pragul de roire

Creat de sfantul spiridon, Octombrie 24, 2009, 10:04:08 AM

« precedentul - următorul »

D006

cred ca folosirea gratiei separatoare e o solutie

milu56

Deci numai cu stupu multietejati se poate preveni roitul!

milu56

Citat din: VALCEANUcred ca folosirea gratiei separatoare e o solutie
Nu te supara,de unde esti?

D006

bucuresti,prahova,ialomita-zone de vatra si pastoral

sfantul spiridon

Citat din: centrifugaIn cele ce voi posta,voi incerca sa prezint prevenirea roirii;combaterea e mai grea,nu ma pricep,las pe altii sa prezinte metode de combatere.
PREVENIREA
deosebit de selectie-linii neroitoare,matci provenite din schimbare linistita si tot ce mai stiti(am respectat si am crezut in aceste principii pana acum 9 ani,cand stupina mea a fost "asaltata" de culturi de rapita,la o distanta de 100-200 m!polenul de rapita "a produs mutatii genetice" in comportamentul albinelor! s-a terminat!toate familiile au devenit''zburatoare",inclusiv minus variantele la iesirea din primavara)prevenirea roirii am incercat sa o atac pe urmatoarele directii:
A-in timpul culesului-asgurarea unui spatiu corespunzator dezvoltarii si depozitarii nectarului.Datorita schimbarilor climaterice si a invaziei culturii de rapita,familiile de albine in zona mea,au o dezvoltare exploziva;am constata ca cel mai bun sistem de crestere si exploatare in actualele conditii este cel al stupului multietazat,datorita posibilitatii dezvoltarii nelimitate pe verticala si interschimbabilitatii ramelor;de cand am adoptat acest sistem,la inceputul infloririi salcamului,familia se afla pe 4 corpuri,din care doua cu puiet de varste diferite,iar in timpul culesului,mai adaug inca un corp!
B-dupa terminarea culesului la salcam,daca nu exista un alt cules de productie,intrarea in frigurile roitului este o chestiune de 1-2zile.
ptr a evita acest lucru actionez in doua directii :"scapatul"de albina culegatoare care nu mai are ce muncii si face barbi si imprastierea puietului in tot stupul,pe toate cele 3-4 corpuri,cate 3 rame cu puiet in fiecare corp,pe acelasi perete;
Procedand astfel,am reusit sa previn roitul
familie pe patru corpuri inaintea salcamului, unde in salcam le mai adaugi un corp?
este "apicultureasca" asta sau eu nu prea imi fac temele acasa....daca tu esti unul din oamenii care au stupi "turnuri" uite vin si eu oriunde esti sa cumpar o regina de la tine cu oricat
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56

Acei stupi "turn"cum se manevreaza:cu stivuitor mecanic,sau cu bratu?

centrifuga

Dle profesor,am specificat de la inceput ca sistemul de crestere si exploatare este pe stupi multietajati!
Acum,familiile ierneaza pe doua corpuri!
Pana acum doua luni familiile erau pe 3 corpuri!
Matci nu vand fiindca nu produc decat ptr "uz intern";de altfel ma indoiesc ca in alta zona folclorica si in alt sistem de crestere si exploatare ar da rezultate!
De asemenea,am specificat de la inceput ca toate se intampla intr-o zona cu cules timpuriu,bogat si lung la rapita,precedat de cules la 3.14zda tigancii si pomi fructiferi!

sfantul spiridon

Citat din: centrifugaDle profesor,am specificat de la inceput ca sistemul de crestere si exploatare este pe stupi multietajati!
Acum,familiile ierneaza pe doua corpuri!
Pana acum doua luni familiile erau pe 3 corpuri!
Matci nu vand fiindca nu produc decat ptr "uz intern";de altfel ma indoiesc ca in alta zona folclorica si in alt sistem de crestere si exploatare ar da rezultate!
De asemenea,am specificat de la inceput ca toate se intampla intr-o zona cu cules timpuriu,bogat si lung la rapita,precedat de cules la 3.14zda tigancii si pomi fructiferi!
se poate..imi recunosc limitele in ce a ce  priveste materialul genetic si de aceea anul asta trebuie sa iau masuri urgente
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

dumi44

Dle Centrifuga,cum "scapati " de albina culegatoare ?

filip

Citat din: dumi44Dle Centrifuga,cum "scapati " de albina culegatoare ?
Cine vrea sa scape de albina culegatoare e neserios.
Albinele tinere DOICI sunt responsabile cu roitul,ele sunt folosite pentru intarire ori formarea de roi. =D
Sa ma fac mai explicit:
In lipsa DOICILOR locul acestora poate fi preluat de culegatoare.
Dar o albina culegatoare nu poate fi mutata in aceias stupina sa intaresti un roi pe cand o DOICA ,da e posibil
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55

e ceva firesc ca fiecare sa.si sustina punctul lui de vedere mai ales crescatorii de regine , eu am lucrat 5 ani cu un foarte bun stupar cu multa experienta si rezultate foarte bune in apicultura acest apicultor facea schimbare linistita 50%in fiecare an erau intradevar regine foarte bune dar la capitolul roit tot nu se puteau abtine mai ales in anii buni ptr,roit ,,sa nu mai lungim vorba si sa nu ne mai dam rotunzi ..ESTE MODUL LOR NATURAL DE IMULTIRE ...SI AICI NU PUTEM INTERVENI ,, sa la alte specii de animale daca nu azi miine daca nu miine poimine daca nu anul asta la anul dar tot va fi. si acolo unde nu este este BAI. ca putem amina s.au frina intr.o mica s/au mare masura acest fenomen prin diferite metode asta e un alt subiect care dupa parerea mea ar trebui discutat .discutat si iar discutat.

centrifuga

Citat din: dumi44Dle Centrifuga,cum "scapati " de albina culegatoare ?
Buna intrebare!
Scuze ptr intarziere!
Deci sunt la terminatul culesului de salcam si in raza de actiune a albinelor mele nu mai este cules de productie,ci cel mult de intretinere.
Albina culegatoare nu mai are ce face,decat barbi pe peretii stupului,asta in primele zile ca apoi roiesc
Dupa ce am repartizat puietul in cele trei corpuri procedez in felul urmator!
-in locul fiecarui stup aduc un corp echipat cu 3-4 rama cu faguri artificiali,o botca la eclozionare lipita de speteaza superioara a unei rame,diafragma si hranitor
-mut stupul cu familia de baza in alta pozitie din stupina;albina culegatoare se intoarce pe vechea locatie,unde gaseste stupul nou cu rame necladite si botca
-se linistesc,incep sa cladeasca fagurii,ii hranesc cu sirop in completare,botca eclozioneaza,se imperecheaza si incepe sa depuna oua!
-familia de baza,mutata la 10-15 metri,in primele 3 zile pare ca-i moarta,nu misca nimic la urdinisul ei!nici la apa nu se duc! de aceea am avut grija ca la mutare,sa torn apa in 1-2 rame sau intr-un hranitor! dupa3 zile,doicile in excedent numeric incep sa devina sacagite,culegatoare,garda la urdinis etc.
Ce am rezolvat:
-evitarea intrarii familiei in frigurile roitului
-dublarea efectivului

dumi44

Am inteles, multumesc.
Nu dati si rama (rame ) cu puiet ?
  Pana oua matca din botca nu se depopuleaza ?

centrifuga

botca e matura,intr-o zi doua va ecloziona iar peste 10 zile va oua!
dupa ce matca incepe sa oua,voi introduce o rama cu puiet la eclozionare-cu capacul scufundat.
asta e tot

dumi44

Inca o intrebare : familia cu matca batrana isi reface culegatoarele pentru tei ?
  N-ati avut cazuri ca albina batrana sa nu accepte botca ?