productia de matci, intre eficienta si ineficienta economica.

Creat de valter, Octombrie 11, 2010, 05:45:26 PM

« precedentul - următorul »

apicultor1

Discutia este interesanta si probabil nu se va termina curand.Nu este un lucru rau.Din toate aceste discutii ramne insa intrebarea fundamentala :"Matcile imperecheate in nuclee S.C.A.S2 (100-150gr albina) au aceesi calitate ca matcile imperecheate in nuclee mari?da?sau nu?".Fara floricele sau interpretari.
Poate toate pepinierele I.C.D.A din tara care au folosit si folosesc acest sistem sunt in eroare.Poate toate matcile produse de institut timp de peste 30de ani au fost de proasta calitate,niste stifturi.Hai sa fim seriosi!Apropo de controversele astea care apar si discuta la infinit,imi vine in gand discutia despre folie pro si contra.Pagini intregi,zile,luni,fiecare cu parerea lui,unii "mici carcetatori",intepaturi,discutii interminabile...Trebuia totusi sa vina un om cu experienta(ex.janesse)si sa spuna:"mah fratilor nu descoperim noi acum apa calda si nici mersul pe jos."In cartea "ANALE" editata in 1979 scrie clar ca folosirea foliei formeaza un micro-climat favorabil si prin folosirea ei cantitatea de albina fata de familia martor este mai mare.Astfelse evitau multe discutii,dispute.Jane de ce nu ai spus mah lucrurile astea la timpu potrivit ca imi vine boala pe tine :rotfl: :rotfl: acujm taci"strategic" si fata de subiectul cu matcile.Tu taci cand trebuie sa vorbesti si invers :wink:
treaba ta dar sa nu ramana "manjii" tai cu impresia ca trebuie un stup de albina ca o matca sa-si faca "mendrele".La cat esti de diplomat sigur o sa zici ca nu trebuiesc nuclee nici prea prea nici foarte foarte :rotfl: :rotfl: Sanatate :hi:

alvo

Citat din: maximus din Noiembrie 28, 2010, 08:50:14 PM
Citat din: Guist Ioan din Noiembrie 28, 2010, 02:45:58 AM
Citat din: maximus din Noiembrie 27, 2010, 10:02:22 PM


  .

  de modul cum a fost hranita in aceasta perioada depinde absolut totul, inclusiv productia de miere a coloniei respective.
...........

    era vorba de productia de miere raportata pe interval de timp  ca si perioada activa a matcii.din observatiile mele  o matca bine hranita dupa imperechere o duce bine cei 2 ani cat are de stat in stup.bine in sensul ca nu imi da semne ca nu ar fi buna, in afara de marcaj.

   una hranita mai putin bine, in al doilea an ma trezesc ca e schimbata linistit...ce familie beton, isi schimba matca linistit, hai sa o urmaresc pentru selectionare.cand colo....matca nu mai face fata..
ce inseamna "matca nu masi face fata"?
nu mai oua?
de ce?e epuizata?cum?nu mai are oua fecunadate?
de ce nu mai are oua fecundate?
1-a fost exploatata in mod superintensiv si ga!
2-nu a avut organele genitale dezvoltate in mod corespunzator,cand a zburat la imperechere si nr de oua fecunabile este insuficient,deoarece nu a fost hranita corespunzator in primele 5 zile de viata
3-nu a avut un numar suficient de trantori la zborul de imperechere,
4-toate 3 la un loc


alvo

deci conteaza f.mult cum e hranita in primele 5 zile de viata,cand se dezvolta ovarele si spermateca
dupa imperechere,conteaza cum este hranita doar in coreletie cu timpul in care sunt depuse ouale !

D006

Pai cate albine hranesc o matca?
Personal am vazut nuclee de "imperechere" impresionant de mici.
Da, aveau hranitor si aveau un pumn de albina si erau folositi de crescatori de matci profesionisti care scoteau 20000 de matci pe an.
Dar daca ma uit in stup si intreb albina vad ca 20 de albine ingrijesc matca si restul la munca cu ele.
Deci cate albine am nevoie sa aduca mancare pt cele 20 si sa le faca curatenie?
Da, este adevarat ca un nucleu mai mare este mai "stabil" decat unul mai mic si fiecare se adapteaza dupa conditiile propri de lucru.
Dar daca zilnic lucrez cu 400 de nuclee de imperechere in curte nu am nevoie de mai mult de un pumn de albina la fiecare pt a scoate matchi excelente.

valter

@ apicultor 1 ''DETERMINANT in cresterea matcilor este linia din care se foloseste materialul biologic, varsta materialului biologic,puterea starterului,a familiei crescatoare,nr de botci din starter si din familia crescatoare.Pentru a ajunge la o asemenea concluzie(nu vreau sa jignesc pe nimeni) trebuie sa ajungi la un anumit nivel de intelegere a apiculturii.Repet inca odata ca nu este nevoie de kilograme de albina pentru a ingriji o matca,este suficient 100-150 de gr de albina pentru k nu trebuie ingrijit un bou ci o ...matca.''

Ma, eu am precizat ca sunt practician si nu cerecetator...fiecare judeca cum vrea.
Dar eu am lucrat suficient de mult cu SCAS si nu am fost mutumit...nu pot mai mult cu SCAS, alte nuclee(usor mai mari mi-au dat rezutate) i-mi confera certitudinea unui material verificat...chiar confirmat.
Totusi, 100-150 g de albina pe nucleu inseamna 150-200 de albine(stiind ca 1kg de albina= 10000 de indivizi) insuficient sa acopere 3 rame scas(23 cm inaltimex 20 cm latime= 4 decimetri de fagure/rama).

Ca la '44 noi luptam si'n ismene si-i bateam pe nemti e istorie veche...la silvic mai sunt trei matci selectionate' n scorburi de copaci.

Hai si fim putin realisti.

Nimeni nu a afirmat ca nu este DETREMINANT ceia ce scrie apicultor 1, treaba este cum atingem Everestul dupa ce am piardut razboiul cu matcile ''nebastinase''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

#80
Romanii adevarati au atins Everestul...si Ticu Lacatusu este unul din ei.
Noi cei fara ''relonul Savinesti in'' spate facem ce putem sa ducem steagul tarii mai departe...fiecare cum poate.
Dar sa confunzi 150-200 de albine(=200 grame de albina) cu ncesarul unui SCAS.... e grav, e foarte grav.
Ganditi-va ca un poloninc de albina cantareste 400-500 grame de zburatoare, care oricum e putin ...mai putin decat ar fi necesar uni SCAS.

Asa ca...pas.

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Apicultura este unica prin faptul ca avem de-a face cu o insecta cu personalitate si caracteristici de familie fff dezvoltate.
Dar cum si omul este o creatura cu personalitate si caracteristici diverse apar o infinitate de stiluri de colaborare si dezvoltare intre cele doua grupuri.
Din lipsa mea de experienta pot spune ca o persoana poate scoate matci de calitate din familii mari si alta persoana poate scoate matci de calitate din nuclee ff mici.
Personal fiind la inceput si neavand niciun stress economic de eficienta am fost atras de nuclee pe 4-5 rame 1/1 din care oricand pot fura rame cu puiet capacit sau sa le maresc peste noapte in familii de productie.
Dar de asemenea avand multa albina si spatiu le pot verifica la luna daca doresc.
Cu cat ai unitatea biologica mai mica cu atat echilibru este mai fragil.

apicultor1

Valtere se cunoste ca esti in cautarea unor raspunsuri.Te vei lamuri probabil peste cativa ani.Daca a venit Gil Rattia la voi si a taiat sticla sa va arate cum sa prindeti viespi sau daca v-a aratat un starter(care izvora de albina) supra-populat voi credeti ca sunt "chichite" noi?.Lucrurile astea ti-am spus ca le faceam prin '87 cand tranvazam cu spita de bicicleta.Marile descoperiri nu se fac de pe o zi pe alta.In afara de modernizarea centrifugilor,descapacitoarelor,etc eu cred ca ultima mare descoperire in apicultura a fost in '89 cand dispozitivul KARL JENTER a castigat medalia de aur la congresul Apimondia de la Varsovia.Ma tu ai lipsit de la orele de matematica?
1kg de albine =10000 albine
100-150 g albine(nucleu S.C.A.S2)=100-150 albine????? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
100-150 g albine =1000-1500 de albine
Poate crezi k am ceva cu tine,cu altcineva de dincolo am ceva...
Ce am vrut sa-ti spun este ca la cantitatea de albine pe care o folosesti poti obtine mai multe matci,atat si nimic mai mult!Tu faci cum vrei....Sanatate maxima :hi:

filip

Daca citesti printre randuri afli multe lucruri interesante.
O intrebare care dezleaga misterul unei regine reusite este urmatorea:
Cum asiguri albina tanara in permanenta in nuclee?
Daca gasesti rezolvarea la intrebare restul sunt detalii minore.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

alvo

eu produc regine doar ptr mine.
"problema"albinelor este doar la prima populare a nucleului,ca dupa aceea iau regina numai de pe puiet capacit!
dar cred ca nu e o problema!primul puiet in familie,ala de la sfarsitul iernii este crescut de albina batrana.
cred de asemenea,ca albina tanara are rol de doici deoarece nu este apta inca sa iasa la cules;de altfel cand este un cules abundent,ies la cules si albine mai tinere,nu numai cele consacrate;se pare ca glandele care produc laptisorul de matca sunt regenerabile si secreta laptisorul atunci cand apare necesitatea in colonie!

valter

@ Filip ''Cum asiguri albina tanara in permanenta in nuclee?''.

La nucleele de dimensiuni mici-reincarcam pistolul cu alt ''cartus de doica''.
La nucleele de dimensiuni mai mari nu cred sa fie necesara interventia.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

@ maximus ''  mi-ar place sa cred ca cei care se ocupa de multiplicare si selectie la matci vor sa scoata din albina autohtona ce e mai bun, chiar daca alte soiuri de dincolo au poate trei perechi de ovare.''

Multiplicatorii autorizati au cateva conditionalitatti(ca nu le respecta, este alta chestiune) si as enumera:
-multiplicarea se face doar din suse ce provin ce la ICDA;
-sa puna in circulatie doar material genetic sanatos;
-sa elibereze documente de conformitate...

Ca noi nu putem face un salt semnificativ in calitatea materialului si sa operam matcile pentru a le mari spermateca, constituie doar un ''mic handicap''.
Timpul va rezolva aceasta situatie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: valter din Noiembrie 26, 2010, 05:40:37 PM
Citat din: apicultor1 din Noiembrie 25, 2010, 08:17:23 PM
Salut Valter, vad ca esti in cautarea unor raspunsuri, am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale.In primul rand cum obtii atat de putine matci pe fam de albine folosita la multiplicare,tu zici ca mult sub 30,cate? 15? 20?.Sunt foarte putine.Din ce am vazut eu la tine dar si din postarile tale inteleg ca tu folosesti popularea nucleelor prin introducerea ramelor imbinate in fam de albine si apoi popularea nucleelor cu ramele ce contin albina si puiet.Pana aici e bine,insa nucleele formate sunt mari contin multa albina si de aici ineficienta.Acum ne intorcem la celebra intrebare:"Care este cantitatea optima de albine pt a asigura ingrijirea matcii inainte si dupa imperechere?"
Din experienta mea pot spune ca folosirea nucleelor S.C.A.S2 este cea mai eficienta  din punct de vedere al raportului cantitatea de albina/matca imperecheata. si ruthner spunea ca metoda I.C.D.A  este simpla si eficienta.
NU TREBUIE UN NUCLEU DE IMPERECHERE PE 10 RAME pentru a asigura imperecherea unei matci, insa nu trebuie sa cadem in  cealalta extrema  sa folosim 10 albine pt imperecherea matcii.Concret cum fac eu: primavara inaintea infloririi rapitei cand familia de albine incepe sa "explodeze","sparg" cuibul cu jumatati de rame care prin imbinare rezulta rame de ME.Pe aprox. 1 mai cand ramele imbinate au puiet matur si o coronita de miere le desfac si populez nucleele.Cam 6 compartimente la familia folosita la multiplicare x 6 matci pe compartiment= 36 de matci pe sezon.Acestea sunt calculele mele, tu iti faci calculele tale.Eu cred ca aprox. 100g de albina folosita la un compartiment este suficient pentru a asigura obinerea unei matci de calitate.Se merge pe ideea gresita ( spun eu) a unora ca un nucleu cu cat are mai multa albina cu atat matca va fi mai buna.FALS!
NU trebuie un kg de albina pt imperecherea unei matci, iar experimentele facute de i.c.d.a cu S.C.A.S.2 demonstreaza acest lucru.Referitor la "sezonul limitativ" al cresterii matcilor cred ca se fac unele greseli in faptul ca se incepe prea tarziu cresterea matcilor si se termina prea devreme.Ultima mea serie de botci a ecozionat pe 8 septembrie si pe 25.09.2010 erau imperecheate.Am livrat ultimile matci pe 15 octombrie la Caransebes, Fagaras si Medgidia.Mai vorbim ca se anunta o iarna lunga si grea.Sanatate!
Respect parerile dumneavoastra. Este demn de mentionat faptul ca o parte din afirmatiile si constatarile dumneavoastra contravin principiilor ce stau la baza actiunii mele de crestere a matcilor.Le putem detalia la timpul potrivit.
Cert este ca eu doar practic si nu cerecetez. Adica... iau matca certificata(elita) si o multiplic. Ce-i varf o opresc, ce este cuprinsa intre excelenta pana la buna o livrez. Care-i slaba o distrug.
Totusi,doar din experienta,am constatat ca printre altele calitatea unei matci este data intr-o oarecare masura de dimensiunea nucleului si cantitatea de albina folosita.
Persomnal sunt nemultumit si atunci cand obtin rezultate.
Timpul...(care este resursa epuizabila pentru noi muritorii) poate confirma sau infirma o parere sau alta.


Cum va dati seama care este varful?O tine-ti cumva un an asa la proba si dupa aceia o casatoriti?  ^:)^
Deci produceti 3 categorii :welcome: