Ustensile pentru marcat matci

Creat de pharaonu75, Iunie 22, 2011, 07:52:23 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Anul acesta am luat hotararea de a marca matcile!
Pana acum nu le aveam marcate, lucru care nu ma prea deranja, insa din momentul in care numarul stupilor creste, nu mai ai timpul necesar de a cauta matca prin stup!

Matca marcata iese mai usor in evidenta, "sare in ochi" atunci cand verifici rama!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#1
Pentru a marca matcile, am mers la un magazin apicol ca sa cumpar marker-ul necesar!
19,5 lei bucata! Asta inseamna 97,5 lei tot setul!

Cum nu doream sa dau un milion pe 5 markere, am cautat alternative.
Am gasit la o librarie aceleasi produse la doar 4,5 lei bucata! Adica 22,5 lei tot setul!

Am intrebat vanzatoarea de ce sunt asa ieftine si mi-a spus ca sunt la pretul vechi. Las pretul nou ar costa...6 lei! :rotfl: :rotfl:

Se pot cumpara de pe net de aici:   
http://papetarie-online.ro/produse/3-Instrumente-de-scris-si-corectat/100002--Markere-cu-vopsea/

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Voi cu ce marcati matcile?
Am vazut pe piata si un set cu sticlute cu vopsea, ca cele de oja!
A folosit cineva asa ceva?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Eu folosesc cu foarte bune rezultate vopsea auto pe baza de diluant. Vopseaua bine diluata e pusa intr-o sticluta de la penicilina astupata cu un mic dop de pluta. Prin dop se introdoce un cui de 2,5mm grosime  ce are varful retezat si in varf se face o mica adancitura cu un burghiu mic. Atunci cand se scoate cuiul vopseaua ramane numai pe capatul lui. Regina o imobilizez cu degetul mare si aratator fara sa o iau de pe rama. Dupa marcare ii dau drumul si o acopar pentru aprox 2 minute cu un pahar pentru a se usca vopseaua. Daca o eliberam imediat albinele vor incepe sa curete vopseaua care nu e inca uscata. Metoda afost descrisa de Ioan Guist pe stuparitul.

pharaonu75

Am vazut si eu metoda de marcare a matcilor a lui Pupemea, insa nu stiam daca o mai foloseste si altcineva!
Mi se pare ingenioasa, dar parca tot cea cu marker-ul mi se pare mai usoara!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Calin Bondaru

anu trecut am folosit marker dar albinele au curatat matca pana no mai ramas nici urma de marker! :mad:
in acest an am trecut la marcarea cu placute de opalit, si rezultatele...

dan.smarandoi

Eu am luat oja alba anul asta,iar anul trecut am folosit marker.Nu-i practic nici o diferenta,zilele astea o sa marchez si eu si daca are cine filma,o sa fac si un filmulet poate.Cu mana e bine,dar e cam riscant. Mi-am facut un dispozitiv si e mult mai bine asa. plasa e un dres de femei mai rar,astfel pot sa o tin in tub pana se usuca

pharaonu75

Citat din: dan.smarandoi din Iunie 22, 2011, 10:07:22 PM
plasa e un dres de femei mai rar...

Asta faci tu dupa ce dai jos dresul femeilor? :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Iunie 22, 2011, 09:10:31 PM
Am vazut si eu metoda de marcare a matcilor a lui Pupemea, insa nu stiam daca o mai foloseste si altcineva!
Mi se pare ingenioasa, dar parca tot cea cu marker-ul mi se pare mai usoara!
Nu vad de ce ar fi mai usoara marcarea cu marcherul, dar sigur cea cu vopsea auto e mult mai durabila si mai ieftina. Marcherul odata desfacut poate fi folosit un singur sezon, peste 5 ani s-a uscat.

NiKoN

Am vizionat de curand pe YouTube un clip interesant pe aceasta tema. De remarcat "prastia" cu care se imobilizeaza regina pe fagure, in vederea marcarii .
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apiardelean


Sculele mele de marcat regine.In fiecare an marchez in jur de citeva regina(~15).
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

liviu1965

Am si eu o intrebare de incepator: in ce perioada este mai bine marcarea reginei?

pharaonu75

Eu le marchez dupa imperechere, atunci cand incep sa depuna oua! (atunci cand constat ca regina si-a intrat in drepturi)
Cei care comercializeaza matci le marcheaza imediat dupa imperechere, inainte de a fi livrate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

liviu1965

Citat din: pharaonu75 din Iulie 12, 2011, 12:26:17 PM
Eu le marchez dupa imperechere, atunci cand incep sa depuna oua! (atunci cand constat ca regina si-a intrat in drepturi)
Cei care comercializeaza matci le marcheaza imediat dupa imperechere, inainte de a fi livrate!

Am intrebat intrucat nu prea le vad in cuib.De obicei ma uit dupa oua/larve. Ma refer acum, in perioada cand este multa albina. Este foarte indicat sa le marchez acum sau pot sa astept pana in primavara cand este albina mai putina?