productia de matci, intre eficienta si ineficienta economica.

Creat de valter, Octombrie 11, 2010, 05:45:26 PM

« precedentul - următorul »

D006

  la 0,43 trebuie sa te duci cu cisterna la poarta fabricii ! Mie si asociatilor mei mi-l aduce la "botul calului" cu 0.65 .

andrei_calinescu

Bingo, e deja bine Dragos.
Botul Calului poate insemna si Ploiesti?

D006

 Se poate dar sa discutam in privat despre chestia asta.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Octombrie 14, 2010, 11:48:25 PM
  la 0,43 trebuie sa te duci cu cisterna la poarta fabricii ! Mie si asociatilor mei mi-l aduce la "botul calului" cu 0.65 .

ti-a iesit un porumbel din gura....
o.65 centi inseamna cca 2,7 ron, adica mai putin decat 1 kg de zahar
asta e pretul pentru membriia sociatiei tale?
:wink2:

cum se fac inscrieri?
cat e cotizatia?
ce alte facilitati exista?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Aceste chestiuni le discutam in privat si rezolvam orice !  :hi:

D006

Citat din: andrei_calinescu din Octombrie 14, 2010, 11:34:39 PM
Andreiule sunt foarte de acord cu tine.
Preturile de achizitie in raport cu puterea de cumparare in Romania sunt peste cele de afara.
Problema noastra , si asta am discutat-o si re-re -re-discutat-o e ca nu avem cerere de consum din interior.
Franta produce jumatate din productia ceruta de piata interna. Noi suntem obligati sa vindem afara.
Si apoi mai e un aspect. Intr-adevar ei vand mai scump, dar si cheltuielile sunt pemasura.
  O cutie Dadant cu un magazin , fund antivaroua si rame insarmate costa intre 60-70 de euro. Cu banii astia la noi cumperi 2 sau chiar 3 cutii.
Inafara de multe altele, PNA-ul in Franta nu exista. Exista o forma de subventionare in care statul iti returneaza  60% daca nu ma insel din investitie ,in diverse directii.
Mai e si un aspect legat de mentalitate si veleitate comerciala.
Acum o luna din Slovenia a venit un camion cu pachete de albine si matci. Omul, fermier sloven, cu acte in regula, etc, si-a vandut marfa si gata.
Intrebarea e: e gata apicultorul roman, "palmasul" asa cum spune Valter, sa puna boii la bicicleta si sa faca acelasi lucru? Ca piata ar fi.
Cred ca marea noastra problema e ca nu ne putem organiza in spirit colectiv, pentru a izbandi.
Am sa exemplific prin 2 exemple:
1. Prin sindicatul condus de Christian(unii l-au cunoscut  asta vara), s-a negociat un pret convenabil pentru Apivar - produsul folosit aici contra Varroua.
2. La fel s-a intamplat si cu siropul pentru albine cumparat de undeva din Spania.
Cand vor face si asociatiile de la noi as ceva?
Imaturitatea romanului se reflecta in multe din problemele prezentate si asa a fost si nu stiu cand se va schimba.

apicultor1

Salut Valter, vad ca esti in cautarea unor raspunsuri, am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale.In primul rand cum obtii atat de putine matci pe fam de albine folosita la multiplicare,tu zici ca mult sub 30,cate? 15? 20?.Sunt foarte putine.Din ce am vazut eu la tine dar si din postarile tale inteleg ca tu folosesti popularea nucleelor prin introducerea ramelor imbinate in fam de albine si apoi popularea nucleelor cu ramele ce contin albina si puiet.Pana aici e bine,insa nucleele formate sunt mari contin multa albina si de aici ineficienta.Acum ne intorcem la celebra intrebare:"Care este cantitatea optima de albine pt a asigura ingrijirea matcii inainte si dupa imperechere?"
Din experienta mea pot spune ca folosirea nucleelor S.C.A.S2 este cea mai eficienta  din punct de vedere al raportului cantitatea de albina/matca imperecheata. si ruthner spunea ca metoda I.C.D.A  este simpla si eficienta.
NU TREBUIE UN NUCLEU DE IMPERECHERE PE 10 RAME pentru a asigura imperecherea unei matci, insa nu trebuie sa cadem in  cealalta extrema  sa folosim 10 albine pt imperecherea matcii.Concret cum fac eu: primavara inaintea infloririi rapitei cand familia de albine incepe sa "explodeze","sparg" cuibul cu jumatati de rame care prin imbinare rezulta rame de ME.Pe aprox. 1 mai cand ramele imbinate au puiet matur si o coronita de miere le desfac si populez nucleele.Cam 6 compartimente la familia folosita la multiplicare x 6 matci pe compartiment= 36 de matci pe sezon.Acestea sunt calculele mele, tu iti faci calculele tale.Eu cred ca aprox. 100g de albina folosita la un compartiment este suficient pentru a asigura obinerea unei matci de calitate.Se merge pe ideea gresita ( spun eu) a unora ca un nucleu cu cat are mai multa albina cu atat matca va fi mai buna.FALS!
NU trebuie un kg de albina pt imperecherea unei matci, iar experimentele facute de i.c.d.a cu S.C.A.S.2 demonstreaza acest lucru.Referitor la "sezonul limitativ" al cresterii matcilor cred ca se fac unele greseli in faptul ca se incepe prea tarziu cresterea matcilor si se termina prea devreme.Ultima mea serie de botci a ecozionat pe 8 septembrie si pe 25.09.2010 erau imperecheate.Am livrat ultimile matci pe 15 octombrie la Caransebes, Fagaras si Medgidia.Mai vorbim ca se anunta o iarna lunga si grea.Sanatate!

stefan1

  Apicultor1 a scris: "Ultima mea serie de botci a ecozionat pe 8 septembrie si pe 25.09.2010 erau imperecheate."

  Cred ca aceste termene limita sunt diferite de la zona la zona (deea ar fi bine ca toti userii sa-si spuna la datele personale zona unde are stupina.
  Si eu am mai facut cate o matca in septembrie. Totusi am impresia ca matcilor tarzii le scade putin calitatea. Numarul de trantori este sigur mai mic decat in lunile precedente si este posibil ca si hranirea lor sa fie mai deficitara, ca in septembrie s-au cam gatat culesurile (iarasi in functie de zona). De asemenea vremea este mai putin favorabila zborurilor de imperechere si ar putea aparea matci incomplet fecundate. Acestea, din ce am vazut eu, fac fata ritmului de ouat, dar sunt matci de viata mai scurta, pot fi schimbate natural dupa un an sau doi. La mine, in stationar, o matca normala poate face fata fara probleme trei ani.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 14, 2010, 11:10:37 PM
Citat din: AndreiRN din Octombrie 14, 2010, 11:06:49 PM
4. Ce face apicultorul pt ACA?
C O T I Z E A Z A !!!
Sa mai spun inca o data sau este suficient?
Da, acuma ca vicepresedinte al BASC unde sa ridicat cotizatia anuala de la $8 la $12 pt anul viitor o sa ma tot gandesc si eu ce primesc oameni pt aceasta cotizatie.
Pai in primul rand primesc 12 sedinte pe an intr-o sala frumoasa.
Da, la $1 sedinta merita.
La aceste sedinte ceva prajituri si apa plata e la dispozitie.
In Decembrie o masa in grup la un restaurant rustic si o prezentare apicola de la un profesionist.
Masa e platita jumate de club si jumate de individ.
Hmmmmm, eu am fost impotriva mariri dar vad ca ies ei in plus acuma.

valter

#39
Citat din: apicultor1 din Noiembrie 25, 2010, 08:17:23 PM
Salut Valter, vad ca esti in cautarea unor raspunsuri, am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale.In primul rand cum obtii atat de putine matci pe fam de albine folosita la multiplicare,tu zici ca mult sub 30,cate? 15? 20?.Sunt foarte putine.Din ce am vazut eu la tine dar si din postarile tale inteleg ca tu folosesti popularea nucleelor prin introducerea ramelor imbinate in fam de albine si apoi popularea nucleelor cu ramele ce contin albina si puiet.Pana aici e bine,insa nucleele formate sunt mari contin multa albina si de aici ineficienta.Acum ne intorcem la celebra intrebare:"Care este cantitatea optima de albine pt a asigura ingrijirea matcii inainte si dupa imperechere?"
Din experienta mea pot spune ca folosirea nucleelor S.C.A.S2 este cea mai eficienta  din punct de vedere al raportului cantitatea de albina/matca imperecheata. si ruthner spunea ca metoda I.C.D.A  este simpla si eficienta.
NU TREBUIE UN NUCLEU DE IMPERECHERE PE 10 RAME pentru a asigura imperecherea unei matci, insa nu trebuie sa cadem in  cealalta extrema  sa folosim 10 albine pt imperecherea matcii.Concret cum fac eu: primavara inaintea infloririi rapitei cand familia de albine incepe sa "explodeze","sparg" cuibul cu jumatati de rame care prin imbinare rezulta rame de ME.Pe aprox. 1 mai cand ramele imbinate au puiet matur si o coronita de miere le desfac si populez nucleele.Cam 6 compartimente la familia folosita la multiplicare x 6 matci pe compartiment= 36 de matci pe sezon.Acestea sunt calculele mele, tu iti faci calculele tale.Eu cred ca aprox. 100g de albina folosita la un compartiment este suficient pentru a asigura obinerea unei matci de calitate.Se merge pe ideea gresita ( spun eu) a unora ca un nucleu cu cat are mai multa albina cu atat matca va fi mai buna.FALS!
NU trebuie un kg de albina pt imperecherea unei matci, iar experimentele facute de i.c.d.a cu S.C.A.S.2 demonstreaza acest lucru.Referitor la "sezonul limitativ" al cresterii matcilor cred ca se fac unele greseli in faptul ca se incepe prea tarziu cresterea matcilor si se termina prea devreme.Ultima mea serie de botci a ecozionat pe 8 septembrie si pe 25.09.2010 erau imperecheate.Am livrat ultimile matci pe 15 octombrie la Caransebes, Fagaras si Medgidia.Mai vorbim ca se anunta o iarna lunga si grea.Sanatate!
Respect parerile dumneavoastra. Este demn de mentionat faptul ca o parte din afirmatiile si constatarile dumneavoastra contravin principiilor ce stau la baza actiunii mele de crestere a matcilor.Le putem detalia la timpul potrivit.
Cert este ca eu doar practic si nu cerecetez. Adica... iau matca certificata(elita) si o multiplic. Ce-i varf o opresc, ce este cuprinsa intre excelenta pana la buna o livrez. Care-i slaba o distrug.
Totusi,doar din experienta,am constatat ca printre altele calitatea unei matci este data intr-o oarecare masura de dimensiunea nucleului si cantitatea de albina folosita.
Persomnal sunt nemultumit si atunci cand obtin rezultate.
Timpul...(care este resursa epuizabila pentru noi muritorii) poate confirma sau infirma o parere sau alta.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Citat din: apicultor1 din Noiembrie 25, 2010, 08:17:23 PM
"Care este cantitatea optima de albine pt a asigura ingrijirea matcii inainte si dupa imperechere?"
Din spuse si citite am inteles ca 3500 de albine este nevoie dar ........
Totul depinde de hranirea pe acea perioada.
Pt formarea unot botci super sanatoase ai nevoie de albina fff multa.
Chiar hranirea botcilor de doua famili foarte populate fara matca.
Pt imperechiere am vazut la Tom Glenn ca avea 4 rame cat palma si un hranitor.
Ar fi suficient.

D006

Citat din: valter din Noiembrie 26, 2010, 05:40:37 PM
Ce-i varf o opresc, ce este cuprinsa intre excelenta pana la buna o livrez. Care-i slaba o distrug.
Care este metoda de evaluare si cat timp dureaza?
Cam ce % intra in fiecare categorie?

danut

Dle.apicultor 1,va rog sa aduceti argumente ca este falsa ideea ca nr. de albine nu are nici o importanta in calitatea matcii imperecheate ,cum a-ti facut in concret de a-ti ajuns la aceasta constatare ,sunt curios!

D006

Pai stai ca in nucleul de imperechere este alta treaba.
Sa vedem ce se intampla acolo si de ce are nevoie o domnisoara virgina.
Are nevoie de 20 albine care sa o hraneasca cu laptisor de matca.
Are nevoie de miere ca sa poata iesi la zborul de imperechere plina de energie.
Si are nevoie de suficienta albina sa poate mentine temperatura de 93F in cuib.
E posibil si doar cu un pumn de albina.
La formarea botci este total alta treaba.

valter

@Persomnal sunt nemultumit si atunci cand obtin rezultate.
Timpul...(care este resursa epuizabila pentru noi muritorii) poate confirma sau infirma o parere sau alta.''

Revin cu cateva explicatii:
-cresterea matcilor, infiintarea de familii noi constituie provocarea secundara;
-principala activitate prin care vreau sa-mi mentin statutul de stupar este productia sustinuta de produse(miere, propolis, polen);
-personal am comparat, atat cat pot eu analiza, apropape toate tipurile de micronuclee(de la poliuretanele daneza, la nucleul clasic de 3 rame dadant);
-nici un al nucleu sau micronucleu nu poate egala clasicul dadant 3 rame la conditii oferite botcii maturate, virginei cat si matcii fecundate;
-acum revenim la partea economica<<si vedem ca suntem in faliment daca vindem cu 10-15 E O MATCA OBTINUTA IN clasicul dadant 3 rame>> si atunci producem in miniplus, custile daneze, in SCAS , fiecare dupa cum se adapteaza.
sal.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.