CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Tinule , intr-un pastoral intensiv o matcă nu merge mai mult de 2 sezoane, nu văd de ce atâta teorie pe longevitate.Dintr-o serie de mătci crescute in același condiții , unele sunt foarte bune dar și unele mai puțin bune.Daca vrei sa iernezi mătci pentru primăvară , obligatoriu nuclee mari, altfel mici.

tinumaftei

Păi intre 2 sezoane și un sezon este diferența de 100%! O matca împerecheată în nucleul cu 100 de albine nu prinde al doilea sezon!!

cucubau

Nuclee mari , nuclee mici . Toate au in comun un ingredient . Lipsa acestui ingredient face sa fie adevarata afirmatia:
CitatTrebuie să rețineți că nu am zis că în nucleele mici ies mătci proaste. Dacă larva provine din linia de selecție, dacă a fost crescută corespunzător.. are toate premisele sa fie o matca de calitate. Am văzut insa, în practica multilor ani, că aceste regine o duc maxim un sezon în familii de producție

Constantin_MH

Domnule Tinu, stiu ca aveti multa experienta si faceti lucrurile cu ratiune. De aceea v-am si provocat cu intrebarile mele. Sunt de acord cu raspunsul dumneavoastra. Multumesc!

Constantin_MH

Citat din: cucubau din Martie 28, 2017, 07:45:20 AM
Nuclee mari , nuclee mici . Toate au in comun un ingredient . Lipsa acestui ingredient face sa fie adevarata afirmatia:
CitatTrebuie să rețineți că nu am zis că în nucleele mici ies mătci proaste. Dacă larva provine din linia de selecție, dacă a fost crescută corespunzător.. are toate premisele sa fie o matca de calitate. Am văzut insa, în practica multilor ani, că aceste regine o duc maxim un sezon în familii de producție

Domnule Nitu, enigmatic, ca de obicei!!
Care este ingredientul minune?

cucubau

Foarte des se da vina pe conditiile de imperechere ca fiind cauza ce diferentiaza matcile bune de cele mai putin bune.
Cu sau fara experienta necesara foarte multi apicultori au observat diferente de calitate a matcilor in functie de marimea nucleului de imperechere.
Explicatia este putin mai complicatata:
Albinele folosite pentru a popula nucleele de imperechere sunt foarte expuse la stres. Cu cat nucleul in cauza este mai mare cu atat stresul este mai mic.
In urma acestui stres pot aparea conditii prielnice pentru dezvoltarea nosemozei .
La nucleele folosite pentru imperecherea succesiva a mai multor matci intodeauna ultimile sunt mai slab calitativ fata de celelalte.
Ingrediuentul minune , cel care uniformizeaza calitatea matcilor pe tot parcursul anului si face sa nu mai fie diferente  semnificative de calitate la nuclee de marimi diferite este fumagilinul.
Tot ce inseamna productie de matci fara fumagilin sta sub semnul intrebarii.

Eugen B

TNT-ul e foarte bun pentru matci. Sigur va exploda ponta la ele

filip

Despre imperecherea matcilor trebuie spus urmatoarele:
Avem regine tinere neamperechiate din acelasi lot si sunt puse in doua lazi.
Intr-o lada avem albine pe 2 rame si in alta pe 8 rame.In todeuna vom gasi matca ouand mai repede in stupul slab.
Concluzie:
In stupul slab matca se imperechiaza de necesitate si poate nu in conditii optime.
In stupul bun matca nu are stresul sa se imperecheze in orice conditii.
Eu prefer sa imperechez matcile in stupii de productie,extragand regina imperechiata si dand botca capacita,asta inainte de salcam.
Asa previn si roitul si eliberez o parte insemnata din doici pentru cules.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 28, 2017, 02:55:29 PM
Foarte des se da vina pe conditiile de imperechere ca fiind cauza ce diferentiaza matcile bune de cele mai putin bune.
Cu sau fara experienta necesara foarte multi apicultori au observat diferente de calitate a matcilor in functie de marimea nucleului de imperechere.
Explicatia este putin mai complicatata:
Albinele folosite pentru a popula nucleele de imperechere sunt foarte expuse la stres. Cu cat nucleul in cauza este mai mare cu atat stresul este mai mic.
In urma acestui stres pot aparea conditii prielnice pentru dezvoltarea nosemozei .
La nucleele folosite pentru imperecherea succesiva a mai multor matci intodeauna ultimile sunt mai slab calitativ fata de celelalte.
Ingrediuentul minune , cel care uniformizeaza calitatea matcilor pe tot parcursul anului si face sa nu mai fie diferente  semnificative de calitate la nuclee de marimi diferite este fumagilinul.
Tot ce inseamna productie de matci fara fumagilin sta sub semnul intrebarii.
Mătcile pe care le primeam din insule erau sigur din nuclei tratați cu fumagilina. Dar tot un an traiau

dorindafi

-cu o luna in urma am restrins cuiburile lucru pe care nu lam mai facut cu mai bine de 8/9 ani in urma
-am dat sirop 2/1 in tot acest timp
-astazi am largit cuiburile aproape la toti cu 1/2 rame
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Domnu filip nu tot timpul este valabil ce spuneti. La cati roi fac am observat multe lucruri.
Ce sa zic, multi doar din experineta vom invata unele chestii. Exista asa zisele secrete in apicutura, multi nu spun nimic. Apicultura este ca orice alt domenii, trebuie cercetare si multe alte chestii, care dureaza ani de zile. si cu selectia dureaza an de an.
La ce vreme este acuma, si foarte multe terenuri lucrate, deci buruieni putini, mult grau, porumb etc, nu mai exista cules cum era alta data, de era cules non stop in unele zone.
Acuma daca prinzi 2-3 culesuri bune tot anul e f bine. Alta data prindem doar un cules. Depinde de noroc si condiiti si multe alte chestii.
Daca apuc sa fac anul asta nuclee mici o sa spun ce cred despre matci, si le urmaresc sa vad cand vor sa le schimbe

NYK74

Ce spune Filip,nu e valabil tot timpul,e valabil cea mai mare parte 99,9% din timp     :P
Fumagilina e pentru a fi sănătoase si a nu avea sechele iar celalalt ingredient este cantitatea de albină cu care este format nucleul.
Savanți pot fj mii,mai vechi sau noi,dar este cineva care a fost mai înaintea lor.Ce observăm la   un roi natural primar ,cum se dezvoltă ?cum se dezvoltă un roi secundar,care este calitatea mătcilor ?ce roi ,cu ce calitate se obtine dintr o familie slabă ?
O matcă de calitate ,este o matcă sanatoasa,si crescută într o familie cu multă albină,nu într un nucleu amărît,"comercial".

oroles

Karl Popper, un celebru apicultor (sic!) avea un concept "cearta de cuvinte". Acest concept se referea la acele discutii fara o finalitate. Asta vad eu aici. :) Sa imi spuneti cand ati ajuns la o concluzie, ca sa o citesc si eu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Azi am dat primul sirop în uluc (2:1); încă nu"mă" risc să dau jos folia şi să montez hrănitorul de podişor.
Constat cu uimire că am rame aproape blocate cu polen, cam 4-5 feţe de rame

In grădină a înflorit doar un nectarin plus la vecini caişii.
Corcoduşii urmează în 2-3 zile.


Eugen B

Ce sa zic, carpatina mea, sau autohtona sau cum vreti sa ii ziceti se descurca destul de ok.
Matcile selectionate par ok zic eu, asta e un roi.
Cred ca una din cele mai bune primaveri de cand ma stiu. Albinele mometan avanseaza f bine