamna ca asa cum zizi ca in Romania se folosesc tehnologii avansate-spre exemplu?-nu uita ca majoritatea apicultorilor din tara noastra si nu numai de la noi sunt apicultori hobisti care au de la 2 la 50 de stupi si ei detin peste 70% din patrimoniul apicol national si vreau sa va vad pe voi aplicand asa zisele voastre tehnologii super-avansate in cresterea si exploatarea fam. de albine la toti acesti apicultori.Eu am prezentat aceasta metoda simpla doar pentru ei si nu pentru voi super-expertii de fama mondiala care voi aveti secretele voastre si nu le vretisa le divulgati la nimeni .
Intr-adevar ai dreptate caci pentru a produce 20000 de matci anual nu de foloseste nucleul de imperechere a matcilor cu rama mare dar se foloseste nucleul tip APIDEA (cred ca stiti f.bine daca tot sunteti asa de experti cum arata )si se foloseste metoda pachetelor de albine(cred ca stiti si aceasta metoda foarte difusa din America pana in Ausstralia si Noua ZEELANDA. Dar nu cred ca cineva in Romania nici peste multi ani va folosi aceasta metoda sau multe altele pentru a produce 10-50000 de matci anual ci oricine va produce matci in functie de cerintele pietii.Degeaba va considerati experti sau stiti doar sa criticati pe altii, si puteti o enciclopedie vie daca nu va impartasiti si cunostintele voastre altora asa cum fac eu, cine va incerca metode Edy si o va gasi de folos o va adopta cu ulteriori modifiche, imbunatatiri personale, cine nu va continua sa critice-.
Cu stima Edy!!!

romikele

Citat din: edy din Martie 04, 2012, 09:52:26 AM
As vrea sa fac o mica oservatie pentru toti apicultorii,
Eu cand va scriu  nu scriu avand in fata calculatorului(PC)  Manualul Apicultorului deschis sau nu stiu ce o alta carte, eu va scriu din propria mea experienta de viata si de apicultor, critica voastra este binevenita deoarece ea te face mereu sa devii si mai bun si este un adevarat test(daca este bineinteles o critica facuta de o persoana serioasa si nu de "smecherasi de cartier") dar ceea ce vreau mai mult ca sa ma fac mai bine inteles este ca eu niciodata nu ma adresez apicultorilor super-experti din Tara noastra si stiu bine ca Romania are de vanzare astfel de experti in apicultura,eu ma adresez la marea majoritate a apicultorilor care traiesc la sate, la acei oameni care sunt de o mare modestie si bun simt, pentru ca vreau daca am sa pot sa le pot ajuta cu ceva prin ceea ce scriu. La noi in tara din nefericire s-a mai pastrat acel mit al unei apiculturi misterioase, fiecare asa zis profesionist(expert) are secretele lui , are retete speciale pentru combaterea bolilor la albine, are secrete ascunse intr-un cufar secrete de mii de ani pe care numai el trebuie sa le stie nu si altii(cum spune un proverb:sa moara capra vecinului dar nu si a mea) si acest lucru mie inca dupa atatea ani ma enerveaza f-mult. Vreau sa va povestesc un episod adevarat in acest sens:
-multi ani in uram am fost angajat(nu eram patron cum sunteti voi toti pe acolo acum ,dar mi se pare ca c-am bate vantul prin buzunarele voastre)la o stupina in Romania precum ajutor de stupar. Eram in pastoral la floarea soarelui si acel stupar batran care avea secretele lui (secretele lui Tuthankamon) nu imi aratta mai nimic, chiar cand lucra la stupi facea in asa fel ca eu sa nu fiu prezent in stupina(de parca era stupina lui maicasa). Dupa un timp vine la mine si-mi spune ca foarte multi stupi stau sa moara pentru ca au fost otraviti, cum asa ? il intreb eu- pai sa vezi pe aici si pe cole ca in final sa-mi spuna ca a folosit o reteta secreta cu o planta care seamana cu coada soricelului dar este f.otravitoare si cu care a pus-o in sirop .Eu stiam de aceasta planta dar el pentru ca m-a ignorat a avut numai de pierdut-doar bietul om avea retea secreta data de la bunicasu.
Cu stima Edy!!!

romikele

Citat din: bucovineanu din Martie 04, 2012, 09:56:13 AM
Am si eu cateva observatii:
-metode cunocute, dar cu greseli in aplicare.
-de ce e nevoie de 24 de ore de la orfanizare pana la introducerea botcilor?
-datorita existentei puietului necapacit albinele orfane vor creste multe botci pe ramele proprii si mai putine sau deloc pe rama port botci.
-calitatea reginelor obtinute prin aceasta metoda nu va fi una deosebita, deoarece sunt regine de salvare, crescute astfel de la inceput pana la sfarsit.
-numarul de regine obtinute este destul de mic deoarece ciclul se poate relua numai dupa ajungerea la maturitate a unei serii.
-despre metodele de crestere s-a scris si discutat pe forum, trebuie numai cautat.

romikele

Atat am putut salva din acest topic.
Pot reface forma initiala, dar cred ca mai bine ar fi sa pastram doar postarile lui edy, in acesta forma de citat, de unde nu le va putea sterge.

D006