CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

Pana raspunde @closcutz - raspund si eu. Am vazut ca nu este nicio problema daca se trateaza doar cu Taktik - eficienta se vede in toamna - nu am momentan infestari - al 3-lea an de cand folosesc. Tratamentul este ieftin...foarte ieftin comparativ cu varachet - 60 lei/250 ml + 3 litri de ulei de parafina x 20lei = 120 lei. Se pot trata...mii de stupi la banii astia.
Economic vorbind este un tratament care bate din orice unghi Varachetul.
Eficienta: timpul pentru tratament - 5-10 minute la 50 familii...maxim. Nu trebuie inchis/deschis/etanseizati stupii.

..dar eu cumpar in continuare si Varachet...pentru linistea mea, chiar daca ma scoate din sarite de fiecare data

:hi:


dorindafi

astazi = restringere de cuiburi , descapacit rame
maine = mai vedem
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Closcutz

Motivele le-a intuit Yulian. Sa nu-mi veniti si sa-mi spuneti ca in varachet mai exista si apa de ploaie care combate braula, triunghiulinii sau mai stiu eu ce. In primul rand imi combate mie banii din buzunar, imi creeaza nervi cat incape si e pus in niste sticlute cat pt o besina!

MirceaCalin

Citat din: yulian din August 30, 2017, 12:05:56 PM
..dar eu cumpar in continuare si Varachet...pentru linistea mea, chiar daca ma scoate din sarite de fiecare data
Citat din: Closcutz din August 30, 2017, 02:03:59 PM
...Sa nu-mi veniti si sa-mi spuneti ca in varachet mai exista si apa de ploaie care combate braula, triunghiulinii sau mai stiu eu ce. In primul rand imi combate mie banii din buzunar, imi creeaza nervi cat incape si e pus in niste sticlute cat pt o besina!

CORECT !!!

=))    =))


bucovineanu

Citat din: Closcutz din August 30, 2017, 02:03:59 PM
Motivele le-a intuit Yulian. Sa nu-mi veniti si sa-mi spuneti ca in varachet mai exista si apa de ploaie care combate braula, triunghiulinii sau mai stiu eu ce. In primul rand imi combate mie banii din buzunar, imi creeaza nervi cat incape si e pus in niste sticlute cat pt o besina!
Nu vreau sa spun nimic altceva decat faptul ca nu am incredere in tratamentele foarte ieftine, facute dupa ureche si dupa retete luate de pe net. Cunosc mai multe cazuri in care in urma tratamentelor facute cu fogerul au cam ramas fara albine. Chiar in aceasta toamna stiu un caz in care a tratat albinele cu fogerul de mai multe ori in timpul sezonului si acum in toamna au cazut paraziti de ordinulul miilor la o familie in urma unui tratament cu varachet.
In ce priveste timpul in care se face tratamentul in aceasta seara 2 persoane am tratat  cu varachet 100 de familii, in ceva mai putin de o ora, fara varujet sau foger.
Acum sa vorbim despre preturi. Cu 10 euro se pot trata cu varachet 80 de familii. E chiar asa de mult? 
Dar fiecare face cum crede ca e mai bine pentru albine si pentru buzunarul sau.

Closcutz

In primul rand ca sa tratezi 80 de familii iti ia lejer vreo 2-3 ore. In al doilea rand ai nevoie de 2 sticle cu miraculosul varachet; din cate aud in stanga si- n dreapta pretul unei sticle e sarit de 10 €!!!! In al treilea rand dc exists mult puiet in stupi n-ai facut mare branza cu fumigatia! In al patrulea rand imi aduc aminte ce placere nemaipomenita era cand dadeam foc fitilului a doua si chiar a treia oara si poate tot ramanea o fasiuta mica nearsa! Cea mai mare placere din lume de care am scapat de vreo 4 ani in care nr familiilor mi-a crescut.

bucovineanu

Asa cum am zis in postarea anterioara fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine pentru albinele sale.
Nu e nevoie de mai multe sticle ci de una singura pentru a trata asa cum am zis in postarea anterioara, daca familiile sunt restranse si au numai atat spatiu cat e ocupat de rame. Nici un tratament nu omoara parazitii aflati pe puietul capacit, in afara de tratamentul cu acid formic, care insa e greu si riscant de facut.
La 100 de familii am 2-3 la care fitilul nu arde total din prima.

bismark

    Asa procedez si eu, dupa ce le controlez si fac reunificarile dupa ce nu mai exista puiet fac 2 rar 3 tratamente cu varachet , asta se intimpla prin octombrie -noiembrie si am si o iernare buna si nu mai fac alte tratamente pe timpul anului urmator pina in toamna.Cite odata fac un singur tratament daca nu cade multi.Dupa mine tratamente multe este o intoxicare fara folos.Si asa cum am mai spus umbrirea si protectia impotriva soarelui si o aerisire buna face mai mult decit un tratament.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Aurelian A.

Azi am inceput sa bag benzile de varostop..
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

serban

Am cumpărat și eu Varostop pentru prima oară. Este vreo problemă dacă fac tratament cu Varachet ( când apare) și benzile mai sunt în stupi?

Closcutz

Ce te faci? Saracii paduchi vor fi prinsi in foc incrucisat!

cipik

Salutare oameni buni.
Astăzi, control la albine, totul normal spre bine. Puiet prezent in cantitati multumitoare, intre 4 si 9 rame, bineînțeles nu pline full si vorbim de stupi pe rame de 1/1 si me. Atasez o poza cu o rama me.
Am mai scos niste miere, am avut lângă stupina o sola cu floarea soarelui care deabia acum s-a trecut si spre uimirea mea chiar a mers bine, stiind ca dupa sf Ilie nu mai da nimic. Aceasta miere o tin pentru stimulare din primavara pentru ca am facut tratamente si hraniri de stimulare-am aflat prea târziu de acea sola.
Acum ce ma pune pe gânduri, lipsa varooa, daca in alti ani mai vedeam păduchi pe albine, o data si pe regina, anul aceasta nimic de care controale si nici dupa fumigatii nu au cazut păduchi, astept octombrie - noiembrie sa mai fac tratamente in lipsa de puiet.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: cipik din Septembrie 02, 2017, 11:36:37 PM
Salutare oameni buni.
Astăzi, control la albine, totul normal spre bine. Puiet prezent in cantitati multumitoare, intre 4 si 9 rame, bineînțeles nu pline full si vorbim de stupi pe rame de 1/1 si me. Atasez o poza cu o rama me.
Am mai scos niste miere, am avut lângă stupina o sola cu floarea soarelui care deabia acum s-a trecut si spre uimirea mea chiar a mers bine, stiind ca dupa sf Ilie nu mai da nimic. Aceasta miere o tin pentru stimulare din primavara pentru ca am facut tratamente si hraniri de stimulare-am aflat prea târziu de acea sola.
Acum ce ma pune pe gânduri, lipsa varooa, daca in alti ani mai vedeam păduchi pe albine, o data si pe regina, anul aceasta nimic de care controale si nici dupa fumigatii nu au cazut păduchi, astept octombrie - noiembrie sa mai fac tratamente in lipsa de puiet.
Cu ce ai tratat, de nu cad paduchi?

balasbebe

Ieri am pus gratiile de soareci.
Am verificat gradul de infestare cu varroa. Pot sa zic ca este 0,0001. Nu stiu daca erau 3 paduchi la cati stupi am verificat. Oare sa fie solutia apa de ploaie sau intradevar nu exista.
Trebuie sa incerc si cu formic daca tot s-a racit vremea.

cipik

Citat din: tinumaftei din Septembrie 03, 2017, 04:32:00 AM
Citat din: cipik din Septembrie 02, 2017, 11:36:37 PM
Salutare oameni buni.
Astăzi, control la albine, totul normal spre bine. Puiet prezent in cantitati multumitoare, intre 4 si 9 rame, bineînțeles nu pline full si vorbim de stupi pe rame de 1/1 si me. Atasez o poza cu o rama me.
Am mai scos niste miere, am avut lângă stupina o sola cu floarea soarelui care deabia acum s-a trecut si spre uimirea mea chiar a mers bine, stiind ca dupa sf Ilie nu mai da nimic. Aceasta miere o tin pentru stimulare din primavara pentru ca am facut tratamente si hraniri de stimulare-am aflat prea târziu de acea sola.
Acum ce ma pune pe gânduri, lipsa varooa, daca in alti ani mai vedeam păduchi pe albine, o data si pe regina, anul aceasta nimic de care controale si nici dupa fumigatii nu au cazut păduchi, astept octombrie - noiembrie sa mai fac tratamente in lipsa de puiet.
Cu ce ai tratat, de nu cad paduchi?

Cu celebrul Varachet, luat in primavara, încă valabil.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/